Psichologai: užplūdusio šventinio liūdesio priežastis galite pašalinti
Gruodžio mėnuo greičiausiai visada pareikalauja ypač daug streso ir gerąja, ir blogąja prasme. Viena vertus, taip malonu įnikti į kalėdinius rūpesčius – rinkti dovanas, puošti eglutę, namus, kita vertus – skubėjimo ir lėkimo yra per akis. O kai tenka dar su šventiniu šurmuliu derinti įprastą darbo dieną, ne vienam mūsų gali perdegti saugikliai.
Kita grupė žmonių, kurie per šventes lieka vieniši, gali patirti dar kitokių jausmų – šventinį liūdesį, kurį įrėmina begalė emocijų. Tiesa, tokia būsena gali būti būdinga bet kokio amžiaus ir šeiminės padėties žmonėms.
Štai psichologai išskiria dar ir sezoninius emocinius sutrikimus, kurie ypač priklauso nuo sumenkusios dienos šviesos ir tikina, kad šventinis liūdesys tikrai nuo jų skiriasi.
Sezoniniai emociniai sutrikimai ir šventinis liūdesys
Psichologas Simonas Rego tikina, jog „sezoniniai sutrikimai ir šventinis liūdesys nėra tas pats. Pirmieji kyla būtent tada, kai mums trūksta saulės šviesos“. Mūsų kūnas „emocingai“ reaguoja į pasikeitusią aplinką, pritrūksta energijos, norime daugiau miego, esame pasyvesni.
O štai šventinio liūdesio priežastys, pasak psichologo, priklauso nuo situacijos ir kaip žmonės reaguoja į vienus ar kitus dalykus, pavyzdžiui, apsipirkinėjimą parduotuvėse, buvimą pakilios nuotaikos ar bendravimą su žmonėmis, kurie nėra mieli. Kai kurie šių dviejų emocijų nuosmukio simptomai gali būti panašūs, t. y. tiek dėl sezoninio emocinio nuosmukio, tiek dėl šventinio liūdesio gali kamuoti depresija, stresas, įtampa.
Specialistai pastebi, kad tiek vieną, tiek kitą bėdą galima išspręsti. Psichologė Pauline Wallin sako, kad „abiejose situacijose žmonės jaučiasi taip, lyg prarastų kontrolę“, tačiau išeitis visada yra.
Sumažinkite lūkesčius
Greičiausiai kiekvienas mūsų susikuria vaizduotėje, kokios šventės turėtų būti. Dažniausiai už lango romantiškai sninga, eglė žiba papuošta gražiausiais žaislais, visi pietauja prie gurmaniškais patiekalais nukrauto stalo, yra beprotiškai laimingi ir gauna dovanų būtent tai, ko nori.
Realybė gali būti visai ne tokia – jums nepatiks vyro dovanotos kojinės, kepama višta sudegs, už lango siaus audra arba šlapdriba... Psichologas Simonas Rego tikina, jog manymas, esą Kalėdos praeis be jokių trukdžių, apskritai nerealus. Taigi, verta tiesiog atsipalaiduoti ir neįsitempti, norint, kad viskas būtų tobula. Tobulos šventės yra būtent tada, kai jos visiškai nebūna tobulos.
Taip pat skaitykite: Partnerių suderinamumas: sužinokite, ar jūsų santykiai gali trukti ilgai
Pašalinkite nuotaiką gadinančius dalykus
Jeigu per šventes jus nuvilia vis tie patys dalykai, neprotinga būtų leisti, kad tai pasikartotų. Pavyzdžiui, gal jus erzina visada šalia sėdintis dėdė, su kuriuo diskutuoti neįmanoma nė vienu klausimu? Atsisėskite šalia to, su kuriuo malonu kalbėtis.
Nepatinka būti vieniems? Tuomet sutikite šventes su tais, kurie jums brangūs, leiskitės į kelionę, susitikite su seniai nematytais draugais. Tiesiog žinodami tai, kas jus erzina, jūs galite išvengti nemalonaus nusiteikimo, pasirinkę kitą kelią sutikti nuostabiausias žiemos šventes.
Keiskite požiūrį
Jūs negalite kontroliuoti visų situacijų, tačiau galime rinktis, kaip nusiteikti. Pavyzdžiui psichologas P. Rego siūlo įsivaizduoti, kad jūsų nepakvietė į kalėdinį vakarėlį. Viena vertus, jūs galite nuliūsti, o iš kitos pusės – apsidžiaugti, mat šventiniu laikotarpiu atsipūsti taip pat būtina. Tą laiką galite išnaudoti miegui, geram filmui, savo apleistam pomėgiui ar namų ruošai...
Taip pat skaitykite: Košmariškos nemigos pasekmės
Stenkitės kuo mažiau laiko leisti socialiniuose tinkluose
Psichologė P. Wallin siūlo apmažinti laiką, leidžiamą virtualioje erdvėje: „Atotrūkio, vienatvės ar praradimo jausmai gali dar labiau paaštrėti žiūrint į laimingų draugų talpinamas nuotraukas“. Ne vienas tyrimas atskleidžia, kad apskritai lindėjimas socialiniuose tinkluose laimės nesuteikia, kadangi nevalingai lyginame savo ir kitų gyvenimus. „Jums gali atrodyti, kad visi gyvena gražiau, laimingiau ir smagiau nei jūs“, – pabrėžia P. Wallin.
Nuotaiką pagerins mūsų sugebėjimas priimti aplinką
Suvokimas, kad gyvenimas yra tai, kas susideda iš gerų ir blogų dalykų, leidžia mūsų protams nusiraminti ir atsipalaiduoti. Ir jeigu, pasak, psichologo mes suvoksime, kad šventinis laikotarpis yra pilnas iššūkių, nuotaika tikrai pagerės. Tuomet bus paprasčiau reaguoti į spūstis gatvėse ar didžiules eiles parduotuvėse, ypač, kai žinosime, kad namuose mūsų lauks šventiškai nusiteikusi šeima, vakarėlis ar bet koks kitas malonumą teikiantis užsiėmimas.
Susikurkite pozityvų scenarijų
Jeigu galvosite, kad šiais metais eisite iš proto ir kitaip kankinsitės, kažin ar pavyks išvengti streso. Paprasčiau nubraukti visas neigiamas mintis ir pradėti šventinį laikotarpį iš naujo – švariomis mintimis.
Jūs galite pasakyti „Ne, ačiū“
Mes visi turime teisę rinktis, kadangi kitiems šventinę nuotaiką susikurti yra sudėtinga nepaisant to, kiek jie pastangų į tai įdeda. Todėl psichologai tikina, kad kartais geriau savęs neprievartauti ir elgtis taip, kad jaustumėtės gerai. Pavyzdžiui, dieną skirti smagioms pramogoms, susigalvoti įdomių žaidimų ar tiesiog iškeliauti su visa šeima.