Raudono pado drama: YSL prieš „Louboutin“
Dveji mados namai – „Christian Louboutin“ ir „Saint Laurent Paris“ (buvę „Yves Saint Laurent“, pakeitę pavadinimą pernai) naujus metus pradės be teismo bylų. JAV Pietų Niujorko apygardos teismas priėmė galutinį šio mados incidento nutarimą, ir ilgai besitęsusi byla tarp šių mados industrijos milžinų, regis, pagaliau baigta. Dėl ko buvo kilęs šis triukšmas?..
Mylimas ir garsinamas tokių žvaigždžių, kaip Victoria Beckham, Blake Lively ir Rihanna, Christianas Louboutinas savo batų imperiją pradėjo kurti dar 1992 metais.
Gandas, virtęs legenda ar lemtinga biografine smulkmena (vadinkite, kaip norite), byloja, kad Christianas, norėdamas pagyvinti nuobodžius batelius, iš nevilties paskutinę minutę prieš kolekcijos pristatymą čiupo asistentės nagų laką ir nudažė batų padus ugninga raudona spalva.
Nesutarimai įsiplieskė prieš porą metų, kai prekyboje pasirodė dviejų rūšių YSL batų kolekcija: zomšiniai žali bateliai, kurių padai buvo nudažyti žaliai, ir tos pačios medžiagos raudoni batai su... raudonais padais. Kaip jau įtariate, būtent šie raudonpadžiai ir įplieskė teisines intrigas. 2011-ųjų balandį prancūzų batų dizaineris Ch. Louboutinas iškėlė YSL ieškinį, teigdamas, kad mados namai pažeidė jo prekės ženklo teises, kurdami ir parduodami batus raudonais padais.
Komplikuota byla užsitęsė ilgai. Visiems aišku, kad kūrėjas norėjo apsaugoti savo idėją ir prekės ženklą, tačiau ar galima suteikti išskirtinę teisę į raudoną spalvą tik vienam dizaineriui?! Vis dėlto teismas nusprendė, kad bylos baigtis bus tokia: Ch. Louboutinui lieka išskirtinės teisės kurti batus raudonais padais, nes šis elementas – tarsi dizainerio parašas ir išskirtinis prekės ženklo bruožas, išskyrus tuos atvejus, kai kažkas sukuria raudonus batus (šiuo atveju – YSL). Jei batai raudoni – toks gali būti ir batų padas, ir Ch. Louboutinas neturi teisės tam prieštarauti. Atrodo, bylos pabaiga naudinga visiems: YSL išsisuko nuo teisinės atsakomybės ir toliau gali leisti tą pačią batų kolekciją, o Ch. Louboutinas apgynė savo vardą.
Ką apie šią raudonpadžių kovą manote jūs?
Tekstas Akvilės Lesauskaitės
Taip pat skaitykite:
Nebaigta mokykla nesukliudė Christianui Louboutinui tapti garsiausiu batų kūrėju