„Protingi namai“ – ateities vizija?

Moteris virtuvėje / Shutterstock nuotr.
Moteris virtuvėje / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Beveik prieš 100 metų prasidėjusi masinė buitinių prietaisų gamyba pakeitė namų ruošos sampratą: buitiniai prietaisai tapo prieinami visiems, sutaupo laiko, kad žmogus galėtų užsiimti kita veikla. Dabar šią sampratą pamažu keičia automatizuoti buitiniai prietaisai, galintys dirbti be žmogaus pagalbos. Nors jų gamintojai turi savą viziją, kaip šie ateities įrenginiai atrodys, bendra jų sistema vieningai vadinama „protingais namais“ (anglų k. „Smart Home“).

Jei dabar lietuviai namų ruošos darbams – skalbimui, maisto gamybai, dulkių valymui ar lyginimui – per dieną vidutiniškai skiria po dvi su puse valandos, netolimoje ateityje šis laikas turėtų kardinaliai sutrumpėti. Išmanioji buitinė technika galės tarpusavyje „bendrauti“ ir bus valdoma nuotoliniu būdu vienu įrenginiu, dažniausiai mobiliuoju telefonu. Paleisti skalbyklę ir patikrinti maisto atsargas šaldytuve bus galima netgi nebūnant namuose. Šiuo metu jau galima ne tik išvysti, bet ir pačiam namuose sukurti „protingų namų“ sistemą, kurią sudaro šie pagrindiniai buitiniai prietaisai: skalbyklės, šaldytuvai, orkaitės ir dulkių siurbliai.

 

Skalbyklės. Šiais metais kompanijos LG Electronics ir Whirphool pademonstravo skalbykles, kurios reaguoja į nuotoliniu būdu duodamas komandas, taip pat taupo vandenį ir energiją (galima nustatyti skalbimą tuo metu, kai elektros kainos tarifas būna mažiausias). Be to, LG Electronics skalbyklė gali atnaujinti skalbimo režimus – juos kaip specialias programėles galima parsisiųsti telefonu.  

 

Į protingų buitinių prietaisų sąrašą patenka ir šaldytuvai. Jie gali fiksuoti maisto kiekį, informuoti apie pasibaigiantį produktų galiojimo laiką ar internete užsakyti tų produktų, kurių atsargos netrukus baigsis. Šioje rinkoje gamintojai varžosi išradingumu. Štai LG Electronics šaldytuvas pagal įvestus duomenis gali suskaičiuoti bendrą masės indeksą ir savininkui rekomenduoti tam tikrus produktus ir receptus. Be to, šaldytuve įmontuotame skystųjų kristalų ekrane galima sudaryti reikiamų produktų sąrašą, o esant parduotuvėje jį matyti mobiliajame telefone. Tuo tarpu Samsung šaldytuvas yra suderintas su Evernote programa, kuri leidžia produktų sąrašu dalytis keliems šeimos nariams.

 

Orkaitės. Išmanusis šaldytuvas, reaguodamas į jame laikomų produktų kiekį, gali rekomenduoti receptą ir jį persiųsti orkaitei. Pastaroji prikaista iki reikiamos temperatūros, tad paruoštą patiekalą belieka tik pašauti. Kompanija Samsung siūlo Flec Duo orkaitę, kuri gamina du skirtingus patiekalus skirtingomis temperatūromis vienu metu. LG Electronics viryklė taupo vartotojų laiką, mat funkcija Smart Diagnosis nustato gedimus ir praneša apie juos. O prabangią buitinę techniką gaminanti Dacor pristato orkaitę, veikiančią operacinės sistemos Android pagrindu. Tokia orkaitė gali prisijungti prie interneto, peržiūrėti receptus ir netgi parinkti gaminimo gidą pradedantiems virėjams.

 

Dulkių siurbliai. Rinkoje jau galima rasti savarankiškų dulkių siurblių. Vieną jų pristatė LG Electronics. Hom-Bot siurblys pats valo namus, o dėl jame įmontuotų priekinės, galinės ir šoninės kamerų gali sekti augintinius.