Rygoje – mados kūrėjai nuo Lietuvos iki Uzbekistano, ryški tendencija – nuogumas
Kaimyninėje Latvijoje praūžusi Rygos mados savaitė savo svečiams pateikė visą puokštę stilingų dovanų – nuo specialių parodų ir dizainerių „showroomų“ iki šou ant podiumo vaikams ir suaugusiesiems. Per šešias renginio dienas savo darbus pristatė daugiau nei dvi dešimtys dizainerių ir prekių ženklų iš Latvijos, Lietuvos, Estijos, Vokietijos, Lenkijos ir Uzbekistano.
Ant Rygos mados savaitės podiumo netrūko didžiųjų šių ir ateinančių metų trendų: džinso, dirbtinės odos, kaspinų ir gėlių aplikacijų, crop topų... Visgi ryškiausia tendencija – nuogumas. Tiksliau, perregimi audiniai, paliekantys mažai vietos fantazijai. Jais žaidė kone visi: nuo prabangių apatinių gamintojo „Amoralle“ iki drugelių fėja tituluojamos lietuvių dizainerės Agnės Kuzmickaitės. Tik nesuklyskite, kalba sukasi ne apie vulgarumą ar amoralumą, o apie subtilią erotiką – dažniausiai tokie drabužiai uždari, nepaliekantys nuogų kūno lopinėlių.
Agnė Kuzmickaitė
Lietuvės kolekcijoje pristatyta žemę šluojanti permatomo juodo audinio suknelė su ilgais aksomo kaspinais ant krūtinės buvo mados šou svečių numylėtinė. Ji – ir Agnės viena iš asmeninių favoričių. Vargu, ar ištikimos dizainerės klientės puls užsisakinėti šį modelį (visgi jį dėvėti reikia drąsos!), bet mados pasaulis tuo ir žavus – drabužio, kaip ir paveikslo, nedera vertinti pagal tai, ar nori turėti savo spintoje.
Skambant energingai muzikai, kurios fone buvo girdėti pieštuko skrebenimas, podiumu žengė daugiau nei dvi dešimtys modelių. Tai – tik dalis visos kolekcijos, kurią Vilniuje dizainerė parodys jau šį ketvirtadienį, lapkričio 23 dieną.
Kolekcijai įkvėpimo Agnė sėmėsi iš... kolekcijos kūrimo. Eskizams būdingos plonos ir storos linijos nugulė ant švarkų, palaidinių, sijonų, suknelių (finalinį, vestuvinės suknelės modelį, papuošė dar ir milžiniškas Agnės parašas). Kartais linijos įgaudavo ir trimates formas, bene geriausias to pavyzdys – iš audinio juostų pasiūti perukai. Jiems dizainerė naudojo senus sportinius drabužius, todėl nė vienas perukas, nė vienas „juostinis“ drabužis nėra toks pat. Šiuose modeliuose persipynė ne tik naujosios kolekcijos idėja, bet ir sena A.Kuzmickaitės aistra – audinių perdirbimas.
Rygoje pristatytus modelius Agnė vadina kolekcijos branduoliu. Jis – kiek kitoks, nei esame įpratę matyti. Čia gerokai daugiau juodos spalvos, provokacijos, brandos ir... mažiau skiriamuoju kūrybos ženklu tapusių drugelių. Nepaisant to, net nežinodamas gali atpažinti A.Kuzmickaitės braižą. Tai – didis pasiekimas dizaineriui.
„Collected Story“
Latvių prekių ženklo „Collected Story“ kolekcijoje „Inner Sense“ („Vidinis jausmas“) moteriškas trapumas persipynė su veržlumu ir vidine stiprybe – tos tarytum prieštaringos savybės ant podiumo derėjo taip pat puikiai kaip ir skirtingų tekstūrų audiniai (šilkas, organza bei dirbtinė oda). Prekių ženklas, garsėjantis eko odos variacijomis, ir šįkart nenuvylė savo gerbėjų – dirbtinę odą pritaikė visiems modeliams: nuo braletės iki kelnių kostiumo.
Kolekcijoje vyrauja grynos spalvos: juoda ir balta. Jas kiek praskiedžia raudoni bei violetiniai tonai, pasak kūrėjų, simbolizuojantys moters turtingą vidinį pasaulį.
„Amoralle“
„Nėra nieko stipresnio už švelnią sielą“ – tokiu šūkiu savo kolekciją pristatė „Amoralle“.
Tai buvo, ko gero, seksualiausias madų šou per visas renginio dienas. Prabangių apatinių gamyboje besispecializuojantis latvių prekių ženklas ant podiumo pristatė provokuojančią apatinukų, naktinių, chalatų ir suknelių kolekciją iš šilko, organzos ir žėrinčio aksomo. Kai kuriuose modeliuose šie audiniai derinti kartu, pavyzdžiui, aksomas dedamas „strateginėse“ perregimų drabužių vietose.
Seksuali moteris – truputį kerėtoja, todėl savo modelius „Amoralle“ papuošė raganiškomis šukuosenomis su šakelėmis ir pasiuntė juodžemio podiumu klaidžioti tarp nuogų medžių šakų ir šaknų. Visgi „raganaitės“ ten jautėsi kaip namuose, drąsiai šiurendamos šilko chalatais su plazdančiomis stručių plunksnų apykaklėmis ir rankogaliais (holivudiškas glamūras niekada neišeis iš mados!).
„Szczygiel-“
Lenkiško prekių ženklo „Szczygiel-“ pristatymas buvo ryškus tvarumo pavyzdys – kolekcijai „Reset“ naudoti jau iš prekybos išimti ir tiesiog sandėliuojami audiniai, visi modeliai pagaminti laikantis „zero waste“ principų. Vyrauja natūralūs audiniai, daugiausia – dažyti rankomis.
Spalvų paletėje dominuoja pastelinės, smėlio spalvos, prie kurių derinami šį sezoną trendų viršūnėje esantys metališki aksesuarai. Naujų formų Londone įsikūrusi lenkų dizainerė Ania Szczygiel ieško, pasitelkdama medžiagiškumą – vinilą, dekoratyvines siūles, organzą, kurdama įvairias tekstūras.
„Nolo“
Latvijos mados ženklas „Nolo“ savo naujausią kolekciją pavadino „Kyoto Garden“ – tai duoklė kerinčiam japoniškam Kioto sodui, žaliuojančiame pačioje Londono širdyje. Tik neapsigaukite,, žalumos čia nerasite – greičiau trapius gėlių žiedus, trimatėmis formomis nugulusius elegantiškus, metropoliteno moteriai skirtus įvaizdžius.
Ant podiumo susiliejo trijų šalių įtaka: Latvijos, Didžiosios Britanijos ir Japonijos. Nuo nulytų lietsargių iki meistriškais kirpimais sumodernintų kimono interpretacijų. Nuo minimalistinių džemperių su japoniškais hieroglifais iki Londono numylėtų dirbtinio kailio kailinukų.
Dans Krumpans
Kolekciją „3rd generation. Raisa Evseyeva“ („Trečia karta. Raisa Jevsejeva“) latvių dizaineris Dans Krumpans, mėgstantis savo kūryboje tyrinėti socialines temas, paskyrė prarastiems mylimiausiems žmonėms. Tiksliau, močiutei Raisai: „Kartą ji manęs paklausė, kuo norėčiau tapti ateityje. Sakiau, kad norėčiau būti astronautas. Juo netapau, bet atradau save madoje“, – pristatydamas kolekciją sakė dizaineris.
Jo pristatytoje kolekcijoje – naujų formų, siluetų paieškos, gedulo persmelkta juoda, kuri kartkartėmis dėl ištrintų laiko ribų priminė ne gedulo, o karo (nieks nepaneigs, kad karas – taip pat gedulas) drabužius. Netikėtai kolekciją užbaigė gotikinė piemenaitė, prašvytravusi tyčia apnuogintu užpakaliu. Moralas? Net ir gedulas gali turėti daug spalvų.
Marina Fedan
Viešnia iš Vokietijos pristatė daugiausia iš denimo sukurtą kolekciją „Megapolis“. Kaip pasakoja dizainerė, ją įkvėpė miesto vaizdai – griežtos ir aiškios linijos, laiptai (štai iš kur kolekcijoje daugybė klosčių, plisų ir sluoksniavimo).
Kolekcijoje – tik organinės medžiagos, tokios kaip denimas, medvilnė, ir dirbtinė oda, sukurta iš perdirbtos alyvmedžių medienos. Dizainerė daug dėmesio skiria drabužio funkcionalumui ir patogumui. Kūriniuose dominuoja mėlyna, balta ir burgundiško vyno spalvos, simbolizuojančios saulėtekius ir saulėlydžius (viena suknelių – tiesiogine žodžio prasme papuošta saulėlydžiu megapolyje).
„Stockmann“ ir Latvijos dizaineriai
Tai – prekybos centre „Stockmann“ savo darbus pristatančių Latvijos dizainerių bendras šou. Podiumu žengę modeliai puošėsi prekių ženklų „Pixie Won‘t Play“, „Cinamon Concept“, dizainerių Anna Led, Guna Nebare, Una Berzina. Šou – tarsi vakarėliui skirtas grojaraštis: netrūksta hitų, tačiau neaišku, kas juos atlieka ir kaip jie atsidūrė greta kitų dainų.
Gal toks vertinimas ir per griežtas – šou stilizavusi Sintija Selicka-Uzane padirbėjo taip, jog pamatęs modelius imi manyti, kad prie kolekcijos dirbo du trys dizaineriai, o ne visi penki. Šou iš kitų išsiskyrė ir tuo, kad jame pristatyta ir vyrams skirtų drabužių – retas atvejis šioje Rygos mados savaitėje. Tinklelio nertinis ir klasikinės kelnės, klasikinio kostiumo versija su šortais – tai tik keli modernios vyrų mados pavyzdžiai, pristatyti ant „Stockmann“ podiumo.
„Ivo Nikkolo“
Vienas seniausių Estijos mados ženklų, įkurtų dar 1994 metais, pristatė komercišką, itin klasikinę kolekciją moterims. Nuo Oksfordui tinkančių tvido kostiumėlių ir languotų megztinių iki skandinaviškų pūkinių paltų ir Pietų Amerika alsuojančių pončų.
Ši kolekcija – apie patogumą, pritaikomumą ir universalumą. Greičiausiai todėl čia nereikia ieškoti naujų krypčių, trendų ir inovacijų. Tai toli gražu nereiškia, kad kolekcija prasta – klasikinį stilių mėgstančios moterys čia tikrai ras tai, ko ieško. Visgi mados ženklo vadovė Margot Waaderpass pati nesileidžia į didelius ieškojimus, prioritetą teikia saugiems, pramintiems takams.
Natalija Jansone
Dar vienas sėkmingas klasikos pavyzdys – latvių dizainerė Natalija Jansone. Jokių fejerverkų, tik aukštos kokybės audiniai ir siuvimo meistrystė. Visi Natalijos kūriniai siuvami rankomis, drabužiams naudojami tik natūralūs audiniai, pavyzdžiui, vilna ar kašmyras.
Klasikinius kostiumus bei paltus dizainerė bando praskiesti laisvalaikio rūbais – languotais kostiumėliais, padidinto silueto bleizeriais ir t.t.
Iveta Vecmane
Latvių dizainerė Iveta Vecmane Rygoje pristatė naujausią savo kolekciją „Melancholia X / Decadence II“. Kūrėja savo darbais siekia supriešinti du moteriškumo įvaizdžius – lemtingąjį „femme fatale“ ir trapųjį „femme fragile“.
Nors kolekcijoje vyrauja nuosaikios spalvos, minimalizmas, jos nuobodžia niekaip nepavadinsi – dizainerė žaidžia klostėmis, aplikacijomis, diržų dekoracijomis, tekstūromis, drabužių sluoksniais ir formomis (puikus pavyzdys – iš po juodo klasikinio švarko kyšantis asimetriškas sidabru žėrintis klostuotas sijonas).
Daug dėmesio dizainerė skyrė jos modelius puošusiems aksesuarams – juos sukūrė kartu su juvelyrikos meistru Peteriu Ripa.
„BAE by Katya Shehurina“
Proginių drabužių prekių ženklas pristatė kolekciją „No. 1“, sukurtą vos iš trijų pagrindinių spalvų: juodos, baltos ir raudonos. Dizainerė Katya Shehurina transformavo drabužius ant podiumo aplikacijų pagalba – prisegamomis masyviomis gėlėmis ar milžiniškais kaspinais.
Visi drabužiai pasiūti iš prabangaus, šiek tiek žėrinčio mikado audinio, dažniausiai naudojamo vestuvinėms suknelėms siūti.