Rūpesčiai dėl pagurklio: kaip jo atsikratyti?

Veido mankšta / Vida Press nuotr.
Veido mankšta / Vida Press nuotr.
Šaltinis: „Laimė“
2018-07-22 13:02
AA

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama ir rašoma apie jaunus, neapkūnius žmones, kuriems akivaizdžiai formuojasi pagurklis. Kas kaltas dėl „posmakrinės puošmenos“? Kaip jos išvengti, kaip atsikratyti, kai tau trisdešimt, o kaip, jei – penkiasdešimt ar daugiau?

„Tekstinis“ kaklas

Prisigyvenome... Labai jautrios, kalbant apie moters išvaizdą, vietos – kaklo – grožis gali nukentėti dėl mobiliojo telefono, nešiojamojo kompiuterio ir grafinės planšetės naudojimo. Kaklą, kaip ir visą kūną, veikia gravitacija ir kiti dalykai: dėl jų žmogaus audiniai laikui bėgant natūraliai praranda stangrumą ir smunka.

Technologiniai prietaisai šį procesą labai sėkmingai paspartina. Žmogaus galva sveria 4,5–5,5 kg. Pasirodo, kai laikome galvą palenkę žemyn, jos svoris stuburą veikia daug labiau, nes išauga apkrova: jei palenkiame 30 laipsnių kampu, stuburas jaučia 18 kg, jei 45 laipsnių – 22 kg, o jei 60 laipsnių – 27 kg. Žmogui, nuolat žiūrinčiam į išmaniojo telefono ir kitų prietaisų ekranus, pradeda formuotis vadinamasis tekstinis, arba techninis, kaklas (angl. text neck, tech neck). Ryškus jo požymis – pagurklis. Šią „puošmeną“ turinčių žmonių daugėja.

Tačiau įprotis daug laiko per dieną būti nunarinta galva, atsirandantis dėl minėtų technologijų naudojimo, formuoja ne tik pagurklį. Specialistai įspėja, kad toks įprotis gali būti kaltas dėl stuburo degeneracijos ir iškrypimo, virškinimo sistemos problemų, ankstyvos artrito pradžios, raumenų ir nervų pažeidimų. Pasak Australijos chiropraktikų asociacijos prezidento dr. Anthony Coxono, nugaros bei kaklo skausmų eksperto, pastaruoju metu daugėja žmonių, kenčiančių didelį skausmą dėl ilgo žiūrėjimo į ekraną.

„Neramina ir stebina tai, kiek daug jaunų žmonių turi šią problemą. Jie dažnai taip įsitraukia į virtualų žaidimą ar bendravimą žinutėmis, kad valandų valandas būna įbedę nosį į ekraną ir tai sukuria didžiulę įtampą kakle. O juk dalies jų stuburas dar formuojasi.“

Simptomai, kurie įspėja, kad kaklas, galimas dalykas, virsta „techniniu“:

  1. Sprande jaučiamas tempimas, maudimas, tvinkčiojimas. Jei mobilusis telefonas, nešiojamasis kompiuteris, skaityklė – didelė jūsų kasdienybės dalis ir tokie pojūčiai dažnai vargina, reikėtų susirūpinti.
  2. Tirpsta pirštai. Šis simptomas gali rodyti, kad kaklo nervai suspausti. Nieko nedarant problema, labai tikėtina, tik didės.
  3. Galvos skausmas. Pasak žinovų, stuburas gamtos sukonstruotas taip, kad tiesiai laikomos galvos svoris jam nekenktų. Tačiau kuo žemiau ir ilgiau laikome ją nunarinę, tuo stuburui sunkiau, tuo didesnė įtampa formuojasi ašyje stuburas–galva. Nieko keista, kad tai sukelia galvos skausmą.
  4. Netaisyklinga laikysena. Kuo žemiau nuleidžiama galva, tuo labiau į priekį išstumiami pečiai. Šitas duetas laikyseną labai gadina.

Kodėl keičiasi pasmakrės būklė?

Riebalų sankaupa pasmakrėje labai prastina veido kontūrus, nes jie praranda tikslumą, „išplaukia“. Jei atmesime liguistą modernaus žmogaus potraukį IT ekranams, ką dar kaltinti dėl tokio nemalonaus pokyčio?

  • Genetiką. Jei mama (arba tėtis) turėjo šį estetinį trūkumą, tikėtina, kad suveikė iš kartos į kartą perduodami genai.
  • Svorį. Per didelis svoris – viena svarbiausių pagurklio atsiradimo priežasčių. 8–10 kilogramų „virš“ reiškia „žalią šviesą“ tokiam pagurkliui.
  • Staigų svorio metimą. Ypač vyresniame amžiuje tai rizikinga, nes oda nebėra tokia elastinga kaip jaunystėje, todėl jei riebalų pasmakrėje pavyks atsikratyti, greičiausiai atsiras nukarusios odos klostelių.
  • Per mažą aktyvumą, nesubalansuotą mitybą. Kaip žinia, šie du veiksniai kalti dėl įvairių nepageidautinų organizmo pokyčių.
  • Amžių. Bėgant metams keičiasi organizmo audinių struktūra, nes natūraliai lėtėja procesai, kurie užtikrina odos stangrumą ir elastingumą, raumenų tonusą ir jėgą.
  • Odos sausumą. Nereikia tikėtis, kad tokia oda bus elastinga.
  • Ligas. Tarp ligų, apie kurias reikėtų pagalvoti svarstant, kodėl atsirado pagurklis, minimas cukrinis diabetas, skydliaukės, stuburo negalavimai.
  • Per aukštą pagalvę. Taip, ir toks miegojimo įprotis gali lemti nukarusį pagurklį.

Profilaktika ir gelbėjimosi būdai

Pagurklio profilaktikai, aišku, tinka visokios neinvazinės technikos. O kai jis jau yra, bet labai norisi, kad jo neliktų, jos irgi gali padėti, bet ar neprireiks radikalaus poveikio, t. y. operacijos, labiausiai priklausys nuo amžiaus. Beje, verta turėti galvoje, kad kaklo srityje yra labai svarbus organas skydliaukė – dėl šventos ramybės vertėtų pasitarti su gydytoju endokrinologu, ar atakos prieš antrą pagurklį jai nepakenks.

Pasaulyje su antruoju pagurkliu kovojama įvairiais būdais:

  1. Liposakcija, kurios metu nusiurbiami riebalai. Operacijos rezultatas išlieka ilgai, jei nepriaugama svorio.
  2. Ultragarsu, lazeriu, radijo bangomis, šalčiu, vakuumu, riebalus skaidančiomis injekcijomis. Tai – mažai traumuojančios procedūros, bet vienos nepakaks, reikės 7–10, kad pasmakrės išvaizda pagerėtų.
  3. Masažu – jį galima atlikti ir salone, ir namie. Pastarąjį variantą patartina pirmiausia išmėginti stebint profesionalui, nes kaklo oda – gležna, netinkamais judesiais ją lengva ištampyti. Vienas iš būdų: pasmakrė pradedama glostyti pirštų pagalvėlėmis, palengva didinamas greitis bei spaudimas, šis keičiamas stuksenimu (ir jo tempas turi spartėti). Dar vienas: smakras intensyviai plekšnojamas plaštakos viršutine puse 30–60 sekundžių.
  4. Kosmetikos priemonėmis, kontrastiniu dušu, kontrastiniais kompresais. Juos naudojant įmanoma pagerinti audinių kraujotaką, stangrumą, apsirūpinimą drėgme, paspartinti riebalų skaidymąsi ir kitus procesus, nuo kurių priklauso odos būklė.
  5. Svorio metimu. Tai daryti reikėtų kantriai ir iš lėto. Kosmetikos produktai, kontrastinis dušas, sportas – būtini svorio mažinimo komponentai.
  6. Naujais įpročiais. Galima sąmoningai retinti „bendravimą“ su IT prietaisais, juos naudojant nepamiršti pertraukų, telefoną laikyti akių lygiu, praktikuoti kaklo ir pečių atpalaidavimo pratimus, subalansuoti mitybą – atsisakyti sveikatai nepalankių produktų, daugiau valgyti turinčių vitaminų C, E, omega nesočiųjų rūgščių.
  7. Kaklo mankšta. Verta žinoti, kad kai kaklo raumenų tonusas pagerėja, apatinės veido dalies kontūrai tampa aiškesni ir gražesni. Kaip ir kiekviena mankšta, kaklo pratimai duoda rezultatą tik tada, kai atliekami nuolat. „YouTube“ pilna pamokėlių įvairiomis kalbomis, tad išmokti pratimų galima neišeinant iš namų. Kad būtų aišku, kaip tokia mankšta atliekama, pristatysime keletą pratimų.
  • Atsisėdama ant kėdės krašto, ištiesinami pečiai, šiek tiek pakeliamas smakras. Visu kūnu daromi atsilenkimai atgal laikant galvą tiesiai (ji visą laiką turi išlikti vienoje linijoje su visu kūnu). Atsilenkus paskutinį kartą, keletui sekundžių sustingstama. Pabaigus pratimą reikia atpalaiduoti kaklą pasukiojant galvą.
  • Lūpos tempiamos į šonus judesiu, kuris daromas, kai norime plačiai nusišypsoti, tačiau lūpų kampučiai neturėtų kilti į viršų. Prieš pradedant šį tempimo pratimą, veidą abipus lūpų kampučių būtina stipriai fiksuoti pirštais (kad žemyn nuo kampučių nesiformuotų raukšlių).
  • Šiek tiek atgal atlenkus galvą apatinis žandikaulis išstumiamas į priekį taip, kad ir kaklas jaustų tempimą. Penktą kartą reikia kelias sekundes sustingti ir judesius vėl kartoti.
  • Išsižiojama, galva atlenkiama atgal, užsičiaupiama, galva grąžinama į pradinę poziciją. Paskutinį kartą atlenkta galva palaikoma kelias sekundes.
  • Liežuvio galiukas paeiliui prispaudžiamas prie viršutinio gomurio ir už apatinių dantų. Paskutinį kartą prispaudus galiuką prie gomurio pabūnama kelias sekundes.

Specialisto komentaras

Ar skiriasi jaunų ir vyresnių žmonių pagurklių šalinimo būdai?

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos chirurgas Darius Jauniškis („Northway“ medicinos centras; pas specialistą galima registruotis ir rezervacijos sistemoje manodaktaras.lt): „Ar atsiras pagurklis, labai priklauso nuo genų, kurie lemia, kaip bėgantis laikas paveiks platyzmą – raumenį, kuris įtempia kaklo odą. Šis raumuo gali išsiskirti – tada po juo esantys riebalai išsiveržia į paviršių ir formuoja pagurklį. Tokiu atveju raumuo susiuvamas ir padarius nedidelį pjūvį pašalinami riebalai. Šalinant jaunesnių žmonių pagurklį dažnai pakanka tik riebalų nusiurbimo, arba liposakcijos.

Pagurklio šalinimo operacijos veiksmingos ir nėra labai sudėtingos, bet kiekvienas atvejis individualus. Odą galima pastangrinti masažu, veido mankšta, radijo bangomis, šalčio ir kitomis procedūromis, tačiau riebalų jomis nesunaikinsi. Netikiu, kad šitie dalykai gali kardinaliai pakeisti per daug riebalų turinčios pasmakrės išvaizdą.

Vyresnėms moterims vertėtų turėti galvoje, kad ir sulieknėjimas paprastai neišsprendžia pagurklio problemos, nes jo oda tokiame amžiuje dažniausiai nesusitraukia tiek, kiek reikėtų, ir ją tenka tvarkyti chirurginiu būdu.

Kai smakras labiau atsikišęs, pagurklis mažiau matosi, todėl kartais pakanka į smakrą įdėti implantą – šis maskuos antrą pagurklį. Kaip jau sakiau, kiekvienas atvejis individualus, todėl kai kam geriausias pasirinkimas bus implantas ir riebalų nusiurbimas. Yra ir kitų variantų. Riebalų nusiurbimo kaina – nuo 750 eurų, smakro didinimas implantu – apie 1600 eurų, kaklo patempimas – apie 2300 eurų.“