Prieskoninės žolelės žiemą

Prieskoninės žolelės / Fotolia nuotr.
Prieskoninės žolelės / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Žiemą ypač norisi šviežių žalumynų. Gardžiai kvepiantys bazilikai, aštroko skonio gražgarstės ar kone kosminiu greičiu išdygstančios pipirnės... Parduotuvėse jos gal ir gražiai atrodo, tačiau, ne paslaptis, užaugintos namie kur kas sveikesnės.

Pačioms užsiauginti prieskoninių žolelių visai nesunku. Ant palangės dygstančios kvapios žolelės namus užlieja jaukumu ir šiluma. Be to, augančios po ranka jos greitai gali pagardinti bet kokį patiekalą: salotas, sriubą, mėsą, žuvį, troškinį... Tikras skanumėlis! Ką auginti – rinkitės pagal skonį. Taigi, jūsų dėmesiui, keletas patarimų.

 

► Jei norite greitesnio rezultato, skubėkite įsigyti pipirnių, krapų, gražgarsčių, špinatų, lapinių burokėlių, kalendrų, petražolių, špinatų... Gal šie žalumynai ir neužaugs tokie vešlūs, kokius matome parduotuvėse, bet bus ekologiški ir gardūs. Tereikia apsilankyti specializuotoje parduotuvėje, įsigyti norimų sėklų ar auginių ir kibti į darbą.

 

► Pasirinktus žalėsius būtinai auginkite ant pietinės, pietvakarinės, pietrytinės palangės. Kadangi niūriuoju ir tamsiuoju sezonu vis trūksta šviesos, savo augalėlius lepinkite papildomu apšvietimu. Teigiama, kad idealiausia vieta prieskoniniams augalams augti – virtuvė, mat joje daugiausia šilumos ir drėgmės. Be to, ir patogu – prieskoniai visuomet būna po ranka, ir dargi pagyvina virtuvės interjerą.

 

► Pipirnės išauga labai greitai. Tam tinka netgi gerai sudrėkinti popieriniai rankšluosčiai arba servetėlės, ant kurių pakanka paberti sėklų. Joms sudygti pakanka vos kelių dienų, o po poros savaičių galima rinkti derlių. Pipirnės turi daug vitaminų, yra nelepios, mėgsta drėgmę ir gaivų orą. Beje, nepagailėkite oro ir visiems kitiems žalėsiams. Tik venkite skersvėjo!

Pipirinės
Pipirinės / Shutterstock nuotr.

 

► Žalėsiams auginti tiks įvairaus ilgio, tik ne per gilūs loveliai. Pripildykite juos žemės (tinkamiausią išsirinksite specializuotose sodo prekių parduotuvės) ir pasėkite norimų žalėsių sėklas 1–1,5 cm gylyje. Kad greičiau išdygtų, galite pridengti plėvele.

Pipirinės
Pipirinės / Shutterstock nuotr.

 

► Ant palangės auginami žalėsiai gali tapti puikia interjero dalimi, pavyzdžiui, rozmarinai. Juos galima užsiauginti iš auginių arba sėklų. Be to, jie daugiamečiai augalai, todėl, jei tinkamai prižiūrėsite, lepintis kvapiaisiais prieskoniais galėsite ne vienerius metus. Visada žaliuojantis, šviesą mėgstantis puskrūmis rozmarinas dažniausiai nėra labai lepus, tačiau nemėgsta temperatūrų kaitos, o laistyti jį patariama su saiku.

 

► Nepamirškite – prieskoniniams žalumynams patinka drėgna, bet ne perlieta dirva. Tad vandeniu lepinkite reguliariai ir stebėkite, kad jo nebūtų per daug. Labiausiai tinka pastovėjęs kambario temperatūros vanduo.

 

► Norite spalvingumo? Rinkitės bazilikus, kurių skirtingos rūšys pasižymi ryškiomis spalvomis. Pavyzdžiui, violetinė ar vyšnių spalva puikiai atrodo ant bet kokios palangės. Kvapieji bazilikai labai mėgsta šviesą ir dirvą, kurioje nuolat palaikoma drėgmė. Beje, ar žinojote, kad šis prieskoninis augalas – puikus antibiotikas, pasižymintis antibakterinėmis savybėmis. Be to, jis gerina virškinimą ir kelia nuotaiką. Baziliką galima auginti iš sėklų, o kai sudygs, nepamirškite praretinti, kad vešliau augtų. Vakarais, jo lieti nepatariama. Kad ilgiau mėgautumėtės – neleiskite bazilikui žydėti, t. y. nukarpykite besiruošiančius žydėti pumpurėlius.

Pipirinės
Pipirinės / Shutterstock nuotr.

 

► Svogūnai ir petražolės. Lietuviškos virtuvės klasika! Patariama rinktis laiškinius svogūnus, kurie naudingi ir skanūs, o žalumu, vešlumu ir skoniu užburia visus gurmanus. Kad petražolės greičiau išaugtų, kai kurie specialistai pataria jų sėklas susukti į marlę ir parą laiko palaikyti šiltame vandenyje. Petražolės turi daug vitaminų: magnio, geležies, natrio, kalio.

Pipirinės
Pipirinės / Shutterstock nuotr.

 

► Negalite gyventi be krapų? Rinkitės ankstyvuosius. Kadangi jiems reikia itin daug šviesos, jie išauga gana gležni.

 

► Iš auginių lengvai išauginamas, pavyzdžiui, raudonėlis, nors tam tinka ir sėklos. Nedidelius sodinukus galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose ir sodo prekių parduotuvėse. Tereikia persodinti namie, kad augalas jaustųsi patogiai, ir lepintis juo pagardintais patiekalais. Beje, raudonėlis pasižymi antibakterinėmis, nuo virusų saugojančiomis savybėmis.

 

► Gurmanai gali pasistengti ir užsiauginti daugybę kitų įvairių žalėsių: čiobrelių, laiškinių česnakų, daržinių builių, mairūnų, dašių, peletrūno...

 

Taigi – linkime sulaukti gero derliaus!

 

Taip pat skaitykite:

Prieskoninių žolelių įvairovė

Ruošiame prieskonius ir aromatinį aliejų