R.Daškevičiui-Remiui – teismo malonė: paaiškino, kodėl per M.A.M.A ne visada dėvėjo kaukę
Pavasarį Kauno „Žalgirio“ arenoje vykę M.A.M.A. apdovanojimai sulaukė daugybės neigiamų atgarsių, daugiausiai – dėl karantino taisyklių nesilaikymo. Į policijos akiratį pakliuvo ir baudą dėl kaukės nedėvėjimo gavo grupės „Flying Saucer Gang“ narys Remigijus Daškevičius-Remis. Vis dėlto atlikėjas apskundė jam mestus kaltinimus ir pirmadienį sulaukė palankaus Kauno apylinkės teismo sprendimo.
Prieš daugiau nei savaitę išteisinta M.A.M.A apdovanojimuose dalyvavusi grupės „69 danguje“ narė Goda Alijeva, kuri taip pat buvo kaltinama karantino taisyklių nesilaikymu. To paties likimo gruodžio 27 dieną sulaukė Remigijus Daškevičius-Remis.
Į 2021 m. kovo 27 d. apdovanojimus atvykusius atlikėjus pykčio strėlės ėmė skrieti po to, kai pradėjo plisti vaizdai, kuriuose jie – be kaukių.
Netrukus apdovanojimai sulaukė policijos dėmesio, o gegužės 11 d. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto Nemuno policijos komisariato nutarimu buvo 500 eurų bauda pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnio 4 dalį, už tai, kad nesilaikė karantino metu nustatytų taisyklių, buvo nubaustas ir R.Daškevičius-Remis.
Vis dėlto šį sprendimą atlikėjas nusprendė apskųsti teigdamas, kad laikėsi nustatytų karantino taisyklių. Be to, nurodyta, kad atlikėjas vykdė savo profesines pareigas pagal iš anksto parengtą ir sugalvotą scenarijų, ir paaiškinta, kodėl R.Daškevičius-Remis ne visada dėvėjo veido kaukę.
„Dalyvaujant minėtų audiovizualinių kūrinių filmavime buvo vadovaujamasi jo autorių pateikiamais nurodymais, o taip pat Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos 2020 m. gegužės 18 d. rekomendacijomis „Dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) valdymo priemonių filmuojant.“
Organizatoriai iš anksto informavo apie kompleksines saugumo priemones (t. y. testavimą, veido apsauginės kaukes, atstumo laikymąsi bei rankų bei patalpų dezinfekavimą), kurių reikės laikytis, bei užtikrino, kad visos priemonės, reikalingos saugumui, būtų suteikiamos.
Minėto audiovizualinio kūrinio „M.A.M.A Raudonasis kilimas“ filmavimo metu, kuris vyko neviešoje uždaroje patalpoje „Žalgirio Arena“, esančioje Kaune, buvo laikomasi visų saugumo reikalavimų, įskaitant, bet neapsiribojant – dėvėti veidą dengiančią apsauginę kaukę, laikytis saugaus atstumo, išskyrus atvejus, kai filmuojant audiovizualinį kūrinį „M.A.M.A Raudonasis kilimas“ turėjo būti užfiksuotas „STOP kadras“, kuris audiovizualiniame kūrinyje „M.A.M.A Raudonasis kilimas“ sukurtų efektą, kad yra fotografuojamasi prie „Raudonojo kilimo“, arba tuo metu, kai Remigijus Daškevičius buvo nugrimuotas filmavimui ir turėjo pereiti iš vienos patalpos į kitą ir tą padaryti taip, kad nebūtų sugadinamas grimas ar kt., kad būtų tinkamai nufilmuotas audiovizualinis kūrinys.
Atliekant minimus filmavimo elementus buvo laikomasi 2020 m. gegužės 18 d. rekomendacijose „Dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) valdymo priemonių filmuojant“, – rašoma nutarime pateiktoje skundo ištraukoje.
Atsižvelgdamas į pateiktus argumentus, Kauno apylinkės teismas gruodžio 27 d. nusprendė išteisinti R.Daškevičių-Remį.
„Pareiškėjo atstovas skunde nurodė, kad Remigijus Daškevičius buvo pakviestas dalyvauti televizijos laidų „M.A.M.A Raudonasis kilimas“ bei „M.A.M.A muzikos apdovanojimai“ filmavime, todėl atliko veiksmus pagal kūrėjų nurodytus scenarijus, laikėsi visų nurodytų saugumo ir higienos reikalavimų. Administracinio nusižengimo byloje yra pateikti minėtų renginių scenarijai, kuriuose pažymėti Pareiškėjo pasirodymai pažymint tikslų pasirodymų laiką bei trukmę. Duomenų paneigiančių aplinkybę, kad Remigijus Daškevičius, dalyvaudamas minėtų televizijos laidų filmavimuose, nesilaikė kūrėjų nurodytą scenarijų ar visų nurodytų saugumo ir higienos reikalavimų, administracinio nusižengimo byloje nėra pateikta.
Pažymėtina, kad ANK 45 straipsnio 4 dalyje numatytas administracinis nusižengimas gali būti įvykdomas tik tyčia, t. y. asmuo turi suprasti, jog vykdo pažeidimą. Administracinio nusižengimo bylos medžiagoje nėra duomenų, kad Remigijus Daškevičius, dalyvaudamas televizijos laidų filmavimuose ir elgdamasis pagal televizijos laidų kūrėjų numatytą scenarijų – nusifotografuodamas su savo grupės nariais, laikydamasis laidos filmavimo metu taikytų saugumo reikalavimų, turėdamas neigiamą COVID-19 testo rezultatą, galėjo numatyti, kad savo veiksmais sudaro sąlygas išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms.
Įvertinus skunde nurodytas aplinkybes bei administracinio nusižengimo bylos medžiagą, teismas daro išvadą, kad skundžiamame nutarimu fiksuotu laiku Pareiškėjas nedėvėjo veidą dengiančios apsauginės kaukės ne dėl to, jog siekė tyčia pažeisti Vyriausybės nutarimą, o tai darė dėl darbinių funkcijų atlikimo, todėl konstatuotina, kad Remigijaus Daškevičiaus veiksmuose nebuvo vieno būtinojo administracinio nusižengimo požymio – subjektyviosios pusės.
Atsižvelgiant į išdėstytus motyvus, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto Nemuno policijos komisariato 2021 m. gegužės 11 d. nutarimas nubausti pareiškėją už ANK 45 straipsnio 4 dalyje numatytą administracinį nusižengimą negali būti laikomas teisėtu ir pagrįstu, todėl yra naikintinas, o administracinė teisena Remigijaus Daškevičiaus atžvilgiu nutrauktina, nesant jo veiksmuose ANK 45 straipsnio 4 dalyje numatyto nusižengimo sudėties“, – rašoma Kauno apylinkės teismo nutarime.
Dėl teismo sprendimo 15min susisiekė ir su pačiu R.Daškevičiumi-Remiu, kuris teigė juo besidžiaugiantis.
„Viskas kuo puikiausiai išėjo, taip, kaip ir turėjo būti. Keista iš viso, kad ši byla užsitęsė, nors visos labai greitai praėjo. Tačiau dėkui mano advokatų komandai. Labai džiaugiuosi, kad viskas buvo išspręsta teisingai ir teisybė laimėjo“, – trumpai pakomentavo Remigijus.