Rūta Vainienė: Pinigų piramidė

Rūta Vainienė / Redos Mickevičiūtės nuotr.
Rūta Vainienė / Redos Mickevičiūtės nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Dvidešimtojo amžiaus pradžioje gyveno toks ponas Carlo Ponzi, kurio vardą šiandien žino kiekvienas ekonomistas ir investuotojas. Į investavimo vadovėlius šis Amerikoje gyvenęs italas pateko visai ne dėl nuopelnų ekonomikos mokslui.

Prieš daugiau nei šimtmetį šis „ponas“, o iš tikro – aferistas pateikė žmonėms nuostabų investicinį pasiūlymą – 50 procentų pelno per 45 dienas arba 100 procentų pelno per 90 dienų. Pašėlęs pasiūlymas tais laikais, kai metinės palūkanos siekė 5 procentus.

Investuotojus viliojo ir tai, kad tokiems svaiginamiems pelnams uždirbti nereikėjo jokių pastangų – nei baigti mokslų, nei steigti įmonės. Užteko labai pasitikėti Ponzi planu ir nešti pinigus į jo bendrovę. Ši neva turėjo uždirbti pinigų iš atgalinio pašto ženklų kainų skirtumo įvairiose šalyse. Kaip jums toks pasiūlymas per tris mėnesius uždirbti tiek, kiek investavai? Absurdiškas, neįtikėtinas, bet kažkur labai girdėtas? Atgalinio pašto ženklai nukeliavo į istorijos puslapius, bet sukurta piramidinė pinigų schema gyvuoja ir klesti iki šiol – skiriasi tik investavimo objektas.

Aferistas Ponzi tuomet jau žinojo, kad investuotojams teikia ne rimtą investicinį pasiūlymą. Jo planas buvo „paimti iš Petro, kad sumokėtum Jonui“. Kadangi pirmajam investuotojui Jonui po trijų mėnesių jau reikės dvigubos sumos, būtina pritraukti kuo daugiau naujų patiklių naivuolių. Ir Carlo tikrai puikiai sekėsi! Buvo dienų, kai jis sulaukdavo po milijoną dolerių naujų „investicijų“. Ponzi ir anksčiau buvo įsivėlęs į įvairias aferas, bet per šią megaaferą „praganė“ apie 20 milijonų svetimų JAV dolerių. Tai buvo milžiniška suma, vertinant tuometinę dolerio perkamąją galią.

Ponzi šią schemą tik išgarsino, iš tikro jis ją jau buvo nukopijavęs nuo bankininko, pas kurį dirbo. Metai bėga, o tokios schemos stabiliai gyvuoja lyg kokios Egipto piramidės. Mes jų skonį irgi patyrėme gana plačiu mastu. MMM, „Sekundė“, Kauno holdingo kompanija – reikia pinigų? Pinigų yra! Šiose schemose svarbu tikrai egzistuojanti prekė ar paslauga, didelė grąža, realiai išmokėta pirmiesiems investuotojams, kad pasklistų teigiamas garsas, ir masiškumas.

Kai vieną kartą mano pasiturintis pažįstamas atsivertė išmanųjį telefoną, kad parodytų, kiek jis jau uždirbo investavęs į „robotus“, supratau – aferistas Ponzi darosi sofistikuotas. Robotas – tai tokia investavimo į užsienio valiutas ar vertybinius popierius programa, kurioje, pasirinkus tam tikrus parametrus, neva galima per dieną uždirbti 3–5 procentus, kas yra 1000–2000 procentų metinių. Neva robotas parenka jums investavimo strategiją, pats atlieka įvairius investavimo sprendimus, o jūs tik skaičiuojate milžinišką uždarbį.

Joks robotas negali įvertinti netikėtų rinkos permainų, nestandartinių situacijų ar investuotojų sentimentų. Ir juo labiau užtikrinti tokios kosminės grąžos.

Na, taip, investavimo srityje veikia robotai, programų algoritmai, bet tik kaip „patariamasis“ organas profesionaliam investuotojui. Nes joks robotas negali įvertinti netikėtų rinkos permainų, nestandartinių situacijų ar investuotojų sentimentų. Ir juo labiau užtikrinti tokios kosminės grąžos. „Ar tu nors kartą išsiėmei tikrų pinigų, ar tik stebi uždarbį virtualioje erdvėje?“ – pasiteiravau. Atsakė, kad jis tai ne, bet kiti kažkada tikrai išsiėmė. Na, jie buvo jonai, jie buvo pirmi, ir vargas petrams, ties kuriais schema išaiškės.

Robotai – išmaniems ir pasiturintiems. O štai paprastesniems yra ir kuklesnis pasiūlymas – investuoti į „ateities transporto dangumi“ akcijas. „SkyWay Invest“ akcijos nebrangios – po eurą. Galima investuoti trimis lygiais, minimali garantuota metinė grąža nuo 1 iki 15 procentų, tačiau galutinė priklausys nuo sėkmės. O sėkmė garantuota, nes prie projekto jau jungiasi ir... Japonija. Bendrovės interneto puslapis įspūdingas ir jis indikuoja, kad investicinio projekto tėvynė – Rusija... Būtų juokinga, jei nebūtų graudu: pažįstama pensininkė jau „investavo“ 800 eurų.

Kaip tos ypatingo tvarumo Egipto piramidės, taip ir finansinės stovi ant labai patikimų pamatų – žmogaus amžino troškimo greitai ir lengvai praturtėti. Šis geismas toks stiprus, kad užmigdo racionalią nuovoką ir sveiką atsargumą. Ir keliauja aferisto Ponzi dvasia per amžius, per valstybes, per įvairius socialinius sluoksnius. Ir neabejotinai dar keliaus, o kai mūsų kelyje pasipainios, pasisveikinkime jos tikruoju vardu – labas, Afera.