Rengiatės panašiai, kaip draugė ar kolegė? Tam yra mokslinis paaiškinimas
Turbūt nekart teko pačiai taip „sutapti“ arba matyti tokių pavyzdžių, kai apsirengiama panašiai, kaip draugė ar kolegė. Tuomet tik susižiūrite ir nusijuokiate, o gal – jau net nebekreipiate dėmesio. Panašūs skoniai – numojate ranka. O kodėl jie panašūs?
Kaip paaiškintų mokslininkai, toks atitikimas yra susijęs su evoliucija. Pavyzdžiui, dr. Joelis Mausneris, kuris yra įmonės, konsultuojančios darbovietes psichologiniais klausimais, įkūrėjas, susieja tokį atitikimą su tuo, ko sociumas tikisi iš mūsų, ir troškimu būti priimtam (to paties sociumo).
Jeigu norisi pritapti, reikia save pritaikyti prie minios. „Jums norisi išsiskirti kaip individui, tačiau nesinori radikaliai išsišokti, nebent esate tendencijų diktuotojas ar keistuolis, tuomet galima dėl jums patiems žinomų priežasčių rengtis radikaliai kitaip. Dauguma žmonių nori būti populiarios kompanijos dalimi, ir šis noras nedingsta net ir baigus aukštąją. Tai daugiausia yra apie priėmimą ir priklausymą, taip pat čia yra noro susiderinti elementų“, – Vogue.com paaiškina specialistas.
Pagal evoliucijos teoriją, toks panašumas, susiporavimas, yra susijęs su „bandos jausmu“ ar tuo, kad mums daro įtaką bendraamžiai ir aplinka. „Tai atrodo kaip paukščių pulkas, kaip jie skraido būriais – jie yra labai tikslūs, sinchroniškai susiderinę ir turi tą bandos instinktą. To paaiškinimas – lengviau yra būti bandos dalimi ir plaukti pasroviui. Maištauti ar išsišokti kaip unikaliam atima energijos, o juk kiekvienas mūsų turi ribotą energijos kiekį. Ne kiekvienas nori išnaudoti tą energiją, taigi nenorime išsiskirti ir kalbant apie aprangos kodą.“
Kitaip tariant, jeigu matome, kad draugė ar kolegė apsirengė baltus marškinėlius, džinsus, užsimetė gražų švarkelį, įsisegė raudonus auskarus ir atrodo puikiai, pagalvojame, kodėl gi mums nepabandžius šio derinio. Juolab kad, pasirodo, mes tausojame savo brangią energiją.
Panašiai nutinka, kai matome mums patinkančią (gražią, stilingą) moterį – nejučia parduotuvėse pradedame ieškoti panašių drabužių ir derinių, nes norime būti panašios į ją. Ir neužmirškime kitos teorijos – kad mums gražūs yra žmonės, kurie savo veido bruožais ir / ar sudėjimu, plaukų spalva yra panašūs į mus.