Režisierius Romas Zabarauskas tapo Europos kino akademijos nariu

Romas Zabarauskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Romas Zabarauskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Režisierius Romas Zabarauskas tapo garbingiausios Europos kino institucijos – Europos kino akademijos (EKA) nariu.

Europos kino akademija buria kino profesionalus remdamasi nustatytais atrankos kriterijais ir individualiu vertinimu. Pagrindinės sąlygos – kūrėjas turi būti dirbęs prie trijų ilgo metražo filmų sukūrimo, bei gauti jau esamų akademijos narių rekomendacijas. Tiesa, siekiant pritraukti jaunąją kino kartą, kūrėjams iki 36 metų taikomi kitokie reikalavimai. Čia užtenka ir vieno filmo, bet jis turi būti parodytas A lygio festivalyje arba įvertintas nacionalinių kino apdovanojimų.

Įgyvendinus visus reikalavimus, aprašomas kūrybinis kelias, užpildoma stojimo paraiška. Ji per keletą savaičių įvertinama Europos kino tarybos, kuriai šiuo metu vadovauja žymi Lenkijos kino režisierė Agnieszka Holland.

„Tokiu būdu man ir pavyko prisijungti prie Europos kino akademijos. Visas procesas truko apie mėnesį ir, jei atvirai, dėl tam tikrų aplikacijos niuansų iki paskutinės akimirkos nebuvau tikras, kad narystė bus patvirtinta. Tad šiandien man belieka džiaugtis šia naujiena“, – sužinojęs puikias naujienas portalui Žmonės.lt kalbėjo R. Zabarauskas.

Tapęs akademijos narius R. Zabarauskas turės galimybę rinkti „Europinių Oskarų“ laureatus bei narius į EKA valdybą.

„Tuo pačiu jaučiu ir nemažą atsakomybę – juk teks peržiūrėti keliasdešimt filmų ir išrinkti Europos geriausius. Beje, Europos kino akademijos tarybos atrinktų filmų sąrašas bus paskelbtas kaip tik po savaitės, rugpjūčio 20 dieną. Laikau kumščius, kad jame atsirastų ir lietuviškų filmų“, – viliasi jaunasis režisierius.

Paklaustas, kodėl būtent dabar nusprendė prisijungti prie Europos kino akamedijos, R. Zabarauskas įvardijo Lietuvos kino akademijos bankrotą: „Staiga supratau, kad bepigu piktintis, kai kas nors nepasiseka, tačiau atėjo laikas ir pačiam prisiimti atsakomybę. Pasaulinis #metoo judėjimas atskleidė žiaurius kino pasaulio užkulisius, tačiau ką darysime, kad tai iš esmės išspręstume? Ir tai tik vienas mūsų industrijos etikos klausimas. Kita vertus, svarbi ir estetikos politika. Kokius filmus vertiname ir įvertiname, o kokius pasmerkiame užmarščiai? Šiuo metu Europoje pastebima tam tikra kino standartizacija, susitelkimas į emociškai paveikias, universalias istorijas. Bet juk tai tik viena kino pusė, ir nebūtinai ta, kuri verčiausia išlikti šio meno istorijoje. Dėl šių priežasčių nusprendžiau, jog laikas prisijungti. Sieksiu jungtis ir prie naujos Lietuvos kino akademijos – jei tik tokia bus.“

Europos kino akademiją 1988 metais įkūrė 40 žymiausių Europoje kino menininkų. Šiuo metu iš Lietuvos jai priklauso 23 kino pasaulio atstovai, tarp kurių režisieriai Giedrė Žickytė, Arūnas Matelis, Vincas Sruoginis ir kiti.