Pristatyta priklausomų asmenų tapytų paveikslų paroda: papuošė restorano sienas
Penktadienio vakarą Vilniaus senamiestyje įsikūrusiame salotų bare „Mano guru“ pristatyta paroda „Profiles“ – trijų mėnesių VA CARITAS „Aš Esu“ priklausomų asmenų bendruomenės užsiėmimų rezultatas. Aplinka „Mano guru“ pasirinkta tikslingai – tai maisto ir bendravimo (angl. social dining) erdvė, kurioje teikiama pagalba sveikstantiems nuo priklausomybės.
„Diskutavome apie meno prasmę, vertę kasdieniam ir asmeniniam gyvenimui, lankėmės parodose ir kartu kūrėme. Tai – kūrybinis dialogas tarp skirtingų žmonių, patirčių, likimų, meno ir kasdienio gyvenimo, jame sutinkamų iššūkių ir jų sprendimo būdų. Kiekvienas paveikslas yra socialinio ir asmeninio profilio dalis, metaforinė nuotrauka arba gyvenimo dalies fragmentas, atskiros istorijos akimirka.
Daugelį metų meno ir socialinių mokslų teoretikai diskutuoja dėl skirtingų bendradarbiavimo tarp menininko ir dalyvio sąvokų, proceso apibrėžimo, įtakos ar poveikio, autorystės ir bendrystės klausimų, tačiau ši paroda, įvykusios dirbtuvės ir pristatymas labiau akcentuoja kiekvieno dalyvavusio žmogaus asmeninę patirtį ir potyrį su meno, kūrybos procesais“, – pasakojo parodos koordinatorė Jelena Škulis.
Nebuvo siekiama nubrėžti ribų, kaip turi atrodyti paveikslas, jo kompozicija, spalvų gama – viskas, kas eksponuojama ir sukurta yra kiekvieno žmogaus asmeninis eksperimentas, pasiekimas, laisvės požymis ir akimirkos fragmentacija.
„Mus jungė bendras laikas, pokalbių bei patyrimų jūra. Monotipijos technika brėžė savo ribas ir platybes, tačiau leido užfiksuoti nuotaikas, siekiamybes, esamus potyrius, apibendrinti dienos jausmą, patirtą laiką. Už paveikslų slypi ne vien spalvos ir nuotaikos, bet ir daugybė žodžių ir įspūdžių, kuriais dalinomės apie meną ir kasdienybę“, – sakė J. Škulis.
Šiuo atveju, priklausomybė suvokiama kaip nelengvai įveikiama liga ir kaip metafora, leidžianti diskutuoti, apmąstyti sąvoką, kurią dažnu atveju norima ignoruoti, kitu atveju – netinkamai eksploatuoti. Kas gi ta priklausomybė, kokius atspalvius ir linijas jį telkia savyje, kur plona riba tarp priklausomumo ir žalingo poveikio žmogui, jo gyvenimui? Tai klausimai, kylantys ir kasdieniame gyvenime, mene ir daugelyje mūsų gyvenimo sričių.
„Reikia paminėti, kad kūrėjų „gyvenimo paskyros“ arba „profiliai“ yra labai skirtingi. Vieni, kurių darbai yra eksponuojami, yra arčiau sveikimo proceso, kiti – kiek toliau. Tačiau tikime, kad mūsų bendras palaikymas, diskutavimas apie priklausomybės iššūkius, teigiamas ir neigiamas jos puses yra bendras kelias sveikimo link“, – susirinkusiems svečiams kalbėjo parodos kuratorė.