Rožių galia: jaunystės ir geros savijautos eliksyras

Raudona rožė / „Shutterstock“ nuotr.
Raudona rožė / „Shutterstock“ nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Rožės auginamos ir vertinamos jau tūkstančius metų. Ar žinote, kad šios gėlės apdovanotos išskirtinėmis gydomosiomis savybėmis ir kone mistiškomis galiomis, veikiančiomis mūsų mintis, sveikatą ir grožį?

Tikriausiai girdėjote, kad rožė laikoma meilės simboliu. Legenda byloja, jog ten, kur gimė meilės deivė Afroditė, išaugo rožių krūmas. Nuo tada ši gėlė tapo galinga gamtos jėga, visa persmelkiančia meile.

Romėnų legenda pasakoja, kaip medžioklės deivė Diana, pavydėjusi jaunai ir gražiai nimfai Rožei Amūro meilės, įmetė ją į laukinių dygliuotų erškėčių krūmų sąžalynus. Sužeista nimfa nesugebėjo išsilaisvinti, neteko daug kraujo ir amžiams liko dygliuotuose krūmynuose. Prie šio krūmo atskubėjęs Amūras taip raudojo, kad jo ašaros dygliuotą krūmą papuošė nuostabaus grožio kvepiančiais žiedais.

Kol kas palikime legendas ir pakalbėkime apie stebuklingąsias rožių galias.  

Universali gėlė

Gamtoje viskas taip sutvarkyta, kad jos turtai kupini medžiagų, reikalingų žmogaus sveikatai, energijai, grožiui ir net ramybei sukurti. Reikia tik mokėti tais turtais naudotis, ir būsime sveikos, gražios ir stiprios.

Rožė
Rožė / „Shutterstock“ nuotr.

Apie išskirtinį rožių poveikį žinota jau senovėje. Jausmus žadinantis saldžiai aštraus kvapo gėlės žiedas vadintas ne kitaip, o dievų dovana moterims. Rožių aliejus buvo svarbiausia Kleopatros kvepalų sudedamoji dalis, o romėnės grožio receptams rožes naudojo tokiais dideliais kiekiais, kad ši gėlė pasidarė ypač brangi.

Tradicinė indų medicina Ajurveda aprašo gydomąsias šio augalo savybes. Neįtikėtina – įvairiai apdoroti rožių žiedlapiai gali būti puikus vaistas nuo galvos, burnos ir gerklės skausmo, virškinimo negalavimų ir odos ligų. Mokslininkų ištirta, kad vitamino C kiekis vienoje erškėtuogėje prilygsta šešiasdešimčiai apelsinų. Rožės naudojamos ne tik parfumerijoje, kosmetikoje, medicinoje, bet ir kulinarijoje – gležni jų žiedai suteikia patiekalams egzotišką skonį bei kvapą.

Jaunystės  eliksyrai

Manoma, kad rožė – pirmoji gėlė, iš kurios distiliacijos būdu buvo išgautas eterinis aliejus (X a. Persijoje). Jis laikomas prabangos produktu: vienam litrui eterinio rožių aliejaus išdistiliuoti reikia net trijų tonų rožių žiedlapių, tad gryno rožių aliejaus parduotuvių lentynose tikrai nerasite. Netgi brangiuose kosmetiniuose aliejuose rožių ekstraktas sudaro tik 5–10 proc., visa kita yra baziniai bekvapiai aliejai (rafinuotas kokosų ar simondsijų), kad neužgožtų tikrojo rožių aromato. Eterinį rožių aliejų galima naudoti vieną arba maišyti su kremais, losjonais, aliejų mišiniais.

Nuo seno moterys rožių aliejų laiko odos jaunystės serumu, nes jis veiksmingai mažina raukšleles. Šiame aliejuje gausu mineralų ir vitaminų: patepus šlakeliu, oda pamaitinama, atgaivinama ir tonizuojama. Rožės suteikia odai švelnumo, skaistumo, svarbiausia, nesukelia jokių alerginių reakcijų.

Distiliacijos būdu išgaunamas dar vienas nuostabus eliksyras – rožių vanduo, kuris išsiskiria puikiu kvapu, skoniu ir gydomosiomis savybėmis. Rožių vanduo tinka visų tipų odai, nes ją veikia skirtingai: sausą odą drėkina, riebią – subalansuoja, jautrią – ramina, normalią – ir valo, ir maloniai vėsina.

Taip pat skaitykite: Gėlių horoskopas. Koks augalas jus globoja?

Ant vokų galima dėti rožių vandens kompresėlius – paakių oda atsigaus, dings akių nuovargis, atsiradęs visą dieną spoksant į monitorių. Šis produktas patiks ir jūsų vyrui: rožių vanduo nuramina ir tonizuoja odą po skutimosi.

Rožių vanduo taip pat labai naudingas plaukams: įtrynus juo galvos odą, gerėja kraujo apytaka, pamaitinami ir stiprinami plaukų folikulai. Pastebėta, kad po kelių tokių procedūrų mažiau slenka plaukai.

Rožė
Rožė / „Shutterstock“ nuotr.

Erškėtuogių sėklų aliejus

Gaunamas iš erškėtrožių vaisių, kurie yra vitaminų A, B3, C, D ir E šaltinis. Jeigu turite tam tikrų odos ar kitų grožio problemų, šis natūralus vaistas – puiki pagalba. Aliejus skatina atsinaujinti odos ląsteles, mažina raukšleles, pigmentines dėmeles, gerina odos  spalvą, veiksmingai gydo įvairias odos ligas. Verta žinoti ir tai, kad erškėtuogių sėklų aliejus ramina ir drėkina odą po saulės vonių, o plaukams teikia žvilgesio ir švelnumo – tereikia įvarvinti keletą lašų į šampūną.

Ramybės dvelksmas

Galbūt pastaruoju metu esate įsitempusi ir nervinga? Pamerkite keletą rožių, ir nuotaika kaipmat pagerės. Netikite? Rožių aromatas pasižymi atpalaiduojančiomis ir raminančiomis savybėmis, veikia kaip antidepresantas: padeda kovoti su nerimu ir stresu, ramina nervų sistemą, pakelia nuotaiką. Šį poveikį dar labiau sustiprina masažas ir meditacija. Tai visai neseniai buvo įrodyta viename Tailando universitete, kurio mokslininkai tyrė stulbinamą rožių aliejaus masažo poveikį žmogaus nervų sistemai. Rezultatai parodė, kad masažo metu aliejus įsigeria į poodinį sluoksnį ir sumažina kraujospūdį, atpalaiduoja raumenis, tokiu būdu išsivaduojama nuo streso ir nerimo gniaužtų. Rožių kvapas ypač vertinamas aromatų terapijoje ne tik dėl atpalaiduojančių savybių, bet ir jausmų stimuliavimo.

Rožė
Rožė / „Shutterstock“ nuotr.