Remigijus Balžekas: „Žaisdami tenisą žmonės gali susikurti daug vertingų ryšių visame pasaulyje“
Kai dienos trumpėja, o naktys ilgėja, žinome, kad mus palengva pasitinka ruduo. Palydėdami paskutines rugpjūčio dienas mintyse jau kuriame planus, kaip sugrįžti į darbingą rugsėjo pradžią. Dabar – palankus metas ieškotis aktyvių veiklų, kurios mus džiugintų ir leistų atsipalaiduoti po darbų rudenį. Tenisas – viena iš jų.
Apie mėgėjiško teniso žavesį ir visapusę naudą kalbamės su vienu geriausių Lietuvos teniso trenerių, buvusiu Ričardo Berankio auklėtoju ir „Balzekas Tennis Academy“ įkūrėju Remigijumi Balžeku.
Tenisas. Kuo šis sportas gali būti patrauklus kiekvienam?
Manau, kad tenisas turi aibę gerų savybių. Pirma – tai judėjimas, sveikata. Dar vienas svarbus dalykas – tarpusavio santykiai. Tenisas yra individualus, o ne komandinis sportas, žaisdami tenisą žmonės susitinka, bendrauja, šitaip galima susikurti daug vertingų ryšių visame pasaulyje.
Žinoma, jei kalbėsime apie profesionalų tenisą, tai jis yra labai nuožmus ir sudėtingas. Būdamas šiame sporte daug metų žinau, kaip sunku iškilti, išsilaikyti, kiek visa tai kainuoja.
Tačiau mėgėjiškas tenisas, kurį vertinu kaip socialinį reiškinį, yra vienas iš geriausių judėjimo sportų, palaikančių gerą tonusą ir nuotaiką.
Be to, dabar labai populiaru raketes pasiimti į atostogas. Vis pastebiu oro uostuose mėgėjų, kurie su šeimomis skrenda į poilsines zonas ir ten leidžia laiką žaisdami.
Didelis šio sporto privalumas yra ir tas, kad jis neturi amžiaus apribojimų. Tenisą gali žaisti ir penkiametis, ir šimtametis – jeigu tik yra sveikatos ir galimybė judėti korte.
Ar tiesa, kad tenisas lavina ne tik kūną, bet ir protą?
Tikra tiesa. Tenisas reikalauja didelės koncentracijos, pusiausvyros išlaikymo. Tai nėra tik kamuoliuko mušinėjimas per tinklą. Žaisdamas turi turėti planą, visai kaip šachmatuose, ir numatyti keletą žingsnių į priekį.
Todėl tai – ir kūno, ir proto disciplina, lavinanti mąstymą, reakciją. Beje, vaikai, kurie žaidžia tenisą, dažniausiai ir mokykloje turi gerų pasiekimų.
Turbūt tiesa ir tai, kad užsiimant šiuo sportu galima padailinti figūrą?
Be abejo. Šio žaidimo metu visas kūnas vystosi labai harmoningai – ir nugaros, ir sėdmenų, ir kojų bei rankų raumenys. Todėl visi, kas žaidžia, dažniausiai turi gražų, atletišką kūną.
Ar teniso galima išmokti žaisti pačiam, ar visgi verta pradėti žaisti su treneriu?
Jei nori išmokti tinkamų pagrindų, turėti gerą techninio žaidimo bazę ir bendrą supratimą apie šį žaidimą, vienareikšmiškai – su treneriu.
Žinoma, pagrindus galima ir „Youtube“ pasižiūrėti, bet pačiam viską atlikti sudėtinga. Juk savęs iš šalies nematai ir to jausmo neturi. Matote, tenise net ir nedidelis rankos pasukimas keliais laipsniais turi reikšmę.
Kiek laiko reikia norint išmokti žaisti tikrai gerai?
Manau, kad 2–3 metų, jei nori gerai pramokti įvairių technikų. Tačiau žmonės žaidžia ir 10, ir 20 metų, ir vis vien yra, ko mokytis. Patirtis įgyjama ilgainiui, žingsnis po žingsnio.
Ar galima siekti sportinių tikslų net ir nepriklausant profesionalų kategorijai?
Taip, teniso mėgėjų lyga pasaulyje išvystyta labai stipriai – vyksta turnyrai, pasaulio čempionatai. Su kai kuriais itin stipriais mėgėjais gali varžytis ne visi žemesnio lygio profesionalai.
Ar pradedančiajam būtina pasitikrinti sveikatą?
Manau, kad sveikatą tikrintis reikėtų nepriklausomai nuo to, sportuojate ar ne.
Žinoma, tie pradedantieji, kurie ateina žaisti kartą ar du per savaitę, veikiausiai nebėgioja tiek daug, kad galėtų pakenkti sau. Tačiau norint pradėti sportuoti daugiau, dažniau, intensyviau dirbti su treneriu, sveikatą pasitikrinti būtina.
Taip pat ir vaikai, kurie atvyksta pas mus į akademiją, visi turi tai padaryti. Galiu pasidžiaugti, kad žmonės šiandien sveikata rūpinasi žymiai labiau nei, sakykime, laikais, kai augau aš.
Galbūt dabar ir galimybės kitokios?
Žinoma, šiandien buriasi sporto klubai, būreliai, įvairios iniciatyvos, aktyviai vystoma sporto infrastruktūra, statomi sporto centrai.
Kartu keičiasi ir laisvalaikio kultūra. Dabar visi sportuoja kartu – ir tėvai, ir vaikai. Vasarą, galbūt, dažniau renkasi dviračius, baidares, o šaltuoju metų laiku – sportą, kuriuo galima užsiimti viduje, pavyzdžiui, tenisą.
Nekantraujame, kada rudenį duris atvers dar vienas mūsų akademijos filialas, įsikūręs sporto komplekse „M7 Sport“ šalia Minsko plento. Tikimės, kad jis dar labiau paskatins žaisti tenisą tuos, kurie gyvena pietrytinėje sostinės dalyje. Na, o mano svajonė, kad čia treniruotųsi ne vienas talentingas vaikas (šypsosi).
Ką patartumėte tėvams, kurie svajoja, kad jų vaikai taptų aukščiausios lygos profesionalais?
Lietuvoje yra labai daug gabių vaikų. Bet niekada negalima skubėti. Vaikas, atėjęs į teniso akademiją, turi jausti laimę, mylėti šį sportą. Tai yra esminis dalykas. O jau vėliau, kai jam sueis 8–10 metų, kvalifikuoti treneriai pasakys, ar jis gali eiti profesionalo keliu.
Modernus sporto kompleksas „M7 Sport“, įsikūręs šalia Minsko plento, Vilties gatvėje Kuprioniškėse, duris atvers rugsėjį.
Daugiau kaip 3,600 m3 ploto pastate veiks keturi uždari ir du atviri teniso kortai, specializuotas sporto klubas, pirtis, taip pat lenktyninių automobilių sporto trasų simuliatorius ir kavinė.