Psichologinis triukas, kuris padės pasiekti savo tikslus

Sėkminga moteris. / Scanpix/Panthermedia nuotr.
Sėkminga moteris. / Scanpix/Panthermedia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Amy Morin – amerikiečių kilmės psichoterapeutė, lektorė ir bestseleriu Amerikoje tapusios knygos „13 Things Mentally Strong People Don’t Do“, išverstos jau į daugiau kaip 20 kalbų, autorė.

Ji remdamasi atliktais tyrimais ir savo patirtimi, portalui huffingtonpost.com atskleidžia vieną psichologinį triuką, kuris, anot specialistės, padės pasiekti bet kokį užsibrėžtą tikslą. Pateikiame jos patarimus.


Kiekvienas sėkmingas atletas ar aukščiausiasis verslo atstovas puikiai žino, kaip yra svarbu turėti savo tikslą. Juk visų pirma būtent tikslas mūsų svajones paverčia veiksmingais žingsniais.

Nesvarbu, ar norite atsikratyti papildomo antsvorio, kopti karjeros laiptais ar nubėgti maratoną, tiksliai apsibrėžtas tikslas padeda pasikelti ir motyvaciją. Deja, ganėtinai greitai ši motyvacija gali ir pradingti, o jos stoka būtent ir neleidžia mums siekti savo tikslų.

Tikslai, kurie taip ir lieka nepasiekti

Tikslų pasiekimo statistika nieko gero nežada. Tyrimai rodo, kad vienas iš trijų žmonių savo užsibrėžtus Naujųjų metų tikslus pamiršta jau sausio mėnesio pabaigoje. Ir tik 46 proc. žmonių prie savo užsibrėžtų tikslų vis dar lieka praėjus 6 mėnesiams nuo Naujųjų metų.

Žinoma, pasiekti nepavyksta ne tik Naujiesiems metams užsibrėžtų tikslų. Labai daug ir įvairių tikslų taip ir lieka nerealizuoti. Tačiau yra ir geroji žinia – vos vienas mažas pokytis išties gali šią realybę pakeisti ir padidinti jūsų sėkmės šansus. Iš pažiūros šis pokytis yra visiškai nereikšmingas ir nedidelis, bet iš tiesų jis nepaprastai efektyvus.

Kaipgi pasiekti savo tikslą?

Tam, kad pasiektumėte tai, ko iš tiesų ir labai nuoširdžiai norite, turite konkrečiai apsibrėžti savo tikslą. Taigi, vietoje to, kad sakytumėte sau: „Noriu atsikratyti antsvorio“, derėtų šį savo tikslą sukonkretinti ir sakyti, tarkime: „Noriu atsikratyti 10 kilogramų“.

Tyrimas, publikuotas žurnale „Consumer Research“, atkreipia dėmesį, kad tie užsibrėžti tikslai neturėtų būti pernelyg dideli – tarkime, jei užsibrėšite atsikratyti 30 kilogramų, gali būti, kad net nespėję šio tikslo pasiekti prarasite ir savo motyvaciją, būtent dėl to tyrimo autoriai pataria savo tikslų verčiau jau siekti kiek mažesniais, tačiau konkrečiais žingsniais.

Tas pats tyrimas įrodė, kad kur kas didesnė tikimybė pasiekti savo tikslą ir užsibrėžus tam tikrą išmatuojamą tarpą ar atkarpą. Tarkime, jei pasakysite sau: „Noriu atsikratyti 10–20 kilogramų“ turėsite daugiau šansų, kad tikslas bus įgyvendintas, nei pasakę sau „Noriu atsikratyti 20 kilogramų“.

Tokią išvadą padarę tyrimo autoriai pastebėjo, kad net ir žemiausią savo tikslo atkarpą pasiekę žmonės kur kas labiau tikėjo savo galutinio tikslo pasiekiamumu. O tai pakurstė jų motyvaciją nesustoti ir tikslo siekti toliau.

Maža to, šiems tyrimo dalyviams galutinis jų tikslas netgi atrodė kaip iššūkis – o būtent tai ir yra svarbiausias sėkmės komponentas. Tyrimo dalyviai žinojo, kad jų tikslai yra sunkūs, tačiau matydami savo rezultatus ir džiaugdamiesi jais, jie kartu pasikeldavo ir savo motyvaciją – būtent dėl to savo tikslus jie ir pasiekė.

Taigi, tam tikro savo tikslo atkarpos nusistatymas yra labai paprastas, tačiau efektyvus būdas pasiekti tai, ko norite bei kiek pakeisti savo elgesį. Net ir pasiekę mažiausią savo tikslo atkarpos tašką, džiaukitės ir meskite sau iššūkį judėti į priekį. Pamatysite, kad net ir nedidelis sėkmės skonis gali suteikti neišmatuojamos motyvacijos.