Priemonės su probiotikais: ne tik valo, bet ir saugo

Namų tvarkymas / Fotolia nuotr.
Namų tvarkymas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

„Valyk nevaliusi“, – atsidūsta ne viena, užmetusi akį į kambarį, kurį vos prieš dieną suplukusi plovė. Kažkas pratapnojo per namus taip, kaip grįžo iš kiemo (įdomu, mažasis ar didysis šeimos vyras?), kažkas (tikrai ne aš!) pritrupino pyrago, o kažkas (vėl ta katė!) paliko kailio kuokštą kampe.

Tačiau tai tik plika akimi matomas vaizdas. Jei į išvalytą paviršių – grindis, virtuvės stalą, lentynas – pažvelgtumėte pro mikroskopą, atodūsį greičiausiai pakeistų klyksmas. Ten, kur dar vakar trynėte cheminėmis priemonėmis, šiandien vėl gali knibždėti sveikatai pavojingos bakterijos.

„Bėda, kad dauguma įprastų valiklių siekia tik momentinio rezultato –  švaros „čia ir dabar“. Didelės koncentracijos valikliai sunaikina viską savo kelyje: tiek pavojingus, tiek ir naudingus mikroorganizmus, palikdami daugmaž sterilią aplinką. Blogiausia, kad šventa vieta, kaip sakoma, ilgai tuščia nebūna. Tad išnaikintų bakterijų vietą užima naujosios, kurios nebūtinai yra geros“, – sako mikrobiologas dr. Juozas Šiurkus.

Visiškai kitu principu veikia pasaulyje naujiena tapusios valymo priemonės su probiotikais, vadinamosiomis gerosiomis bakterijomis.

Gerosios bakterijos gali gyventi bet kur, kur joms užtenka maisto (purvo, dulkių, maisto likučių), deguonies ir drėgmės. Taigi valymo metu jos paprasčiausiai suvalgo purvą ir kitas bakterijas ir geba tai padaryti net tose vietose, kurių chemikalai nepasiekia.

Pasibaigus „maistui“, gerosios bakterijos nustoja daugintis ir tokioje ramybės būsenoje būna tol, kol vėl gauna „pavalgyti“: prisikaupia dulkių, nukrinta duonos trupinių... Tačiau net ir „miegančios“ jos saugo aplinką: kitos bakterijos, tarp jų ir patogeninės, sukeliančios ligas, ten, kur yra gerosios, nebegali tarpti, nes joms tiesiog nėra tinkamos aplinkos.

Paprasčiau tariant, gerosios bakterijos sugeba patekti net ir į sunkiai pasiekiamas vietas ir sunaikinti ten besislepiančius priešus. Paskui jos sukuria savo gynybinę sieną – mikrobiologinę gerųjų bakterijų plėvelę. Būtent ji neleidžia tiems priešams sugrįžti. Siena – patvari ir, kaip rodo mokslininkų tyrimai, veikia iki 7 dienų.

Didžiosios Britanijos Geneius laboratorijoje atlikti tyrimai parodė, kad probiotikų turintys valikliai yra keturiskart efektyvesni nei įprastos valymo priemonės. Ypač didžiulis skirtumas išryškėja praėjus parai po namų tvarkymo: įprasti valikliai, prabėgus 24 valandoms, paprastai jau nebeturi jokio poveikio, o štai vieta, išvalyta su probiotikų prisodrintomis priemonėmis, tebėra apsaugota nuo patogeninių bakterijų.


DĖMESIO! Kviečiame dalyvauti KONKURSE! Raskite labiausiai priterštą virtuvės vietą ir laimėkite puikų prizą!