Prieš 7-ąsias Roko Žilinsko mirties metines – jautri sesers Monikos duoklė brolio atminimui

Rokas Žilinskas, Monika Žilinskaitė / Viganto Ovadnevo ir asmeninio archyvo nuotr.
Rokas Žilinskas, Monika Žilinskaitė / Viganto Ovadnevo ir asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Inesa Dumbravienė, Zarasų rajono savivaldybė
2024-05-06 13:43
AA

Šių metų birželio 6 dieną skaičiuosime jau septintus metus, kai mirė Rokas Žilinskas, žinomas žurnalistas, žinių vedėjas, Seimo narys. Jo gyvybė užgeso po dirbtinai sukeltos komos, po plaučių uždegimo atmainos. Savo nuveiktais darbais, atvirais pokalbiais ir asmenybės žavesiu, Rokas paliko ryškų pėdsaką istorijoje.

„Šioje žemėje gyvename tol, kol gyvas mūsų prisiminimas“ – balandžio 25 d. Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje kalbėjo Roko Žilinsko sesuo Monika Žilinskaitė, pristatydama knygą „Aš – Rokas Žilinskas“, kurią išleido kartu su bičiule, žurnaliste Daiva Žeimyte-Biliene. „Roko kompiuteryje radau daug tvarkingai sudėtos informacijos, minčių, straipsnių, pastebėjimų, laiškų – pradėjau domėtis, rinkti medžiagą ir, pasitarus su kolege Daiva, nusprendėme išleisti leidinį Roką pažinojusiems ir mylintiems draugams“, – knygos pristatyme kalbėjo M.Žilinskaitė.

Monika Žilinskaitė / Inesos Dumbravienės nuotr.

Knygoje „Aš – Rokas Žilinskas“ sugulė Roko rašyti straipsniai, jo įžvalgos, pamąstymai, kitų žurnalistų daryti interviu su Roku. Taip pat dalį knygos sudaro Roko draugų, bendražygių, kolegų prisiminimai apie šviesaus atminimo vyrą. Knyga gausiai iliustruota nuotraukomis tiek iš asmeninio Roko gyvenimo, tiek iš profesinės jo veiklos.

Susitikimo su zarasiškiais metu Monika ne tik pristatė knygą, jos turinį, bet leido iš arčiau pažinti Roko asmenybę. Papasakojo apie jo vaikystės nuotykius, studijas Indijoje, darbą Nacionalinėje Lietuvos televizijoje, vėliau – Seime. Pasidalijo brolio pomėgiais auginti kaktusus, skaityti knygas.

Monika Žilinskaitė (viduryje) / Inesos Dumbravienės nuotr.

R.Žilinskas į Seimą buvo renkamas nuo 2008 m. Jis buvo pirmasis Lietuvos politikas, neslėpęs savo lytinės orientacijos. Taip pat atvirai kalbėjo apie kelią blaivybės link. Suvaldęs savo priklausomybę, paskui ėmė padėti kitiems. „Rūpestis kitais buvo svarbesnis nei pasirūpinimas savimi“, – kalbėjo Monika. Laisvą laiką skyrė pilietiškumo pamokoms, skaitė paskaitas studentams apie viešąjį kalbėjimą.

M.Žilinskaitė kalbėjo, kad nors ir buvo brolio gyvenime sunkių ir tamsių periodų, nors jam ir teko įveikti ir profesinius, ir asmeninius iššūkius, tačiau jis buvo labai šviesus ir labai jautrus žmogus. Žavėjo jo gyvenimiška filosofija – atsakingai imdavosi darbų, gebėjo sudėtingose temose išlikti savimi, apginti savo nuomonę neįžeidžiant oponento. Labai kantrus, atlaidus, taktiškas ir tolerantiškas žmogus.

Monika Žilinskaitė / Inesos Dumbravienės nuotr.

Vakaro metu susirinkę klausytojai mielai pasidalijo geru žodžiu bei prisiminimais apie R.Žilinską. Bibliotekos direktorė Danutė Karlienė pasidžiaugė, kad kai Rokas lankydavosi Zarasuose, visada užsukdavo į biblioteką pabendrauti su darbuotojais. Visus žavėjo savo dikcija, erudicija, vidine inteligencija ir ramybe. Audronis Barisevičius prisiminė bendrus gražius darbus, susijusius su Pirminės sveikatos priežiūros centru. „Tai buvo charizmatiškas žmogus, mokantis surasti kalbą su bet kuriuo žmogumi,“ – kalbėjo A.Barisevičius. „Tai aukštos politinės kultūros žmogus, be galo atviras, nuoširdus ir drąsus“, – teigė bibliotekos skaitytoja Alicija Dumbravienė, perdavusi vyro, Seimo nario Algimanto Dumbravos linkėjimus ir atsiminimus apie kolegą.

Monika Žilinskaitė ir Rokas Žilinskas / Asmeninio albumo nuotr.

Mano filosofija, kurią aš visą gyvenimą teigiau, tai prašau, kad mane mylėtumėt už tai, kad aš esu geras draugas, geras sūnus, geras brolis, geras kolega ir bendražygis, arba nekęskite manęs, jei aš toks nesu. Prašau, vertinkit mane už mano darbus, o ne už tai, kad aš esu kitoks, nes mano homoseksualumas manęs nedaro nei blogesnio, nei geresnio“. (Rokas Žilinskas).