Renkamės džinsus
Pagal nerašytas mados taisykles kasmet lyg ir turėtume įsigyti tą sezoną madingo modelio ar spalvos džinsus, bet stilistai pataria neskubėti vaikytis mados vėjų. Džinsai – ne tik labai populiarus, bet ir pretenzingas drabužis: kad gražiai atrodytų, turi idealiai tikti prie jūsų kūno proporcijų ir ūgio.
Į ką kreipti dėmesį
1. Dydį. Džinsai turi idealiai jums tikti, t. y. nebūti nei per dideli, nei per ankšti. Atminkite, kad mūvėdama per siaurus tikrai neatrodysite lieknesnė, atvirkščiai – džinsai tik išryškins jūsų kūno trūkumus.
2. Ilgį. Nenusipirkite per trumpų džinsų. Klešnių galai turėtų siektų pėdas, o avint aukštakulnius dengti pusę batelio kulniuko. Nepamirškite, kad džinsas – natūralus audinys ir dėvint ar skalbiant gali trauktis, todėl pirkite bent keliais centimetrais ilgesnius.
3. Spalvą. Kaip ir visi kiti drabužiai, taip ir džinsai – tamsių spalvų lieknina, o šviesių suteikia apimties. Jeigu rinksitės blukintus džinsus, atminkite, kad įmantriau margintos, ypač šviesesnės, jų vietos labiausiai krinta į akis, todėl neturėtų paryškinti problemiškiausių kūno formų, pavyzdžiui, stambių šlaunų. Žinokite, kad universalesni ir puošnesni – tamsūs džinsai.
4. Modelį. Pasak dizainerių, universaliausi – tiesūs džinsai, tinkantys beveik visoms ir derantys tiek su aukštakulniais, tiek su lygiapadžiais batais. Tokie džinsai nuo kelių būna vienodo pločio, ne siauresni ar platesni.
5. Detales. Neskubėkite vaikytis naujausių mados tendencijų ir neprisipirkite pretenzinga ornamentika margintų arba jūsų amžiui netinkančių džinsų, kurie kitą sezoną gali būti nemadingi. Dizaineriai tikina: kuo paprastesnis džinsų modelis, tuo geriau su jais jausitės. Ypač jei jie bus originalūs. Originalą nuo klastotės atpažinsite iš metalinėse džinsų sagose įspausto firmos pavadinimo ar ženklo, varinių kniedžių, dešinėje priekinėje džinsinių kelnių kišenėje esančios mažos kišenėlės, būtinai metalinio užtrauktuko ir ant užpakalinių kišenių išsiuvinėtos firmos etiketės, pavyzdžiui, W raidės („Wrangler“).
6. Audinio tvirtumą. Greičiausiai dėvisi ir praranda formą džinsai, pasiūti iš nesuktų medvilninių siūlų džinsinio audinio. Jeigu norite džinsus nešioti keletą sezonų, rinkitės tvirtą ir dėvėjimui atsparų žinomos firmos susukto medvilnės pluošto tvirtą džinsinį audinį. Jį nesunkiai atskirsite iš blogojoje pusėje matomo eglutės rašto.
Džinsus rinkitės pagal figūrą
Jei esate aukšta. Jums tinkamiausi ilgi, laisvi, kiek platėjantys apačioje džinsai pažemintu liemeniu (jei esate liekna). Galite rinktis džinsus ir su atvartais, jeigu tokie tą sezoną madingi. Venkite dar labiau ūgį pabrėžiančių trumpų bridžių, taip pat siaurų cigaretės formos ar į apačią siaurėjančiomis klešnėmis modelių.
Jei esate žema. Vizualiai kojas ilgina tiesūs, siauri, gali būti ir vertikaliai dryžuoti, geriau batelio kulną dengiantys džinsai ar džinsiniai bridžiai, kuriuos būtina derinti su aukštakulniais. Taip pat į apačią labai saikingai platėjantys džinsai. Taliją optiškai pailgins džinsai pažemintu liemeniu, jeigu tik juos mūvėsite prie aukštakulnių. Netiks platūs, į apačią siaurėjantys, ypač atraitotomis klešnėmis.
Jei esate stambi. Rinkitės šiek tiek į apačią siaurėjančio modelio. Jums turėtų tikti ir džinsai, dekoruoti stambesnėmis detalėmis: plačiomis siūlėmis, didelėmis kišenėmis. Netiks laisvi, smarkiai platėjantys džinsai, ypač marginti smulkiu raštu.
Jei esate liesa. Tiks platūs ir į apačią platėjantys džinsai su nedidelėmis užpakalinėmis kišenėmis. O štai siaurų džinsų ir bridžių geriau vengti.
Jei jūsų klubai platūs. Puikiai atrodysite mūvėdama apylaisvius, kiek platėjančius nuo klubų džinsus su uždedamosiomis užpakalinėmis kišenėmis. Aptemptų džinsų aukšta talija, taip pat smarkiai platėjančių ar siaurėjančių į apačią patartina atsisakyti.
Jei jūsų klubai siauri. Apimties klubams suteiks į apačią platėjantys džinsai tiek aukštu, tiek žemu liemeniu, geriau su didesnėmis ir toliau viena nuo kitos esančiomis užpakalinėmis kišenėmis. O štai labai siaurų ir aptemptų džinsų reikėtų vengti.
Kaip skalbti džinsus
Taip tik atrodo, kad džinsai – neįnoringas drabužis. Pasak specialistų, jie ilgai „tarnauja“ ir prekinės išvaizdos nekeičia tinkamai prižiūrimi. Taigi būtina paisyti tam tikrų taisyklių.
- • Džinsus skalbkite tik išverstus, būtinai atskirai nuo kitų drabužių ne karštesniame nei 40–60ºC temperatūros vandenyje tinkamais džinsų spalvai skalbikliais be chloro ir balinamųjų medžiagų.
- • Prieš skalbimą nepamirškite užsegti užtrauktuko ir sagų.
- • Išskalbtų džinsų negręžkite – pakabinkite džiūti ant pakabo vonioje, bet neperdžiovinkite. Laidykite mažos temperatūros laidyne tik iš blogosios pusės.
Apie juosmenį
Dažniausiai skiriami trys džinsų juosmens tipai: žemas, vidutinis ir aukštas. Manoma, kad žemas juosmuo geriausiai pabrėžia moters figūros privalumus, bet tik tada, jei ji tobula. Pažemintas liemuo netinka moterims, kurių kojos trumpos, pilvukas atsikišęs, o figūra primena smėlio laikrodį. Joms vertėtų rinktis madingus džinsus itin aukštu liemeniu. Obuolio formos moterims patartina ieškoti džinsų vidutinio aukštumo arba madingu aukštu juosmeniu. Nedidelius figūros trūkumus paslepia džinsai paplatintu liemeniu.
Pabaigai žiupsnelis džinsų istorijos
Šiandien džinsai – bene populiariausias drabužis visame pasaulyje, mūvimas nepaisant amžiaus, lyties ir socialinės padėties. O 1850-aisiais džinsai buvo tvirtas ir patvarus rudos spalvos aukso ieškotojų darbo drabužis su penkiomis kišenėmis, kurį pasiūlė darbininkams tokį audinį palapinėms gaminęs žydų emigrantas iš Bavarijos Levis Straussas. Jo pasiūti pirmieji džinsai buvo panašūs į kombinezoną, turėjo daugybę kišenių.
Istorija pasakoja, kad brezentinis kelnių audinys buvo tiekiamas iš Genujos uosto Italijoje, todėl ant jo siuntų buvo atspaustas itališkas miesto pavadinimas „Genes“, kurį amerikiečiai skaitydavo kaip „džins“. Šis pavadinimas ir prigijo visiems laikams.
Sunkūs aukso grynuoliai išplėšdavo kišenes, todėl sugalvota pritvirtinti jas kniedėmis. Tokį būdą pasiūlė siuvėjas iš Nevados Jakobas Davisas, kuris netrukus su Levisu Straussu sukūrė bendrą kompaniją „Levi Strauss & Co“ ir netrukus pradėjo masinę džinsų gamybą. Faktai byloja, kad tradicinė džinsų spalva mėlyna atsirado dėl pigumo – mėlynai audinį nudažantis indigas XIX amžiuje buvo pigiausias pigmentas.
Ir nors iš pradžių džinsus mūvėjo tik žemiausio socialinio sluoksnio atstovai ir tik vyrai, 1935 m. žurnalo „Vogue“ puslapiuose pasirodė jais apsitempusios ir dailiosios lyties atstovės.
Po Antrojo pasaulinio karo džinsus „atrado“ ir Vakarų Europa, o tikroji džinsų revoliucija prasidėjo 1950-aisiais, kai madingais džinsų modeliais pradėjo puikuotis dainininkas Elvis Presley ir aktorius Marlonas Brando...