Rasos Račienės ir prezidento Gitano Nausėdos akistata: „Įvyko jautrus pokalbis tarp dviejų tėvų“

Rasos Račienės pasitikimas S.Daukanto aikštėje po pokalbio su prezidentu / Roko Lukoševičiaus nuotr.
Rasos Račienės pasitikimas S.Daukanto aikštėje po pokalbio su prezidentu / Roko Lukoševičiaus nuotr.
Žmonės.lt, 15min
Šaltinis: Žmonės
2021-10-25 15:47
AA

Viešas dialogas tarp dviejų stovyklų vis dar tęsiasi: pirmadienį prezidentūroje susitiko LGBT+ vaiko mama Rasa Račienė ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda. Kol vyko judviejų pokalbis, Simono Daukanto aikštėje palaikyti R.Račienę ir visą LGBTQ bendruomenę susirinko žinomi žmonės – rinkodaros specialistė Dovilė Filmanavičiūtė ir dainininkė Erica Jennings.

G.Nausėdos ir R.Račienės susitikimas užsitęsė – vietoj numatyto pusvalandžio jiedu kalbėjo ilgiau nei valandą. Iš karto po jo Rasa Račienė ir prezidento vyriausiasis patarėjas Povilas Mačiulis savo komentarais pasidalijo su žiniasklaida. 

„Supratau, kad prezidentas nėra tik šalies vadovas – jis yra ir žmogus. Kaip mamą mane jis tikrai išgirdo ir jam nėra vienodai, kaip žmonės jaučiasi Lietuvoje, įskaitant ir LGBTQ žmones.

Kaip valstybės vadovas jis išreiškė nerimą dėl to, kaip pasielgti, kad visuomenė daugiau nesusipriešintų ir nesprogtų. Mūsų pokalbis dėl to taip ilgai ir užtruko, nes bandėme išnarplioti visus galimus variantus“, – po susitikimo su prezidentu kalbėjo LGBT+ vaiko mama R.Račienė.

Paklausta, ar gavo iš prezidento pažadą, moteris tvirtino, kad šis prižadėjo būti vienijančiu, o ne skaldančiu žmogumi. 

Rasa Račienė ir Gitanas Nausėda prezidentūroje / Roberto Dačkaus nuotr.

R. Račienė ir P.Mačiulis tvirtino, kad susitikimo metu buvo plačiai apkalbėtas ir partnerystės įstatymas. 

„Buvo kalbėta, kad Seimas turi dirbti žymiai stipriau savo viduje, nes prezidentas bus tik tas žmogus, kuris pasirašys jį (įstatymą). Jis labai daug kalbėjo apie tas formas, kaip turėtų būti, kad tai būtų priimtina visuomenei, taip, tai aš labai tikiuosi, kad Seimas pasistengs ir bus priimtas visas puses (tenkinantis įstatymas)“, – žurnalistams sakė R. Račienė.

„Aš šiandien uždaviau prezidentui klausimą, ar visi žmonės turi lygias teises, jo manymu, ir iš jo atsakymo tikrai galėjau suprati, kad ne“, – pridūrė R. Račienė.

Žurnalistams R.Račienės paklausus, ar ji dar žada ateiti prie prezidentūros, ši patikino, kad to daryti daugiau neketina – ji turi tiesioginių darbų.

Rasa Račienė ir Gitanas Nausėda prezidentūroje / Roberto Dačkaus nuotr.

Vyriausiasis prezidento patarėjas Povilas Mačiulis teigė, kad įvyko labai jautrus pokalbis tarp dviejų tėvų. Jų metu buvo aptarti iššūkiai, su kuriais vaikai susiduria šiuolaikiniame pasaulyje.

„Prezidentas tikrai girdi tą nerimą, kurį išdėstė gerbiama mama (Rasa Račienė, red. past.). Jis jaučia, kad šiuo metu visuomenėje yra labai daug susiskaldymo, susipriešinimo, pykčio. Trūksta pagarbos vieni kitiems ir kitaminčiams.

Šita problema šiuo metu yra ypatingai skaudi ir jautri, tačiau ją reikia keisti iš esmės. Vis tik tai nėra taip paprasta. Ji nėra sprendžiama tik įstatymais – jai reikia ir didelio visuomenės požiūrio pasikeitimo, supratimo ir tolerancijos. Nors situacija pamažu keičiasi, visi norime, kad tas pokytis būtų didesnis.

Prezidentas teigia, kad Lietuva yra per maža tauta, jog galėtume skirstytis į gerus ir blogus, tinkamus ir netinkamus. Tas pokytis, kurio visi norime, turi prasidėti nuo šeimų, švietimo įstaigų, darbų“, – komentavo Povilas Mačiulis. 

Rasa Račienė atvyko į susitikimą su prezidentu / Pauliaus Peleckio nuotr.

Rasos Račienės palaikyti atėjo ir rinkodaros specialistė, nuomonės formuotoja, dainininkė Dovilė Filmanavičiūtė, šeštadienį S.Daukanto aikštėje suorganizavusi didesnę palaikymo akciją. 

„Manau, kad kiekvieno empatiško žmogaus pareiga yra palaikyti silpnąją grandį, o LGBTQ bendruomenė tokia šiuo metu ir yra. Tiesiog geriau jaučiuosi, kad susirenkame palaikyti šių žmonių ir nesimaudome neapykantos pursluose. Esu už empatiją, supratimą, elementarią žmogišką meilę“, – sakė D.Filmanavičiūtė.

Žurnalistams paklausus, ar prezidentas jos nenuvylė, moteris patikino, kad jai atsiskaityti ir jos vilčių pateisinti niekas neturi.

„Aš tikrai tikiu, kad prezidentas yra žmogus, tėtis ir kad jo nuomonė nesikeis kiekvieną pasitaikiusią progą. To aš jam ir palinkėsiu, o ar bus pateisintos tų žmonių viltys, kurie nori oriai gyventi, ar kas nors pakis, kad nereiktų skaičiuoti iš gyvenimo išėjusių paauglių ir kitos žiaurios statistikos, priklausys nuo seimo.

Rasa Račienė atvyko į susitikimą su prezidentu / Roko Lukoševičiaus nuotr.

Vis tik be edukacijos ir sudėtingų techtoninių lūžių visuomenėje pokyčiai neįvyks – Roma per naktį nepasistatė ir, matyt, čia taip pat reiks daug padirbėti. Tiesiog kviečiu visus savo aplinkoje daryti viską, ką tik įmanoma, kad šių žmonių nereikėtų skirstyti į lygius ar nelygesnius“, – mintimis dalijosi dainininkė.

D.Filmanavičiūtė taip pat pastebėjo, kad reikia stipriai dirbti didinant empatijos lygį.

„Akivaizdu, kad mes tikrai nesame pačioje geriausioje padėtyje šiuo klausimu, o kai būsime savimi patenkinti, viskas bus gerai su mūsų savivertėmis, tai turbūt mums nesinorės ir žmonių vertinti pagal keistus kurpalius kaip pirmykštėje bendruomenėje. Toks jausmas, kad sugebame meilę suvokti per kitą galą arba kitus dalykus suvokti tik juodai ir baltai, o pasaulis ne toks – jis spalvotas“, – kalbėjo Dovilė.

Vis dėlto ji džiaugiasi, kad dėl šio susitikimo LGBT+ bendruomenė įgavo balsą, vardą ir veidą: „Tiesiog reikia kalbėti žmogiška kalba.“

Praėjusią savaitę išplatintame viešame prezidentui skirtame laiške LGBT+ bendruomenei priklausančio vaiko mama, medicinos mokslų daktarė, vaikų odontologė R.Račienė rašė: „Aš galiu pažadėti, kad kiekvieną dieną nepaliaujamai kovosiu už savo ir kitų mamų LGBT vaikus. Kasdien, kol savo darbotvarkėje rasite laiko man, paprastai mamai, Jums apie tai priminsiu stovėdama S.Daukanto aikštėje“.

Šį pažadą R.Račienė ištesėjo ir prieš prezidentūros langus stojo dar šeštadienį. Tiesa, ji neliko viena – į S.Daukanto aikštę palaikyti moters sugužėjo žinomi žmonės: akcijos organizatorė Dovilė Filmanavičiūtė, signatarė Nijolė Oželytė, dainininkė Erica Jennings, televizijos laidų vedėja, keramikė Nomeda Marčėnaitė, žurnalistas Šarūnas Černiauskas.

Į pirmadienį planuotą Rasos Račienės susitikimą su šalies prezidentu sureagavo dainininkė Erica Jennings. Šeštadienį ji pasidalijo įrašu, kuriame kvietė pirmadienį atvykti į S.Daukanto aikštę ir taip palaikyti R.Račienę.

Palaikymo valanda Rasai Račienei – „Mamos už mamas!“ (36 nuotr.)
+30

„Aš nesu „sraigtasparnis mama“, tikrai nesu ir „supermamytė“. Turbūt esu labiau „panda mama“ (Google it). Tačiau… padarykite kažką blogo mano vaikams ir aš jus suplėšysiu į skutelius.

Šiandien pamąsčiau apie tai, kad viena stipriausių ir kartu viena labiausiai neįvertintų visuomenės grupių yra būtent mamos. Visiškai palaikau šią stiprią drąsią motiną Rasą Račienę. Pirmadienį, kai 15.00 val. ji susitiks su Nausėda, prie Prezidentūros būsiu ir aš.

Kviečiu ir jus.

Kodėl? Nes tai nėra tik „gėjų problema“, nėra tik „mamos problema“ ar šiaip „vargšo žmogaus problema“. Jei turi draugų, brolių, sesių, giminaičių ar vaikų, kurie yra LGBTQ, tuomet turi jiems padėti. Tai yra žmogaus teisių problema.

Aš darysiu viską, ką galiu, kad šiandien Lietuvoje augantys vaikai turėtų lygias teises, galėtų tuoktis ir mylėti ką nori. Ir kad jie būtų vertinami pagal asmenybės bruožus, o ne pagal išvaizdą, kilmę ar seksualinę orientaciją“, – pasidalijusi vaizdo įrašu, kuriame kalba R.Račienė, rašė E.Jennings.

Rasa Račienė praėjusią savaitę žurnalistams kalbėjo, kad prezidento kvietimas pirmadienį pasikalbėti ją nustebino.

„Nustebau, kai per kelias valandas sureagavo į mano laišką ir paskyrė susitikimui laiką. Tuomet pasijaučiau svarbi. Antrą kartą nustebau, kai prezidentas jau viešai pasakė, kad jis kalbėsis su manimi, kaip LGBT vaiką turinčia mama. Visgi jis iškart uždavė toną kitai temai, kuri nėra apie LGBT žmones“, – prieš susitikimą su šalies vadovu mintimis dalijosi R.Račienė.

Rasos Račienės susitikimas su prezidentu (38 nuotr.)
+32