Princui Philipui – 99-eri: paminėti žada tyliai
Karalienės Elizabeth II sutuoktinis princas Philipas birželio 10-ąją mini neeilinę šventę – monarchas sulaukė 99-ojo gimtadienio.
Pastarąsias dvyliką savaičių karalienė ir princas kartu laiką leido dažniau, nei bet kada. Didelių iškilmių kilmiengieji žada nekelti ir princo Philipo gimtadienio proga. Kaip skelbia Hello!, princas dieną praleis su karaliene Elizabeth II, su kuria santuokoje gyvena jau 72-ejus metus. Tiesa, su artimaisiais monarchas gimtadienį šįmet žada paminėti kitaip – šeima „susitiks“ tik per vaizdo skambutį.
„Aš tikiu, kad pokalbiai su anūkais ir proanūkiais – nors ir vaizdo skambučiu – tiek princui Philipui, tiek karalienei Elizabeth II teikia didžiulį džiaugsmą“, – kalbėjo Robertas Lacey, karališkosios šeimos biografas.
Šią savaitę Jos Didenybė karalienė savo oficialų gimtadienį paminės dalyvaudama nedidelėje karinėje ceremonijoje Vindzore. Tai, nuo kovo 6-osios, bus jos pirmas pasirodymas viešumoje. Velso sargybos nariai žada surengti karališkųjų karo pajėgų performansą. Mat karalienės gimtadienis, kuris švenčiamas balandžio 21-ąją, buvo nukeltas dėl karantino.
Į pensiją 2017-aisiais išėjęs princas Philipas pastaruoju metu daugiausiai laiko praleidžia rezidencijoje Norfolke. Tiesa, pasaulyje siaučiantis koronavirusas suartino karališkąją porą – karalienė Elizabeth II su vyru praleidžia daugiau laiko, nei kada nors iki šiol.
Gimtadienio išvakarėse oficialioje Karališkosios šeimos feisbuko paskyroje buvo paviešinta naujausia poros nuotrauka. Elizabeth II ir Philipas birželio 6-ąją kartu įsiamžino Vindzoro pilies kieme.
Nors princas pelnė šalto tėvo savo keturiems vaikams reputaciją, stebėtojai jį laiko tais „klijais“, kurie išlaikė karališkąją šeimą drauge per trijų jo atžalų skyrybų virtinę.
Retai pastebima švelnesnė Philipo pusė pasimatė paaiškėjus, kad velionė princesė Diana vadindavo jį „Brangiausiuoju Tėčiu“, laiškuose, kuriuose jis guosdavo ją dėl prastėjančio santuokinio gyvenimo su jo vyriausiuoju sūnumi princu Charlesu.
Princas, kuris niekada nekalbėdavo apie savo paties jausmus, viename iš retai duodamų interviu pripažino, kad savo vaidmenį susikūrė „bandymų ir klaidų“ metodu.
Paklaustas, ar jam pavyko, jis BBC atsakė: „Man negalėtų rūpėti mažiau. Kam įdomu, ką aš apie tai galvoju? Noriu pasakyti, tai – kvaila.“
Tačiau karalienė buvo atviresnė ir sakydama kalbą per auksinį jų vestuvių jubiliejų 1997 metais pavadino vyrą savo „stiprybe ir ištverme per visus tuos metus“.
Princas Philipas gimė ant virtuvės stalo Korfu saloje 1921 metų birželio 10 dieną ir buvo vienintelis Graikijos princo Andriejaus, Graikijos karaliaus Konstantino jaunesniojo brolio, ir princesės Alice Battenberg sūnus.
Kai jam buvo vos pusantrų metų, jis ir jo šeima buvo evakuoti britų Karališkojo karinio jūrų laivyno laivu iš politiškai nestabilios Graikijos. Pasakojama, kad vaikas buvo nešamas iš apelsinų dėžės padarytoje lovytėje.
Šeima apsigyveno Paryžiuje, išsiuntė septynerių metų sulaukusį Philipą į parengiamąją mokyklą Anglijoje, o tada – į vidurinę mokyklą Škotijoje.
Pareiga tarnauti
1939 metais kilus Antrajam pasauliniam karui jis tapo Karališkojo karinio jūrų laivyno kadetu, o paskui tarnavo karo laivuose Indijos vandenyne ir Viduržemio jūroje. 1945 metais jis jau buvo vyresnysis leitenantas ir matė Japonijos kapituliaciją Tokijo įlankoje.
Philipas ir tuomet dar princesė Elizabeth, būsimoji karalienė, buvo oficialiai supažindinti 1939 metų liepą, kai jos tėvas, karalius George'as VI (Jurgis VI), su šeima lankėsi Karališkojo karinio jūrų laivyno koledže Dartmute Anglijos pietinėje pakrantėje.
Karo metu jie palaikė ryšį ir keliskart buvo susitikę. Bet tik 1947 metų liepą buvo paskelbta apie jų sužadėtuves. Jie susituokė tų metų lapkričio 20 dieną Londono Vestminsterio abatijoje.
Princo Philipo karjera kariniame jūrų laivyne nutrūko jo žmonai po karaliaus Jurgio VI mirties 1952 metais įžengus į sostą, bet jis sakė: „Būnant karalienės sutuoktiniu man atrodė, kad pirmoji mano pareiga yra geriausiai, kaip tik galėjau, tarnauti jai.“
Laisvalaikiu jis buvo geras raitelis, atstovaudavo Britanijai tarptautinėse ristūnų lenktynėse.
Jis taip pat globoja virtinę organizacijų, tarp jų – gamtosaugos grupę WWF, ir yra Kembridžo ir Edinburgo universitetų garbės rektorius.