Rinktinė „Note Lithuania: Folk/World 2018“ šiemet išleidžiama dviem formatais

„Obelija“ / Jono Krivicko nuotr.
„Obelija“ / Jono Krivicko nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-10-22 15:06
AA

Spalio 24-28 dienomis Gran Kanarijos sostinėje Las Palme šurmuliuos 24-oji didžiausia folkloro ir pasaulio muzikos mugė „Womex‘18“.

Didžiausias šio žanro tinklaveikos renginys, kuriame vyksta muzikos scenos konferencija, filmų peržiūros, diskusijos, mugė ir parodomosios koncertinės programos (angl. showcase), kasmet sutraukia virš 2600 muzikos industrijos profesionalų iš daugiau kaip 90 šalių, atstovaujančių pačias įvairiausias folkloro ir pasaulio muzikos kryptis. Ekspozicijų centre savo stendus rengia daugiau kaip 700 įvairaus profilio organizacijų, tarp kurių jau 6-ajį kartą skėtinį Lietuvos atostovų stendą pristatys ir Lietuvos muzikos informacijos centras. Specialiai šiam renginiui ką tik išleista ir Lietuvos muzikos eksportui skirta reprezentacinė rinktinė „Note Lithuania: Folk/World 2018“.

Rinktinė šiemet išleidžiama dviem formatais

Šiemet rinktinės sudarymas tapo atviresnis nei anksčiau – pirmąkart kūrinius rinktinei galėjo siūlyti visi norintys. Iš daugiau nei 50 pateiktų pačių įvairiausių kūrinių komisijos nariai etnomuzikologė dr. Austė Nakienė, radijo laidų vedėjas, renginių organizatorius ir įrašų leidėjas Dovydas Bluvšteinas, koncertų organizatorius ir įrašų leidėjas Žilvinas Švarplys, dainininkas, multiinstrumentalistas ir kompozitorius Abraham Brody bei Lietuvos muzikos informacijos centro atstovas Linas Paulauskis atrinko 19 laimėtojų. 16 atrinktų kūrinių pateko į kompaktinį diską, o visus 19 netrukus bus galima išgirsti Lietuvos muzikos informacijos centro grotuve adresu .

„Jau senokai daugelis žmonių muzikos klausosi tik internetinėse platformose, todėl nutarėme greta tradiciškai kompaktiniame diske leidžiamos rinktinės sukurti ir grotuvą internete, kur būtų galima išsamiai susipažinti su geriausiais 2017-2018 metų kūriniais ir jų autoriais“, – sakė projekto vadovė Radvilė Buivydienė.

Tarp laimėtojų – ir scenos naujokai, ir senbuviai

Į rinktinę pateko lietuviško folkloro grupės „Obelija“, „Ugniavijas“, „Sen Svaja“, „Rana“, multiinstrumentalistas Saulius Petreikis su Šv. Kristoforo orkestru, dainininkė ir kanklininkė Agota Zdanavičiūtė, folkroko grupė „Žalvarinis“ kartu su Veronika Povilioniene, gitaristas Martynas Kuliavas su sutartinių grupe „Ūtara“, džiazo scenos atstovas Andrejus Polevikovas su vokaliste Vytaute Pupšyte, sėkmingai folklorą su elektronika derinantys Saulius Spindi, grupės „OKATA“ ir „Uprising Tree“. Rinktinėje taip pat skamba kompozitorės Jutos Pranulytės erdvinio veiksmo „Spengla“ ištrauka (atlieka choras „ARTyn“ ir folkloro ansamblis „Tūla), dar neišleistas kūrinys iš naujo „Kamanių šilelio“ albumo, taip pat tarptautinių projektų „Merope“, „Žemyna+++“ ir Abrahamo Brody su „Trys keturiose“ kūriniai. Didžiausias siurprizas komisijai –teatro ir kino aktoriaus, bardo Giedriaus Arbačiausko kūrinys, kuriuo užbaigiama šių metų rinktinė.

Eksportui pasiruošę

Komisijos nariai atrankos metu ypatingai kreipė dėmesį į tai, ar kūrinių autoriai yra pasirengę eksportui, yra aktyvūs ir turintys koncertinę programą. „Rinktinėje skamba geros kokybės pasaulio muzikos rinkai dar negirdėta muzika iš Lietuvos, kuri turi potencialo būti pastebėta. Tai savotiška egzotika iš mažos šalies“, – kalbėdamas apie tai, kur netrukus vyks „Note Lithuania: Folk/World 2018“ rinktinė, teigia vienas iš komisijos narių, aktyvus „Womex“ mugių lankytojas Žilvinas Švarplys.

„Stengėmes pristatyti naujus atlikėjus, nes apykaita šioje scenoje Lietuvoje yra labai maža, o pati scena turi daug klišių. Ieškojome naujų vėjų ir taip įsileidome net ir amerikietį Abrahamą Brody“, – pasakojo komisijos narys Dovydas Bluvšteinas.

Folkloras sėkmingai persikėlė į miestus

Jeigu anksčiau liaudies kultūra klestėdavo kaimuose, šiais laikais į juos tevyksta tik autentikos išmokti trokštantys entuziastai – folkloras sėkmingai vystosi ir įvairiomis formomis gyvuoja mieste. „XX a., kai Lietuvoje vyko sparti urbanizacija, buvo svarstoma, ar kaimo kultūra mieste nepražus, ar ten, kur kasdieną teka ne tik dideli transporto srautai, bet ir naujos informacijos srautai, ji išliks? Ar tokie dalykai kaip tarmės, kalendorinių švenčių papročiai, liaudies dainos, instrumentai, šokiai dar bus reikalingi? Tačiau atsirado žmonių, kuriems visa tai buvo įdomu. Pasirodė, kad liaudies muzika gali rasti klausytojų ir gyvuoti mieste, netgi būti vienu iš savičiausių miesto kultūros sluoksnių“, – įvadiniame rinktinės tekste teigia Austė Nakienė.

Už galimybę išleisti „Note Lithuania: Folk/World 2018“ ir dalyvauti tarptautinėje pasaulio muzikos mugėje „Womex“ dėkojame Lietuvos kultūros tarybai, LR kultūros ministerijai ir visiems prisidėjusiems.