Psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis: „Labai dažnai emocijų neskiriame nuo jausmų“
Kiek kartų sprendimą priėmėte neapgalvoję pasekmių? Kiek kartų pasikliovėte jausmais, o ne protu? Gebėti numatyti savo veiksmų pasekmes, pasak prof. Psichoterapeuto E. Laurinaičio, yra itin svarbu, jei norime ne tik kurti gerus santykius su aplinkiniais, bet ir patys atrasti vidinę ramybę ir galiausiai – sulaukti sėkmės.
Kantrybės reikalaujantis įgūdis
Nuotaika lemia, kaip bendraujame su žmonėmis, kiek pinigų išleidžiame, kaip elgiamės susidūrę su iššūkiais. Užvaldyti neigiamų emocijų mes sustojame, dingsta motyvacija, viskas erzina, tačiau nežinome, kaip su tuo susitvarkyti? Gebėjimas valdyti emocijų išraišką mums gali padėti tapti psichiškai stipresniems, o šis įgūdis, kaip ir bet kuris kitas – gali būti įgyjamas pasitelkiant praktiką.
Pasak E. Laurinaičio, mes labai dažnai neskiriame emocijų nuo jausmų, nors šie du psichiniai procesai yra visiškai skirtingi. Neskiriant jų ir ir norint valdyti juos, daromos didelės klaidos. Jos atsispindi kasdienybėje - susidūrus su problemomis pasireiškia emocijos, o kas tai yra, ir kodėl tai veikia, ką protas gali padaryti, kad būtų kitaip, nesusimąstome”, – pabrėžė E. Laurinaitis.
Pašnekovo teigimu, priimdami sprendimus mes labai dažnai naudojamės mums patiems nesuprantamais emociniais motyvais. Ką būtų galima padaryti, kad mes geriau priimtume sprendimus? Tai svarbu, nes emocijų, jausmų išraiškos kontrolė padeda kurti geresnius santykius su aplinkiniais. ,,Kai nustojame vadovautis nesąmoningais motyvais, pradedame apgalvoti, kokios pasekmės gali būti, kokį tikslą pasieksime, kas atsitiks, jei aš pasielgsiu vadovaudamasis emocija, ar pasieksiu tai, ko noriu? Apie tai kalbėsiu ir Alma Master mokymų ,,Emocijos, jausmai, protas – kas ką valdo”, metu. Yra atlikta daugybė neuropsichologinių tyrimų, kurie rodo, kad mes galime išmokti kontroliuoti save sąmoningai ir taip pasiekti savo tikslus, gyventi harmoningiau”, – komentavo E. Laurinaitis.
Aplinka daro didžiausią įtaką mūsų sprendimams
Psichoterapeutas pabrėžė, kad visi mes turime tas pačias smegenis, tą pačią reakciją ir tuos pačius pagrindinius gyvenimo uždavinius. Ir visgi, mūsų pagrindinis uždavinys šiame gyvenime yra ryšys su kitu žmogumi ir nuo to ryšio kokybės priklauso ir mūsų gyvenimo kokybė. ,,Aplinka, kitų žmonių, aplink mus esančių, vertybių sistema, sprendimų priėmimo būdai, elgesio stereotipai, daro mums didžiulę įtaką. Tad reikia atkreipti dėmesį, ar tai, ką aš ruošiausi daryti yra mano paties sprendimas, ar tai bandymas sekti kitais, įtikti kitiems, kažkaip išpirkinėti kaltę prieš kitus”, – patarė E. Laurinaitis.