„Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“ – projektas smurtą patyrusioms moterims

Greta Kondrataitė-Paleckienė / Giedrės Krajauskienės nuotr.
Greta Kondrataitė-Paleckienė / Giedrės Krajauskienės nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Socialinis projektas „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“, kurį organizuoja Kauno apskrities moterų krizių centras bei Vytauto Didžiojo universiteto viešosios komunikacijos studentės kviečia moteris patyrusias smurtą artimoje aplinkoje dalintis savo istorijomis anonimiškai. Apie projektą pasakoja viena jo iniciatorių Greta Kondrataitė-Paleckienė.

Kaip kilo idėja sukurti projektą „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti‘‘ ?

Socialinis projektas – gimė norint padėti smurtą artimoje aplinkoje išgyvenančioms moterims suprasti, kad kiekvienas iš mūsų turime vienintelį gyvenimą ir vienintelę galimybę nugyventi jį prasmingai. Kartais reikia labai nedaug, jog suprastum, kokioje situacijoje esi ir sprendimus reikia priimti ČIA ir DABAR,  nelaukiant geresnio rytojaus.

Kad ir kaip gaila būtų, bet viena iš trijų moterų vis dar patiria smurtą artimoje aplinkoje, neretai  prieš moterį smurtauja: vyras, sugyventinis, draugas ar artimiausias giminaitis...

Kodėl pasirinkote būtent tokį pavadinimą?

Šį pavadinimą „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“ pasirinkau neatsitiktinai – tai tarsi pakvietimas prisėsti pokalbiui. O projekto vizualuose naudojama kiekviena kėdė – skirtinga istorija.

Socialinis projektas „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“
Socialinis projektas „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“

Kokia projekto vizija plačiąja prasme?

Padėti moterims kasdien patiriančioms patyčias, žeminimą ir fizinio susidorojimo baimę išdrįsti išeiti iš smurto rato, išgirsti kitų moterų istorijas, kurios, kad ir kokios skaudžios bebūtų galėtų tapti pavyzdžiu kitoms – imtis veiksmų ir palikti smurtaujančią aplinką.

O koks požiūris šia tema, jūsų nuomone, vyrauja visuomenėje?

Visuomenė iki šiol į viską žiūri labai atmestinai. Smurto prieš moteris tema iki šiol yra tarsi gėdinga, retai kas išdrįsta prabilti apie tai viešai arba savo vardu. Moterys bijo būti pasmerktos, bijo būti nesuprastos, neišklausytos ar net išjuoktos. Jeigu ne egzistuojantys moterų krizių centrai, kurie daro didžiulį darbą, kad padėtų tokioms moteris, jos tikriausiai išvis nesulauktų tinkamos pagalbos, todėl didelį ačiū sakau – Kauno apskrities moterų krizių centrui, kuris sutiko būti šio socialinio projekto rėmėju.

Kokią konkrečiai pagalba teikia moterų krizių centrai?

Psichologo paslaugas, teisines konsultacijas, šeimos konsultanto paslaugas. Ir tai tik keli esminiai punktai, viskas labai individualu, juk priklauso nuo situacijos ir problemos masto. 

Sugrįžkime prie mūsų pokalbio apie projektą, ar sulaukėte daug istorijų?

Pirmąją istoriją turime jau senokai, keliomis pasidalino Kauno apskrities moterų krizių centras, dar viena istorija tapo tiesiog pagalbos padėti prašymu(moteris kasdien patiria psichologinį smurtą, nuolat traumuojami jos vaikai ir ji pati). Ji buvo nukreipta į Kauno apskrities moterų krizių centrą, kur jai buvo suteikta teisinė pagalba, taip pat jos istorija taps ir projekto dalimi.

Dar norėčiau pridurti, kad nėra ir negali būti priežasčių pateisinančių smurtą prieš artimą žmogų. Tik  nuo visų mūsų   priklauso, ar  pagalba, patiriančiam smurtą  šeimoje bus  suteikta laiku. Susimąstykime ką kiekvienas  galime padaryti siekdami išgydyti šią visuomenės piktžaizdę. Vienos smurtą artimoje aplinkoje patyrusios moters paviešinta istorija gali parodyti kelią, kaip išvengti smurtinių santykių ir tapti  savimi pasitikinčia moterimi. Tai gali tapti padrąsinimu dešimtims kenčiančių moterų.

Apie projektą „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“

Projektos sumanytojos kviečiame moteris, patyrusias smurtą artimoje aplinkoje, nedvejoti ir pasidalinti savo istorijomis: soc.projektas.istorijos@gmail.com

Jūsų pasakojimas kitoms moterims gali tapti pavyzdžiu – išdrįsti, žengti pirmą žingsnį išsilaisvinimo nuo smurto keliu. Istorijos bus pateikiamos anonimiškai, ne tik raštu, bet ir įgarsintos žinomų moterų. Kiekviena kėdė, tai atskira smurtą patyrusios moters istorija, kuri kviečia prisėsti pokalbiui.

Jeigu šiuo metu susiduriate su smurtu artimoje aplinkoje, nedelskite kreiptis pagalbos: specializuotospagalboscentras.lt/kontaktai/

Socialinis projektas „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“
Socialinis projektas „Prisėsk, aš turiu tau kai ką papasakoti“