Roko Darulio kelionės į PAR akcentai: mėnulio pilnaties kava, pingvinų meilė ir parsivežtas tausojimo jausmas

Roko Darulio kelionės akimirkos / Asmeninio albumo nuotr.
Roko Darulio kelionės akimirkos / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
2018-04-29 18:10
AA

Fotografas Rokas Darulis (30) atlaidžiai šypsosi – žinomoje Vilniaus kavinėje mėgstamą „Flat White“ patiekė netinkamai paruoštą. Jo trumputės atostogos Pietų Afrikos Respublikoje susijusios su kava – Roko mokyklos laikų draugas aprodė ne tik savo namus, vyrai dirbtuvėse skrudino ir kavą. PAR pakeitė fotografo požiūrį ir... į vandenį. 

Vos pristatęs su kolega operatoriumi Ronaldu Buožiu dokumentinę juostą apie Lietuvos auksinę žuvelę plaukikę Rūtą Meilutytę filmą „Rūta“, Rokas iškeliavo taip toli dirbti.

Autentiškos aplinkos savo vasaros drabužių kolekcijai panoro garsus britų ženklas „Tesco“ – fotografas iš Lietuvos 4 dienas plušo kartu su daugiau nei pusės šimto komanda paplūdimiuose, prabangiose vilose ir dykumoje. Štai tos prabangios – beprotiškai prabangios vilos – ypatingai didelis kontrastas ir tokiam Keiptauno rajonui, kuriame stūkso iš šiferio bei kartono pastatytos trobelytės. Lankantis Keiptaune net nereikia specialiai ieškoti kontrastų – juos išvysi nori to ar nenori.

Darbas egzotiškose vietose – Roko kasdienybė, jis blykste pliauškėjo Tokijuje, Los Andžele, Niujorke, Paryžiuje, Ibizoje, Maljorkoje. Tik štai iš esmės apžiūrėti net ir pačias žavingiausias vietas laiko paprastai nebelieka. Kadangi vizos į Pietų Afrikos reikėjo skristi į Londoną ir skirti tam nemažai pastangų, Rokas nutarė, kad šį kartą dar liks pakvėpuoti tolimos šalies oru.

Roko Darulio kelionės akimirkos / Asmeninio albumo nuotr.

Žemėje mažėja gėlo vandens atsargos – tai girdėjo daugelis, bet Keiptaune Rokas tą pajuto taip, kad net buvo šokiruotas.

„Jei iš tiesų Keiptaune baigsis vanduo – tai bus pirmas toks miestas pasaulyje. Ten trejus metus nelijo – sausra ypatinga. Manoma, kad atsargų miestas savo rezervuaruose turi tik dviem mėnesiams. Žmonės masiškai statosi namuose rezervuarus, kur ketina laikyti jau nusipirktą vandenį. „Taupyk vandenį!“ – tokie įspėjimai kiekviename žingsnyje. Duše prašoma praustis ne ilgiau nei dvi minutes, kai kuriuose viešuose tualetuose ir net restoranuose nusukti kranai, vietoj vandens siūloma naudotis dezinfekuojančiu skysčiu“, - pasakojo Rokas.

Tad namo jis grįžo turėdamas kitokį požiūrį į tokį paprastą mums visiems dalyką kaip vanduo. Rokas atkreipė dėmesį, kokią prabangą sau leisdavo duše atsukęs čiaupą ir laukdamas, kol vanduo įšils iki norimos temperatūros, o kiek jo veltui nubėga, kol valomės dantis...

Roko Darulio kelionės akimirkos / Asmeninio albumo nuotr.

Vis dėlto Keiptauno grožis geba nuslopinti keliautojo nerimą. Rokas neatsistebėjo, kaip vienas miestas savyje talpina ir didmiesčio dvasią, ir įspūdingos gamtos grožį.

„Norėdamas pasimėgauti gamta, paprastai juk turi išvykti už miesto, o Keiptaune net centre gali mėgautis mišku, čia pat – ir visos ekstremalios vandens pramogos“, - stebėjosi vyras.

Miestą jis apžiūrėjo jau atlikęs darbines užduotis su savo bendraklasiu Marijumi, kuris vedęs iš PAR kilusią mylimąją ir čia apsigyvenęs. Vyrai užkopė į garsųjį Stalo kalną – vieną iš septynių pasaulyje gamtos sukurtų stebuklų. Žinoma, fotografas įamžino akimirkas, kai atsidūrė kalno viršūnėje – virš debesų.

Roko bendraklasis Marijus įsikūręs PAR – vyrai susitiko / Asmeninio albumo nuotr.

Lyg vaikai jiedu džiaugėsi Boulders Beach – paplūdimyje, kur gyvena pingvinai. Galima laisvai įsilieti į jų būrį – kartu plaukioti ir tysoti saulėje. Rokas stebėjosi, kaip drąsiai pingvinai jaučiasi žmogaus draugijoje, be abejo, užrašai byloja apie tai, kad nereikia gyvūnų liesti.

„Labai nustebino tai, kad pingvinai taip mielai būna poromis – atrodo lyg būtų maži įsimylėję žmonės“, - smagiai prisiminė fotografas.

Roko Darulio kelionės akimirkos / Asmeninio albumo nuotr.

Šešios valandos iki klasioko namų netoli George miesto Rokui neprailgo – stebino besikeičianti aplinka: vienur grėsmingai trūksta vandens, o už kelių valandų kelio nuo Keiptauno jau tyvuliuoja ežerai, šniokščia upės, o atvykus pasitiko toks brangus tuose kraštuose lietus.

„Nustebino ir mano bičiulis – jis su šeima įsikūręs gamtos prieglobstyje, renka lietaus vandenį, jį filtruoja, planuoja pasistatyti saulės baterijas, kad iš viso būtų nepriklausomas“, - pasakojo Rokas.

Kai sumigo šeimos atžalos, bičiulis nusivedė fotografą pamatyti tai, ko šis dar nematęs. Marijus skrudina kavą – pardavinėja ją vietos kavinukėms.

Roko bendraklasis Marijus įsikūręs PAR – vyrai susitiko / Asmeninio albumo nuotr.

Kokių žinių apie kavą parsivežė Rokas – juk jo mylimoji modelis Julija Steponavičiūtė yra itin atidi maistui?

„Iš šviežiai sumaltų pupelių kavą reikėtų užsiplikyti per keturias minutes, - šypsosi Rokas, suprasdamas, kaip retai kasdienybėje galime leisti tokią prabangą lėtumui. – Nors galima užplikyti tiesiai puodelyje, kavą reikėtų prafiltruoti, nes nuo tirščių pamažu išsiskiria vis daugiau kofeino, jis keičia kavos skonį“.

Pupelių skrudinimo procesas – žavingas, keliautojas jau žino, kad mažai skrudintos pupelės yra juodos spalvos ir sausos, ilgiau joms leidus pasikaitinti – išsiskiria aliejus, pupelės tampa žvilgios.

Roko bičiulis turi savą ritualą – naudoja vadinamąjį „Full Moon“ skrudinimo metodą. Bičiulis tiki, kad per mėnulio pilnatį skrudintos pupelės yra ypatingos.

„Ar aš tikiu? Neturiu nuomonės. Bet kad gražus ritualas – tikrai taip“, - juokėsi Rokas Darulis.

Jo trumputę, bet įspūdingą kelionę primena parsivežta kolonijinio stiliaus kepuraitė su užrašu „South Africa“.

„Taip, Keiptaune gali pajusti, kad kažkada čia įsibrovė baltasis ir įvedė savo tvarką...“ – delikačiai priešpriešą tarp baltųjų ir afrikiečių apibūdino Rokas.

Ką jam iš viso reiškia kelionė?

„Jos vargina, bet ir įkvepia. Dažnai keliauju dėl darbo – kaip ir Julija, todėl mums niekaip nepavyksta išvykti dviese atostogų“, - sakė Rokas, su mylimąja atradęs žavesį ir tame, kad dviejų įspūdžius galima suvežti į bendrus namus ir jais dalintis. Kaip tie įsimylėję pingvinai.

Roko Darulio kelionės akimirkos (71 nuotr.)
+65