Rusija buvusį Vladimiro Putino kalbų rašytoją įtraukė į ieškomų asmenų sąrašą

Vladimiras Putinas / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Vladimiras Putinas / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
2023-03-25 12:27
AA

Rusijos policija buvusį Vladimiro Putino kalbų rašytoją įtraukė į ieškomų įtariamųjų nusikaltimais sąrašą – tai naujausias valdžios žingsnis, žengtas vykdant plataus masto susidorojimą su kitaminčiais.

Abasas Galiamovas rašė kalbas V.Putinui, kai šis 2008–2012 metais ėjo Rusijos ministro pirmininko pareigas. Vėliau jis tapo atvirų pasisakymu nevengiančiu politiniu konsultantu ir analitiku, kurį dažnai citavo Rusijos ir užsienio žiniasklaida. Pastaraisiais metais jis gyveno užsienyje.

Penktadienį Rusijos naujienų agentūros ir vienas naujienų agentūros AP žurnalistas aptiko A.Galiamovą Vidaus reikalų ministerijos duomenų bazėje. Įraše buvo nurodyta, kad jis ieškomas „dėl Baudžiamojo kodekso straipsnio“, tačiau nenurodytas įstatymas, kurio pažeidimu jis kaltinamas.

Praėjusį mėnesį Rusijos teisingumo ministerija įtraukė A.Galiamovą į savo „užsienio agentų“ registrą, o tai reiškia papildomą valdžios kontrolę. Be to, ši etiketė turi sovietinių laikų atspalvį ir yra plačiai naudojama prieš Kremliaus kritikus.

Ministerija, pavartodama Maskvos terminą Rusijos sukeltam karui Ukrainoje pavadinti, tvirtino, kad A.Galiamovas „platino užsienio agentų sukurtą medžiagą neribotam asmenų ratui, pasisakė prieš specialiąją karinę operaciją Ukrainoje, dalyvavo kaip ekspertas ir respondentas užsienio struktūrų sukurtose informacinėse platformose“.

Penktadienį A.Galiamovas sakė AP, kad apie tai, jog yra ieškomų asmenų sąraše, sužinojo iš žiniasklaidos. Jokia teisėsaugos institucija su juo nesusisiekė, todėl jis nežino, kokie kaltinimai jam gresia Rusijoje.

Vladimiras Putinas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Manau, kad formaliai tai yra „kariuomenės diskreditavimo“ nusikaltimas, – interviu telefonu sakė A.Galiamovas. – Jis naudojamas prieš visus, kurie atsisako skleisti Kremliaus naratyvą ir bando atlikti objektyvią, nešališką to, kas vyksta, analizę.“

Rusijos ginkluotųjų pajėgų diskreditavimas tapo nusikaltimu pagal naują įstatymą, priimtą po to, kai 2022 metų vasarį Rusija pasiuntė karius į Ukrainą. Kremliaus kritikai nuolat sulaukia kaltinimų pagal šį įstatymą.

A.Galiamovas apibūdino prieš jį nukreiptus veiksmus kaip Rusijos vyriausybės „bauginimo strategijos“ dalį.

„Tai nėra bandymas pričiupti mane – tai neįmanoma. Tai žinia kitiems, – sakė jis. – Lyg jie sakytų: „Nekritikuokite, nemanykite, kad jūsų nepriklausomas požiūris į tai, kas vyksta, liks nenubaustas“.“