Rūtą Mikelkevičiūtę Zambijoje pribloškė geležinė tvarka mokykloje

Rūta Mikelkevičiūtė Zambijoje / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Jau rugsėjo 1-ąją LNK eteryje – Rūtos Mikelkevičiūtės ir Giedrės Talmantienės dokumentinio filmo „Zambija: „Ačiū, Lietuva!” premjera. Filmo meru žiūrovai galės aukoti ypatingai skurdžiai gyvenantiems Bulaya ir aplinkinių kaimelių vaikams, kuriuos jau ne pirmus metus globoja organizacija „Gelbėkit vaikus“.

„Iš Zambijos parsivežti įspūdžiai ir patyrimai tiesiog netelpa galvoje, bet vienas labiausiai įstrigusių – išauklėti vaikai. Įsivaizduokite, mokyklos klasė. 45 vaikai nuo 6 iki 8 metų. Atrodytų, jų neįmanoma suvaldyti. Kai tu atvažiuoji, jie apspinta langus, šimtai rankų taikosi tave paliesti. O būti nufilmuotiems ir dar parodytiems – iš viso svajonė. Kad juo sudrausmintų, rodos, prireiks lazdos. Bet užtenka vieno smulkutės mokytojos žodžio ir mokiniai susėda ant žemės, kai kurie – ant rąstų. Nei suolų, nei sąsiuvinių, nei pieštukų. Visų akys įsmeigtos į mokytoją ir į lentą.  Nė vieno nuobodaus žvilgsnio, kalbėjimosi tarpusavio ar kaprizo. Kiekvienas tikisi, kad jį pakvies prie lentos. Tokios pagarbos mokytojui Lietuvoje reikia dar paieškoti“, – pasakoja Rūta.

Rūta Mikelkevičiūtė ir Giedrė Talmantienė Zambijoje filmavo dokumentinį filmą (6 nuotr.)

Pasak Rūtos, stebino ir tai, kad vaikai, neturėdami laikrodžių, visi mokykloje susirenka laiku ir vienu metu. „Iš namų jie išeina pagal kylančią saulę. Penkis, aštuonis kilometrus pėsti eina per savaną į mokyklą ir visi į ją veržiasi – nes būtent ten jie garantuotai gaus maisto“, – sako dokumentiniam filmui ir vietinėje mokykloje filmavusi Rūta.

Pasak LNK laidų vedėjos, auklėjant savo vaikus veiksmingiau būtų ne beržinė košė, o parodyti, kaip jų bendraamžiai gyvena Afrikoje. „nei iPadų, nei kompiuterių, nei televizorių, apskritai stalų pamokoms ruošti, o toks vaikų žingeidumas.

Be to, jie labai meilūs. Pas mus maži vaikai laikosi atokiai nuo nepažįstamųjų, o Afrikoje net visai mažučiai tiesia rankas į atėjusius svečiui, nori, kad jį paimtų ant rankų, paglostytų, pamyluotų“, – su šypsena apsikabinimus su Afrikos vaikais prisimena Rūta Mikelkevičiūtė.

Filmas „Zambija: „Ačiū, Lietuva!“ per LNK bus rodomas rugsėjo 1 d., sekmadienį, 20 val., o jo metu bus renkami pinigai 12 vietą tarp skurdžiausių pasaulio valstybių užimančios Zambijos vaikams. Tai – jau  antrus metus Lietuvoje vykdomos programos „Zambija EveryOne“ dalis.

Giedrė Talmantienė Zambijoje / LNK nuotr.

„Zambija EveryOne“ programos tikslas – teikti humanitarinę paramą Zambijos Bulaya kaimo ir aplinkinių kaimelių bendruomenėms. Šiais metais renkamos lėšos bus skirtos 3 sritims. Pirmoji – vaikų švietimas/galimybė mokytis. Zambijoje gyvena apie 12,5 mln. žmonių, iš jų 51 proc. – vaikai iki 18 metų. 0,5 mln. vaikų gyvena gatvėje, be tėvų ir 1 mln. dėl skurdo nelanko mokyklos. Antroji – vaikų ir motinų sveikatos apsauga ir sveikatos paslaugų kokybės didinimas. Apie 3 mln. Zambijos vaikų kenčia nuo pastovaus maisto trūkumo. Vienas iš penkių vaikų miršta.

Dažniausia vaikų iki 5 metų mirties priežastis – maliarija, diarėja, plaučių uždegimas, gimdymo komplikacijos. Trečioji sritis, kuriai šiemet kviečiami aukoti Lietuvos gyventojai,  – priemonės, skirtos mažinti Zambijos vaikų ir šeimų skurdą bei badą. 86 proc. Zambijos gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos – šeimos dienos pajamos siekia vos 1 JAV dolerį. Kas antras Zambijos gyventojas neturi darbo. Paaukoti galima jau dabar, skambinant arba siunčiant trumpąją žinutę trumpuoju telefono numeriu 1419. Žinutės lauke būtina įrašyti ZAMBIJA. Aukos dydis – 5 Lt.

Praėjusias metais VO „Gelbėkit vaikus“ Zambijos to paties pavadinimo organizacijai pervedė 80 tūkst. lietuvių paaukotų litų. Už šią sumą Bulaya ir aplinkinių kaimelių šeimoms buvo nupirktos ir perduotos 30 ožkų, kurios aprūpina šeimas ne tik maistu, bet ir pajamomis už parduotą pieną ar prieaugį, ir 25 dviračiai – vienintelė prieinama susisiekimo priemonė, ypač reikalinga skubiais ligos ir gimdymo atvejais. Remiamoms šeimoms taip pat nupirkta ir perduota sėklų, trąšų ir kitų daržininkystei būtinų priemonių. Kita dalis lėšų skirta vietos mokyklos remontui bei mokymosi priemonėms.

Giedrė Talmantienė Zambijoje / LNK nuotr.

 

Skaitykite daugiau