Ruduo – slogos derliaus metas: kaip apsisaugoti?
Ruduo, tarsi įkvėpimo apimtas dailininkas, chaotiškai tapo gamtos natiurmortus aukso ir burgundiško vyno spalvom. Deja, visą šį grožį lydi ir ne tokie malonūs pokyčiai gamtoje. Dargana, dažni lietūs, vėsa ir tiesiog permainingas oras, sukuria geras sąlygas sušalti ir mažiausiai savaitei susirasti naują gyvenimo palydovą – slogą, kuri jei gydoma netinkamai ar nepakankamai, gali komplikuotis į sinusitą.
Sloga – tai nosies ertmės gleivinės uždegimas, kuriam būdingas vienas ar keli požymiai: čiaudulys, varvanti ir užgulusi nosis. Sloga yra bene pagrindinis peršalimo simptomas, kas dar vadinama paprastuoju peršalimu. Ją gali sukelti bet kuris kvėpavimo takų virusas, tačiau neretu atveju pirminiai slogos sukėlėjai būna rinovirusai.
Visiems jau gerai žinoma, jog sloga plinta oro lašeliniu būdu – ligoniui čiaudint ir kosint. Taip pat kontaktiniu būdu.
1–4 dienas užtrunka inkubacinis laikotarpis, kurio metu sergantysis platina užkratą ir dar 2–3 dienas jau pradėjęs sloguoti – vėliau užkratas nebeplinta. Skiriamos kelios ūmaus rinito stadijos:
- Sausoji stadija, kai būdingas nosies gleivinės džiūvimas ir tempimas, užgulimas ir paburkimas.
- Drėgnoji stadija, kai dar smarkiau užgula nosį, sunku per ją kvėpuoti, teka vandeningos ar gleivėtos išskyros.
- Paskutinė stadija, kai sumažėja gleivinės paburkimas, pagerėja kvėpavimas per nosį, mažėja išskyrų ir palaipsniui jos pradingsta.
Ūmaus rinito simptomai trunka 7–8 dienas. Esant stipriai imuninei sistemai 2–3 dienas, o nusilpus imunitetui, susirgimas gali užsitęsti iki 3–4 savaičių ir padidėja tikimybė, kad liga pereis į lėtinę formą.
Dažniausios peršalimo komplikacijos yra: lėtinis katarinis rinitas, kurio priežastis yra lėtinė bakterinė infekcija. Jis pasireiškia gleivinės paburkimu, dėl ko apsunksta kvėpavimas per nosį (ypač gulint) bei sutrinka uoslė, o iš nosies teka gleivėtos ir pūlingos išskyros.
Kita dažna komplikacija yra sinusitas. Tai ūmus ar lėtinis nosies sinusų uždegimas, kuriam būdingas sunkumas kvėpuojant pro nosį, uoslės sutrikimai, skausmas kaktoje arba pasklidęs galvoje skausmas.
Per metus rinito simptomais skundžiasi apie 40 proc. darbingo amžiaus asmenų. Sloga pasireiškia apie 80 proc. asmenų sergančių peršalimu. Suaugusieji ir vyresnio amžiaus vaikai sloga serga gana nesunkiai, o kūdikiai ir maži vaikai sloga serga sunkiau. Mažyliai karščiuoja net iki 40°C, dėl to gali prasidėti traukuliai. Neįstengdami kvėpuoti pro nosį kūdikiai mėgina įkvėpti oro pro burną, todėl negali normaliai žįsti.
Mitas – sloga gali užsikrėsti tik tie žmonės, kurių imuninė sistema yra nusilpusi.
JAV mokslininkai paneigia šį dažnai girdimą mitą trimis faktais:
1. Sveiki žmonės su stipria imunine sistema turi aukštą imlumą gripo viruso infekcijai kai tik virusas patenka į nosį. Tiriant savanorius apytikriai 95% sveikų normalių paauglių užsikrėtė, kai virusas buvo įlašintas į nosį.
2. Iš žmonių kurie užsikrėtė, tik 75% pasireiškė peršalimo simptomai. Kitiems 25% buvo rastas viruso augimas nosyje, bet jiems nepasireiškė peršalimo simptomai. Jiems buvo „besimptomė“ infekcija.
3. Kartais žmogui gali būti negaminami uždegimo mediatoriai, kurie normaliai kūne sukelia peršalimo simptomus. Kodėl šiems infekuotiems žmonėms nepasireiškia peršalimo simptomai yra iki šiol nežinoma.
Taigi sloga yra nusitaikiusi į kiekvieną, netgi į tą, kuris turi stiprią imuninę sistemą.
Sloga – kaip gydyti?
Jei gydoma sloga jums nepraeina arba sergama ligomis, kurios silpnina imuninę sistemą: lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis (astma, chronišku bronchitu ir kt.), širdies ligomis, tuomet būtina apsilankyti pas gydytoją. Taip pat, jei sloguoja jūsų kūdikis arba sergama tokiomis ligomis, kurios gydomos imunitetą silpninančiais vaistais, pvz, reumatinėmis ligomis, dėl slogos gydymo reikia pasikonsultuoti su gydytoju.
Slogai gydyti dažniausiai gydytojai skiria dekongestantus (vazokonstriktorius). Jie neturėtų būti vartojami ilgiau nei 10 dienų. Vietiškai veikiantys nosies lašai palengvina kvėpavimą. Pagrindinis nosies lašų trūkumas – medikamentinio rinito pavojus. Kliniškai tai pasireiškia tuo, kad vaistų sukeliamas, gleivinę sutraukiantis poveikis vis trumpėja, o jam pasibaigus atsiranda dar didesnis nosies gleivinės užburkimas, kurį sumažina tik dar didesnės vaistų dozės.
Gydant ūminį rinosinusitą rekomenduojama vartoti vietiškai veikiančius preparatus su fiziologiniu druskos tirpalu ir karštų garų (38–42 °C) inhaliacija. Simptominiam lėtiniam rinosinusitui gydyti tinka druskų tirpalai, pavyzdžiui, izotoninis ar lengvai hipertoninis skalavimo tirpalas.
Ieškant pagalbos peršalimo metu, svarbu nepamiršti kompleksinį poveikį turinčio patentuoto Sinupret vaistinio preparato dėl kiekvienam sergančiajam tinkamų formų pasirinkimo: vaikams nuo 2 metų vaistininkai rejkomenduojma geriamuosius lašus, vaikams nuo 6 iki 12 metų – dengtas tabletes, paaugliams ir lėtine sinusito forma sergantiems suaugusiesiems – Sinupret forte, o ūminiam rinosinusitui suaugusiesiems nuo 18 metų – Sinupret intens.
Beje, pastaroji forma 2017 metais įtraukta į Vokietijos ūmaus rinosinusito gydymo gaires. Taip pat šios gairės pabrėžia, kad ūminiam rinosinusitui gydyti antibiotikai paprastai nėra skiriami.
Penkių ekstraktų galia
Sinupret intens galia susidedanti iš 5 augalų ekstraktų poveikio, turinčių savyje priešuždegiminį, antibakterinį, priešvirusinį ir ypač sinusito atveju labai svarbų sekretolitinį poveikį. Plačiausią poveikių spektrą savo prigimtimi yra įvaldžiusios raktažolė, verbena ir rūgštynė. Ekstraktas iš gencijono šaknų stipriai veikia uždegiminius procesus, o šeivamedžio žiedai turi sukaupę savyje stiprių sekretą skystinančių galių.
Slogą jums gali sukelti daugiau nei 200 įvairiausių virusų, tačiau jie visi turi tris pagrindinius poveikius viršutiniuose kvėpavimo takuose, kuriuos tenka įveikti norint vėl jaustis gerai. Sinupret intens yra naujos ekstrahavimo technologijos rezultatas. Jis keturiskart didesnės koncentracijos nei Sinupret forte (vienai Sinupret intens tabletei pagaminti sunaudojama 4x daugiau augalinės žaliavos), todėl veikia dar efektyviau: atlaisvina užgulusią nosį, skystina sekretą ir malšina galvos skausmą.