Rudens gėrybės: 5 sveikiausi sezono vaisiai ir uogos bei receptų pasiūlymai
Gražus ir spalvingas ruduo mus ne tik apdovanoja kol kas puikiais orais, it dailininko nudažytais lapais ant medžių, tačiau ir itin sveikais bei naudingais vaisiais ir uogomis.
Tad šį sezoną siūlome nepamiršti pasimėgauti sveikaisiais svarainiais, obuoliais, kriaušėmis, figomis ir, žinoma, spanguolėmis. Žemiau skaitykite, kokią naudą jūsų sveikatai turi šie vaisiai ir uogos bei išbandykite portalo Ji24.lt siūlomus receptus. Daugiau jų rasite mūsų rubrikoje RECEPTAI.
Svarainiai
Kriaušių ir obuolių skonį primenantys svarainiai rudenį be jokios abejonės yra vienas sveikiausių vaisių. Šie vaisiai, jų sėklos ir lapai jau nuo seno naudojami įvairioms ligoms gydyti. Švieži vaisiai dėl savo aitraus rūgštumo valgomi labai retai, bet iš jų pagamintas sirupas labai vertingas peršalus ar norint sustiprinti imunitetą. Visai žiemai saldėsių galima pasigaminti ant supjaustytų svarainių užpylus cukraus ir kelias dienas palaikius, kol iš vaisių išsiskirs sultys, tuomet sultis reikėtų supilti į atskirą indą, o svarainius padžiovinti orkaitėje.
Kuo naudingi? Svarainiai yra puikus vaistas ne tik sergantiems peršalimo ligomis, bet ir mažakraujyste, kadangi šiuose vaisiuose itin daug geležies. Svarainių vaisiai pagal biologiškai veiklių medžiagų sudėtį yra vieni vertingiausių, juose daug pektininių junginių, fruktozės, gliukozės, kalio, kalcio, fosforo, vario druskų. Šie geltonieji vaisiai taip pat pasižymi puikiomis antibakterinėmis savybėmis, todėl itin efektyviai kovoja su blogu burnos kvapu.
Siulome pasigaminti:
Obuoliai
Kiek daug gardžių ir kvapnių desertų galite pasigaminti iš obuolių: įvairių pyragų, keksiukų, bandelių su cinamonu ir obuolio skiltelėmis... Internete receptų ir įvairių pasiūlymų tikra gausybė, belieka tik išsirinkti! O jei smaližiauti pernelyg nenorite ir siekiate atsikratyti papildomų kilogramų, valgykite šviežius, ką tik iš sodo surinktus obuolius, juk jie slopina alkį. Šiuose vaisiuose gausu fruktozės, kuri palaiko pastovų cukraus kiekį kraujyje, todėl nekamuoja alkio priepuoliai ir nesinori kitokių saldumynų. O skrandyje išbrinkę pektinai ilgam suteikia sotumo, šalina riebalus ir cholesterolį. Be to, valgant sultingus obuolius, mažiau norisi gerti.
Taip pat skaitykite: Gardžiausi obuolių pyragai
Ganėtinai paprastą, tačiau itin kvapnų obuolių desertą pasidaryti galite vos per keletą minučių: supjaustykite keletą obuolių plonomis skiltelėmis ir sudėkite juos į keptuvę, įpilkite 2 šaukštus vandens ir įdėkite cinamono lazdelę. Kepkite obuolius ant mažos ugnies, kol jie suminkštės. Patiekite su liesu jogurtu ar mėgstamais ledais.
Kuo naudingi? Obuoliuose yra visų veikliųjų medžiagų (net 300!), būtinų gyvybei palaikyti. Daugiausia vitaminų C, K, P ir B grupės, kalio, kalcio, geležies, pektinų, fruktozės, beta karoteno, eterinių aliejų ir angliavandenių. Taip pat yra fosforo, kobalto, jodo, cinko, molibdeno, natrio, nikelio, chromo, fluoro, baltymų, amino rūgščių, raugintų medžiagų ir vandens. Dėl šių naudingųjų medžiagų obuoliai efektyviai mažina kraujospūdį, gerina miegą, ramina, lieknina, malšina alkį ir stabdo senėjimą.
Siūlome pasigaminti:
Kriaušės
Kriaušės, kaip ir obuoliai, yra nepamainomos rudeniško stalo palydovės. O ir panaudoti jas galite praktiškai visur: išsivirti kriaušių kompotą, pasigaminti gardų kraušių pyragą ar bandeles, išsikepti blynelių su kriaušėmis ar namiškiams paruošti gardžas virtas kriaušes su mėgstamu sirupu.
Kuo naudingos? Kriaušėse itin daug ląstelienos - vidutinio dydžio vaisiuje jos yra net 4 gramai (kad gautumėte tokią dozę, tektų suvalgyti pusantro puodelio rudųjų ryžių). Ląsteliena itin audinga turintiems aukštą kraujo spaudimą bei efektyviai padeda sureguliuoti cukraus lygį kraujyje.
Siūlome pasigaminti:
Figos
Egzotiškosios kriaušės formos ir maždaug dvejų graikinių riešutų dydžio figos valgomos šviežios, džiovintos ar konservuotos. Iš šviežių figų verdama uogienė ir džemas. Troškintos figos yra tipiškas prancūziškas delikatesas, vertinamas gurmanų ir valgomas kartu su žąsų kepenėlių paštetu (Foie gras), mėsa arba sūriu. Nors pačių skaniausių figų paragausite tik Egipte, Turkijoje ar Alžyre, tačiau jų galima įsigyti ir Lietuvos prekybos centruose. Džiovintos figos taip pat yra puikus užkandis nenorintiems priaugti papildomo svorio ir siekiantiems organizmą aprūpinti kalciu.
Taip pat skaitykite: Džiovintų vaisių maistingumo lentelė
Kuo naudingos? Figos skatina kūrybinį darbą. Jose esančios į aspiriną panašios medžiagos skystina kraują, geriau aprūpina smegenis deguonimi ir stimuliuoja protinę veiklą. Negana to, figose kalcio yra tiek pat, kiek ir pieno produktuose, tad jei nesate įvairių jogurtų ar varškės mėgėjai, savo mitybos racioną dažniau papildykite šviežiomis ar džiovintomis figomis.
Siūlome pasigaminti:
Spanguolės
Šios ryškiaspalvės, vitaminų, mineralų ir organinių rūgščių turtingos rudens uogos, kurios puikiai išsilaiko iki pavasario, tinka ne tik imunitetui stiprinti ar kisieliui virti, bet ir pikantiškiems padažams bei valgiams ruošti. Tereikia nebijoti paeksperimentuoti. Spanguolių džemai su svogūnais, užpilai su tarkuotomis apelsinų žievelėmis – nepamainomas pagardas paukštienos ir žvėrienos valgiams. Beje, ar žinote, kad į spanguolių pagardus galima berti cinamono, gvazdikėlių, vanilės, apelsinų, citrinų žievelių ir pilti sulčių? Kaip ir kitos rūgščios uogos, spanguolės dera su saldžiais vaisiais: kriaušėmis, abrikosais, vynuogėmis...
Taip pat skaitykite: 5 sveikiausios rudens sezono daržovės ir receptų pasiūlymai
Kuo naudingos? Spanguolės itin naudingos sergantiems šlapimo takų uždegimais, jos taip pat efektyviai kovoja su įvairiomis širdies ligmis ir vėžiniais susirgimais. Spanguolės aprūpina organizmą vitaminu C, taip pat normalizuoja inkstų ir šlapimo pūslės darbą. Be abejo, tinkamiausios šviežios uogos. Kad būtų skaniau, spanguoles galite sutrinti su medumi. Kasdien suvalgydami bent po kelis šaukštus tokios tyrės, ne tik padėsite inkstams, bet ir labai sustiprinsite imuninę sistemą.
Siūlome išbandyti: