Rašytoja Erika Umbrasaitė: „Snobės rauda dėl žlungančių mitų“
Negaliu nesutikti su Coco Chanel: „Mada nėra tik drabužiai. Mada yra danguje, gatvėje, mada susijusi su idėjomis, gyvenimo būdu, tuo, kas vyksta aplink.“ Deja, atrodo, prancūzų tautą, kurios genuose, rodos, turėtų būti užkoduota meilė stiliui ir elegancijai, ištiko idėjų badas ir gyvenimo būdo krizė, o tai, kas vyksta aplink, nedžiugina nei akių, nei širdies, todėl prancūzų aprangos kodai smarkiai pakito. Ne į gera.
Kiekvieną sekmadienį Issigeace vyksta turgus. Tądien apsnūdusio viduramžiško miestelio gatves užplūsta nuo kelių tūkstančių iki dešimties tūkstančių turistų iš Prancūzijos ir pasaulio minios. Deja, vaizdelis nedžiugina, ypač vasarą ar ankstyvą rudenį, kai karšta pietų saulė gundo parodyti kuo daugiau savo kūno. Visiems olandams, anglams ir amerikiečiams iš anksto atleidžiu stiliaus faux pas – klaidingus žingsnius. Tačiau paradoksalu, jiems dažnai neturiu ko prikišti – dauguma jų it tyčia apsirengę patogiai, bet stilingai ir kartais net elegantiškai.
O štai mano mylimi prancūzai vis dažniau priverčia išgyventi aštrų it inkstų akmenligė svetimos gėdos priepuolį. Kai galerijoje išdygsta gerokai nėščias vyras su berankoviais marškinėliais, ant kurių puikuojasi užrašas „Retas egzempliorius“ arba „Pabučiuok mane – aš prancūzas“ ir kurie beveik nedengia vešlia kūno augmenija apžėlusios monsieur krūtinės, norom nenorom nuleidžiu akis – bandau atmatyti tą vaizdą.
Deja, apatinėje jo kūno dalyje tyko dar didesnė katastrofa: šortukai tokie trumpi ir tokios įtartinai lengvos medžiagos, kad pradedu abejoti, ar tik nesupainiojo ponas stalčių ir neišsitraukė šito šedevro iš apatinių drabužių skyrelio. Tokie prancūziškos nebeelegancijos egzemplioriai, deja, nėra reti. Jų madamos taip pat neatsilieka.
Ir ne man vienai baisu, kad žlunga french chic – prancūziškos prabangos ir elegancijos mitas, tirpsta tikro prancūzo bei prancūzės stereotipai. Natalie, gretimo butiko savininkė, irgi kikena: gal reikėtų įvesti mados policijos reidus, o retiems egzemplioriams su naktinėmis kelnaitėmis – lyg techniškai netvarkingiems automobiliams uždrausti rodytis gatvėse.
Suprantu: karšta, sekmadienis – atsipalaidavimo diena, kaimas – ne Paryžius, „dėl skonio nesiginčijama“ ir „kaip noriu, taip atrodau“... Bet užplūsta egzistencinis liūdesys žiūrint senas XX amžiaus pradžios nuotraukas su to paties Issigeaco turgaus vaizdais. Kažkodėl tada žmonės į turgų eidavo lyg į šventę – kiekvienas pagal išmonę ir piniginę pasipuošęs ar bent jau pasistengęs apsirengti, kad ir sau nuotaiką pakeltų, ir kitus džiugintų.
Prancūziško stiliaus ikona Coco Chanel, kurios išmintį tėvynainiai turbūt jau pamiršo, teigė: „Apsirengti Šecherezada lengva, o štai pabandykite prisitaikyti juodą mažą suknelę.“ Genialumą slepia paprastumas, o ne prastumas, bet prancūzai iš tingumo ir patogumo kažkur pametė dvi raideles.
Žinau, esu snobė, pripažįstu ir nesigėdiju to. Ir taip – neturiu teisės teisti. Bet, kaip sakė Coco, esmė – ne drabužiai. Kažkas negerai ne su prancūzų garderobu, o su jų vidiniu pasauliu ir mintimis. Nes rengtis elegantiškai (tvarkingai, stilingai, originaliai etc.) – tai mąstyti elegantiškai. Tikiuosi, trumpi monsieur šortukai nėra dar vieno žlungančio mito – Prancūzija yra šviesos šalis – pranašai. Juk ji pasauliui iki šiol asocijavosi ne tik su kvepalais ir juoda maža suknele, bet ir per kultūrą bei filosofiją pasauliui skleidžiama šviesa.
Tačiau ko norėti, mitai ir yra tam, kad žlugtų. Šai ir danai nusileido į trečią vietą laimingiausių tautų sąraše. Galbūt jų laimės paslaptis – visai ne hygge: mokslininkai nustatė, kad šiauriečių genome tiesiog yra daugiau laimės hormono serotonino. Net paslaptingasis Banksy galbūt yra visai ne vyras, o moteris menininkė, o galbūt moteris, vadovaujanti septynių menininkių kolektyvui.
Kad ir kaip ten būtų, netikėkite jokiais stereotipais. Geriau nusipirkite bilietą į Paryžių, nes tai – visuomet gera idėja. Kol Paryžius vis dar dvelkia tuo tirpstančiu it ledai french chic.