Rimvydas Širvinskas-Makalius apie tinkamiausią metą keliauti: nuo Romos pavasarį iki Maldyvų žiemą
Nors kartais galima rasti itin pigių skrydžių ir į egzotiškiausias pasaulio vieteles, nuvykus atostogauti galima tekti nusivilti – keliautojai neretai pakliūna į liūčių sezono įkarštį ar atvirkščiai – visas atostogas turi slėptis nuo svilinančios saulės. Kelionių ekspertas Rimvydas Širvinskas-Makalius pataria kokiais metų laikais kurias šalis geriausia rinktis, kad netektų nusivilti.
Pasaulyje yra tiek kvapą gniaužiančių vietovių, kad, atrodo, neužtektų viso gyvenimo joms pamatyti! Norisi nuvykti visur, tačiau prieš renkantis savo atostogų kryptį gerai apsvarstome, kur norėtume nukeliauti tam tikru metų laiku. Koks yra vienas pagrindinių kriterijų renkantis kelionės kryptį? Mums, lietuviams, saulės matantiems daug mažiau nei pietiečiams, didelę įtaką daro oro temperatūra. Keliaudami po Europos šalis dėl oro per daug nesijaudiname, tačiau ne visada žinome, kokie orai mūsų laukia egzotinėse šalyse. Kad keliones planuoti būtų paprasčiau, paruošiau tau sąrašiuką, kuriame rasi įvairias šalis bei tinkamiausius laikus keliauti į jas.
Azijos šalys
Į Japonijos sostinę Tokiją bei Kinijos miestus Pekiną bei Šanchajųpatartina keliauti pavasarį bei rudenį. Pavasario sezonas trunka nuo kovo iki gegužės, rudens – nuo rugsėjo iki lapkričio. Žiemos metu čia gali būti labai šalta, o tuo tarpu vasarą, oras gali būti labai karštas ir drėgnas.
Kadangi Kinijos sostinę Pekiną ir Honkongą skiria beveik 2000 kilometrų, oras šiuose miestuose šiek tiek skiriasi. Į Honkongą geriau keliauti lapkričio – gruodžio mėnesiais, kuomet šalyje pučia švelnus vėjas. Sausį bei vasarį oras gali atvėsti. Kovą ir balandį būna šilčiau, bet atėjus gegužės mėnesiui oras tampa nemaloniai karštas ir drėgnas, o rugsėjį galima sulaukti ciklonų.
Tailandą bei jo sostinę Bankoką geriausia aplankyti lapkričio – vasario mėnesiais. Šiuo metų laiku šalyje lietaus tikimybė yra nedidelė, daugiau saulėtų dienų.
Singapūrą galima vadinti tobula atostogų kryptimi. Oro temperatūra čia visuomet aukšta, sezoniškumo praktiškai nėra. Vasario mėnuo laikomas karščiausiu – temperatūra siekia 27 laipsnius. Sausis – šalčiausias, nes vidutinė temperatūra nukrenta „net“ iki 26 laipsnių šilumos. :) Lietingiausias yra gruodis, tačiau tikrai negausiai.
Jeigu susiruošei į Indoneziją ir vieną populiariausių jos salų – Balį, palauk bent balandžio mėnesio. Nuo pavasario iki rudens vidurio Balis sulaukia daugiausiai lankytojų, mat saloje vyrauja sausas ir šiltas klimatas. Nuo lapkričio iki kovo čia prasideda lietingasis sezonas. Tačiau temperatūra visus metus išsilaiko itin aukšta – apie 30 laipsnių. Todėl jeigu mėgsti atogrąžų klimatą – gali keliauti ir žiemos metu. :)
Jei tavo atostogų kryptis – Indija, geriausia būtų į šią šalį keliauti spalio – kovo mėnesiais. Temperatūra yra kiek žemesnė, dienomis šviečia saulė, o naktimis galima ramiai išsimiegoti. Gegužės ir birželio mėnesiais temperatūra Indijoje gali viršyti 45 laipsnių karštį, naktimis nukrenta ne taip ir daug – iki 30 laipsnių. Pats oras yra karštas, drėgnas ir kartais „pagardinamas“ dykumų audrų – gali įsivaizduoti, kad ne pats didžiausias malonumas. :) Daugiausiai lietaus iškrenta liepos ir rugpjūčio mėnesiais, tačiau Indijos liūtys toli gražu nepanašios į atogrąžų liūtis.
Maldyvų salose ypatingai saulėta būna sausuoju metų laiku, kuris trunka nuo gruodžio iki balandžio. Nuo gegužės iki lapkričio taip pat yra šilta, tačiau dangus gali būti debesuotas, gali būti didesnė oro drėgmė ir didesnė lietaus tikimybė. Žinoma, daug kas priklauso nuo salos, kurioje žadi apsistoti (Maldyvams priklausančių salų yra daugiau nei 1200), nes oras skirtingose salose gali skirtis.
Labiausiai lankomos Afrikos šalys
Pietų Afrika tinkama pavasario kelionėms. Klimatas čia nuolat sausas, lietaus iškrenta labai nedaug, todėl vasaros mėnesiais būna labai karšta. Jeigu nori pasigrožėti gamta, laukiniais gyvūnais ir net pamatyti prie vandenyno krantų plaukiojančius banginius, patartina vykti rugsėjo ir spalio mėnesiais.
Egipte ir Tunise klimatas yra panašus – vėsesnė žiema, trunkanti nuo lapkričio iki balandžio, ir karšta vasara, trunkanti nuo gegužės iki spalio. Į Egiptą geriausia keliauti gruodžio – vasario mėnesiais, kai temperatūra pakyla iki 26 laipsnių. Tunisą geriausia aplankyti nuo spalio iki gegužės, kai temperatūra dienos metu pakyla iki 28 laipsnių.
Spalvingojo Maroko klimatas skiriasi priklausomai nuo regiono, tada šalyje galima atostogauti praktiškai visus metus. Vasaros yra karštos, žiemos – vėsesnės, vėjuotesnės. Daugiausia lietaus Maroke iškrenta balandžio – gegužės mėnesiais bei spalį ir lapkritį.
Vidurinieji Rytai
Į populiariausius Izraelio miestus Tel Avivą ir Jeruzalę galima vykti praktiškai visus metus. Vasaros ilgos ir karštos, žiemos – trumpesnės, vėsesnės, puikiai tinkamos istoriniam šalies pažinimui. Izraelio kurorte Eilate nebijantys karščio atostogauja vasaros metu, mažiau pakantesni karščiui – rugsėjo – gruodžio mėnesiais.
Jungtiniuose Arabų Emyratuose geriausia apsilankyti rudenį bei pavasarį. Birželio – rugpjūčio mėnesiais šalyje temperatūra siekia 33–36 laipsnius, todėl gali būti kiek per karšta. Sausio mėnuo šalyje yra vėsiausias – temperatūra pakyla iki 20 laipsnių. Vasaris laikomas lietingiausiu metų mėnesiu, tačiau tai prilygsta trumpoms, nestiprioms liūtims.
Europa
Į lankomiausius Europos miestus Paryžių, Madridą, Berlyną, Vieną, Prahą, Barseloną, Romą, Veneciją, Florenciją ir Milaną rekomenduojama vykti pavasarį. Geriausias oras būna balandžio – birželio mėnesiais. Oro temperatūra pakyla iki 25 laipsnių – pats tas pažinčiai su miestu. Vasaros būna gana karštos. Taip pat patartina vykti rudens pradžioje, nuo lapkričio mėnesio oro temperatūra atvėsta, padidėja lietaus tikimybė.
Į žemyninę Graikiją geriausia vykti pavasarį ir vasaros pradžioje. Oras būna labai šiltas, turistų srautai dar ne tokie dideli. Graikijos salose sezonas tęsiasi nuo balandžio galo iki spalio pradžios, tačiau turėk omenyje, kad liepos ir rugpjūčio mėnesiai yra labai karšti, o turistų srautai – labai dideli.
Vienas lankomiausių Turkijos miestų – Stambulas yra patrauklus visus metus, tačiau smagiausia ten lankytis pavasarį, kuomet oro temperatūra yra šilta, bet ne alinanti. Taip pat patariama vykti rugsėjo – spalio mėnesiais. Turkijos kurortai, tokie kaip Antalija, Bodrumas, Marmaris ir Kemeras, turistų laukia nuo balandžio vidurio iki spalio pabaigos.
Europoje galima ir žiemoti. Kur? Kanarų salose! Ispanijai priklausančios Kanarų salos, tokios kaip Tenerifė, Fuerteventūra, Lansarotė ir Gran Kanarija daugiausiai turistų sulaukia spalio – vasario mėnesiais. Šiltą salų klimatą lemia vėjo atpučiamas šiltas Sacharos dykumos klimatas. Salos yra kalnuotos, todėl šiluma išsilaiko visus metus ir paverčia jas puikia atostogų kryptimi.
Amerika
Jungtinėse Amerikos Valstijose vyrauja skirtingi klimatai. Rytų pakrantėje vasarą ir rudenį vyrauja šilti, sausi orai, maža lietaus tikimybė. Žiemos Niujorke gana šaltos, pasitaiko ir minusinės temperatūros, dažnai sninga. Kalifornijoje šilta visus metus, žiemos primena ankstyvą lietuvišką rudenį. Vakarų pakrantėje šilta būna nuo rugsėjo vidurio iki spalio vidurio ir nuo gegužės iki birželio. Nuo lapkričio iki vasario būna vėsu, sninga.
Planuoti kelionę į Kanadą gali visus metus. Pavasaris, vasara ir ruduo – turizmui geriausi metų laikai. Esant norui slidinėti, patariama vykti žiemą. Šilčiausias oras būna liepą bei rugpjūtį.
Meksikoje išilgai pakrantės oras būna karštas bei drėgnas nuo gegužės iki spalio. Maloniausia vykti nuo spalio iki gegužės, kuomet oras būna pakankamai sausas bei šiltas. Vėsiausias oras būna nuo gruodžio iki vasario.
Pietų Amerika ir Australija
Į didžiąją Brazilijos dalį galima vykti bet kuriuo metų laiku, tačiau pietinėje dalyje vasarą gali būti nepakenčiamai karšta ir drėgna, o žiemą – ypatingai lietinga.
Į Čilę ir Argentiną geriausia vykti pavasarį ir vasarą. Tik neapsigauk – metų laikai čia skiriasi, tad pavasariu ir vasara yra laikomi rugsėjo – vasario mėnesiai.
Australijoje, kaip ir Pietų Amerikoje, metų laikai yra „apsivertę aukštyn kojomis“. Vasara trunka nuo gruodžio iki vasario, žiema – nuo birželio iki rugpjūčio. Australiška vasara yra labai karšta ir drėgna. Žiemos metu atvėsta, temperatūra nukrenta iki 5–10 laipsnių šilumos.