Rūta Mikelkevičiūtė ir Giedrė Talmantienė Zambijoje išbandė afrikietišką stilių

Rūta Mikelkevičiūtė ir Giedrė Talmantienė / LNK nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Keliaudamos po Zambiją, kurioje kūrė dokumentinį filmą „Zambija: Ačiū, Lietuva!”, LNK laidų vedėjos Giedrė Talmantienė ir Rūta Mikelkevičiūtė neatsispyrė spalvingų afrikietiškų medžiagų žavesiui. Nuvykusios į vieną iš turgų, žurnalistės įsigijo keletą metrų pribloškiamai ryškiai numargintų audinių. Kai vietos moterims Giedrė su Rūta prasitarė, kad turi nusipirkusios vietinių medžiagų, šios pasišovė jas papuošti afrikietišku stiliumi.

„Kaip jos džiaugėsi, galėdamos europietėms susukti tuos nuostabaus grožio ryškiuosius apdangalus. Joms pačioms jie tinka neįtikėtinai puikiai, nes jos visos tamsios, o iš kelių metrų medžiagos jos sugeba surišti gėles, vėduokles“, – pasakoja Giedrė.

„Kaip gražu! Tik bėda, kad su tais papuošimais baisiai karšta, jų visų plaukai trumpučiai, o mano siekia juosmenį, – sako Rūta. – vaikščiojome su naujais aksesuarais keletą valandų, ir turėjome su visomis moterimis nusifotografuoti“.  

Pasak žurnalisčių, Zambijos moterų pamėgtas galvos apdangalas – ir puošmena, ir praktiškas dalykas. Visų pirma, jis puikiai apsaugo nuo karštos Afrikos saulės, be to, nepakeičiamas pagalbininkas ant galvos nešant nešulius – vandenį ar pirkinius.

Rūta Mikelkevičiūtė ir Giedrė Talmantienė Zambijoje išbandė afrikietišką stilių (8 nuotr.)
+2

Ypač gražiais audiniais moterys puošėsi tądien, kai jas sutiko Rūta su Giedre – moterys su vaikais ėjo pas kaimo savanorius į medicinos punktą jų pasverti. Tik nuolat fiksuojant vaikų svorį, galima tinkamai įvertinti vaikų būklę – ar jie priauga svorio ir tai reiškia, kad neserga, ar svoris mažėja ir reikia ieškoti priežasties.

„Moters padėtis Afrikoje nepavydėtina, – pasakoja Giedrė. – Jos visiškai priklausomos nuo vyro ir be vyro yra niekas. Jei miršta vaikas, nėra taip blogai, kai netenkama vyro. Našle likusi moteris perleidžiama kitam vyrui bendru kaimo nutarimu. Skurdas toks, kad vyras jam patikusią mergaitę gali nusipirkti už keturias vištas ir gyventi su ja kaip su žmona. Tai nelegalu, bet niekas nieko neskųs ir tylės. Sulaukus pirmųjų menstruacijų, mergaitės išsiunčiamos į stovyklas, kuriose mokoma, kaip vilioti vyrus“.

Po šios įsimintinos žurnalisčių kelionės kartu su organizacija „Gelbėkit vaikus“ bus sukurtas dokumentinis filmas „Zambija: Ačiū, Lietuva!”, kuris LNK eteryje bus rodomas rugsėjo 1-ąją 19 val. Jo metu LNK žiūrovai galės aukoti skurstantiems Zambijos vaikams.

Paaukoti galima jau dabar, skambinant arba siunčiant trumpąją žinutę trumpuoju telefono numeriu 1419. Žinutės lauke būtina įrašyti ZAMBIJA. Aukos dydis – 5 Lt.

Skaitykite daugiau