Praskleista Juozo Statkevičiaus šou uždanga: paminėtas kūrybos namų 30-metis
Dailės akademijos pirmakursio Juozo Statkevičiaus 1988-aisiais ant podiumo išleista trijų modelių kolekcija netrukus virto kūrybos namais, o jo vardo prekės ženklas – prabangos ir kokybės sinonimu. Šiemet vienas garsiausių ir talentingiausių Lietuvos kutiurjė švenčia savo mados namų 30 metų jubiliejų.
Lapkričio 28 dieną Juozas Statkevičius pristatė naujausią savo kolekciją. Daugeliui jau tapo įprasta, kad Šv. Kalėdos prasideda nuo šio dizainerio nepriekaištingo, kruopščiai, iki menkiausios detalės apmąstyto šou. Šį vakarą modeliai podiumu ėjo du kartus.
Pirmasis pasirodymas buvo skirtas Juozo gerbėjams, mada besidomintiems entuziastams, antrasis – Juozo bičiuliams, artimiesiems.
Juozas Statkevičius – pasaulinį pripažinimą pelnęs Lietuvos dizaineris, kuris kūrė proginius ansamblius Danijos sosto įpėdinio Frederiko žmonai Mary, Latvijos Respublikos Prezidentei Vairai Vykei-Freibergai.
J. Statkevičiaus drabužiais ne kartą puošėsi kino ir muzikos žvaigždės: Bjork, Naomi Watts, Nicole Richie, Svetlana Griaznova. Pastaroji šiandien taip pat pasirodė ant podiumo.
Ištikimiausi Juozo sekėjai puikiai žino – kolekcijos pavadinimas, mintis ir kitos detalės lieka paslaptyje iki pat paskutinės sekundės, kol iš užkulisių pasirodo modelis ir žengia pirmuosius žingsnius.
Trisdešimtmečio proga Juozas buvo paruošęs staigmeną. Visas šou prasidėjo jo buvusių kolekcijų retrospektyva. Žvelgta į Paryžių, Niujorką. Publika išvydo ir 1993 m. Rygos avangardo festivalyje demonstruotus modelius – Juozas tąkart pelnė Grand Prix.
Apie savo kūrybos namų 30-metį, savijautą prieš didijį šou ir užmojus Juozas papasakojo ir žurnalui „Žmonės“.
Trijų dešimtmečių kūrybinis jubiliejus – puiki proga susumuoti pasiekimus...
Gal sausai nuskambės, bet padaryta labai daug ir visa tai rasite knygoje-albume „Juozas Statkevičius“, kuri buvo parduodama dar prieš kolekcijos pristatymą. Tai storas, 3 kilogramus 700 gramų sveriantis dokumentas, ir tai dar ne viską ten sudėjome. Visko suminėti neįmanoma.
Esate kūrėjas, kuris nesivaiko trumpalaikių mados klyksmų. Kas jums svarbiausia modeliuojant drabužius?
Modeliuojant visada svarbu išmanyti medžiagos kritimą, mokėti suvaldyti, tinkamai pabrėžti figūros pranašumus ir paslėpti trūkumus. Dar svarbu gryna forma, kirpimo subtilybės, siuvimo meistrystė, o tai mano kolektyvas daro jau trisdešimt metų – jis mane supranta iš pusės žodžio. Įvaldžius figūros niuansus ir viską atlikus nepriekaištingai, sukuriami laikui nepavaldūs dalykai. Siuvimo amatą pavyksta pakylėti iki meno lygio, o tai, deja, ne visi gali...
Jubiliejų pažymite grandioziniu mados šou Pramogų arenoje, Vilniuje. Iki paskutinės akimirkos viską laikote paslaptyje, bet nors kiek praskleiskite skraistę: tai bus jūsų kūrybos retrospektyva ar nauja kolekcija?
Geriau vienąkart pamatyti, nei šimtąkart išgirsti. Pasikartosiu: verta pamatyti. Bus dalykų, kurių niekas niekados nematė, bus naujienų. Net pats netikiu, kad tokio dydžio kolekciją paruošėme. Jos nenoriu reklamuoti – geriems dalykams reklama nereikalinga ir tai įrodo daugelį metų sausakimšos arenos. Šiemet šou bus ypatingas – kartelę keliu vis aukščiau. Labai noriu pasidalyti su jumis masterclass lygiu. Paryžiuje negali įsigyti bilietų į madų pristatymus – tai uždari renginiai tik mados specialistams, o štai jūs turite išskirtinę galimybę pamatyti – kodėl nepasinaudojus? Bandysiu sujungti dalykus, kuriuos dariau, darau ir darysiu. Tai mano stiliaus pamatai, mano estetikos linija. Pažadu, kad nenuvilsiu, o aš žodžiais nesimėtau.
Kuriate podiumui, turite savo klienčių ratą. Kas paskatino ir ką jums reiškia kurti „Vilnius City Opera“ spektaklių kostiumus?
Žinoma, per daug metų susidarė didžiulis klientų ratas, net kelios kartos ateina siūtis: ir močiutė, ir mama, ir anūkės. Didžiuojuosi tuo, tačiau visada turiu du kelius – tai teatriniai kostiumai ir klientai. Aš gudrauju: kai pavargstu nuo klientų, su malonumu darau kostiumus teatro, operos, baleto spektakliams ir – atvirkščiai. Man tai labai patinka.