Rygos Jūrmalos muzikos festivalį pradės legendinio dirigento M.Jansono garbei suburtas orkestras

Dirigentas Maris Jansonas
Dirigentas Maris Jansonas
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
A
A

Po pernai pandemijos sukeltos pauzės šiemet sugrįžtantį Rygos Jūrmalos muzikos festivalį liepos 16 d. atidarys legendinio latvių dirigento Mario Jansono garbei atminti suburtas specialus orkestras. Jį sudarys garsiausi talentai iš Bavarijos radijo, Berlyno simfoninio, Nyderlandų karališkojo („Concertgebouworkest“), Oslo filharmonijos, Ciuricho „Tonhalle“, Vienos filharmonijos orkestrų. Specialiam festivalio orkestrui diriguos britų žvaigždė Džonas Eliotas Gardineris.

Festivalis taip pat skelbia apie sušvelnintus Covid-19 reikalavimus, kurie leis didesniam melomanų būriui pasimėgauti itin kokybiška klasikine muzika bei ramiu, pušimis alsuojančiu Jūrmalos pajūriu. 

Pirmąjį festivalio savaitgalį turėjo atidaryti Bavarijos radijo simfoninis orkestras, tačiau dėl su Covid-19 susijusių priežasčių planus buvo priverstas keisti. Festivalio komanda, iki pasirodymų likus kiek mažiau nei keturioms savaitėms, subūrė specialų orkestrą iš skirtingų šalių ansamblių muzikų, kuriuos visus vienija žavėjimasis ar buvusi bičiulystė su 2019 m. į amžinybę iškeliavusiu dirigentu M.Jansonu. Orkestras festivalyje atliks Mocarto, Šumano, Bramso kūrinius. 

Legendinio dirigento žmona Irina Jansons sako, kad toks festivalio žingsnis įkūnija vieną iš jos vyro turėtų svajonių – suburti daugybę susibičiuliavusių ir meninę giminystę vienas kitam jautusių muzikų iš skirtingų Europos orkestrų. „Maris be galo mylėjo visus muzikus ir orkestrus, su kuriais kūrė, taip pat ir pats buvo itin muzikantų mylimas ir mėgstamas, tai buvo jaučiama ir pasirodymų metu. Jis visuomet žavėjosi italų dirigento Klaudijaus Abado sukurtu festivaliu ir orkestru bei svajojo suburti ką nors panašaus. Didžiulė garbė, kad dabar tai išsipildys“, – pasakoja I.Jansons. 

Festivalio meno vadovas Martinas Engstroemas prisipažįsta, kad paskutinės minutės planų keitimas pandemijos kontekste yra didžiulis iššūkis. Nepaisant visko, jis džiaugiasi, kad daugybė muzikantų, išgirdę M.Jansono vardą, su didžiuliu entuziazmu sutiko dalyvauti, dažnai atsisakydami ir savo atostogų planų.  

Dirigentas Maris Jansonas
Dirigentas Maris Jansonas

Pagerbdamas M.Jansoną, Rygos Jūrmalos muzikos festivalis dar pernai paskelbė, kad apie legendinį dirigentą kuria dokumentinį filmą, kuris žiūrovams bus pristatymas 2022 m. pradžioje. Filmo sumanymo ir režisūros ėmėsi britų televizijos prodiuseris ir režisierius Peteris Maniura, pelnęs daugybę apdovanojimų ir sulaukęs tarptautinio pripažinimo, daugiau nei 25-erius metus muzikos ir meno laidas kūręs BBC, Europos transliuotojų sąjungai. 

Akimirka iš debiutinių festivalio metų „Dzintari“ koncertų salėje Jūrmaloje
Akimirka iš debiutinių festivalio metų „Dzintari“ koncertų salėje Jūrmaloje

Saugus mėgavimasis muzika

Festivalio organizatoriai užtikrina, kad auditorijos, menininkų bei komandos sveikata ir saugumas yra aukščiausias prioritetas, todėl į koncertus bus įleidžiami tik imunitetą koronavirusui įgiję žmonės – bent prieš 14 d. iki renginio baigę visą vakcinacijos procesą, per ne ilgiau kaip 180 d. persirgę Covid-19 arba turintys neigiamą testą (ne anksčiau nei prieš 72 val. atliktą PGR arba ne anksčiau nei prieš 24 val. atlikto antigeno tyrimo). Tokie reikalavimai galioja visiems, atvykstantiems iš mažos rizikos šalių, tarp kurių šiuo metu yra ir Lietuva.

ES šalių piliečiai, patekdami į koncertus, su bilietu bus paprašyti pateikti ir ES skaitmeninį sertifikatą (dar vadinamą „Žaliuoju“ pasu), kitų šalių gyventojai – analogiškus imunitetą patvirtinančius dokumentus, pripažįstamus Latvijos vyriausybės. Lietuviai ES skaitmeninį sertifikatą gali nesunkiai gauti iš e.sveikatos sistemos, kur medicininių duomenų pagrindu jis sugeneruojamas automatiškai. Festivalyje pakaks parodyti išsisaugotą sertifikatą mobiliajame telefone arba pateikti popierinę kopiją. 

Kadangi saugumui užtikrinti bus ribojamas patekimas į festivalio koncertus, pagal Latvijoje galiojančius reikalavimus papildomų saugumo priemonių nereikės – svečiai galės mėgautis muzika be veido kaukių ar socialinės distancijos reikalavimų. Pirmasis festivalio savaitgalis vyks Jūrmaloje, pusiau atviroje „Dzintari“ koncertų salėje prie pat jūros. 

Primenama, kad visiems keliaujantiems į Latviją taip pat privaloma likus 48 val. ir mažiau iki Latvijos Respublikos sienos kirtimo užpildyti keliautojo anketą https://covidpass.lv/ ir išsaugoti el. paštu gautą QR kodą.

„Dzintari“ koncertų salė Jūrmaloje
„Dzintari“ koncertų salė Jūrmaloje

Keturi vasaros savaitgaliai, kupini kokybiškos muzikos

Festivalis šiemet vyks keturis vasaros savaitgalius (liepos 16-rugsėjo 5 d.) ir publikai pristatys keturis pasaulinio lygio orkestrus. Be specialaus M.Jansono garbei suburto festivalio orkestro, publika galės išgirsti Nyderlandų karališkąjį orkestrą („Concertgebouworkest“), diriguojamą brito Danielio Hardingo, Bairoito festivalio orkestrą, kuriam diriguos latvis Andris Nelsons bei Sankt Peterburgo filharmonijos orkestrą su legendiniu dirigentu Jurijumi Temirkanovu priešakyje. 

Ne mažiau svarbūs ir festivalyje pasirodysiantys solistai. Koncertuos daugybė garsiausiose pasaulio scenose žinomų pianistų: žavioji kinė Yuja Wang, vengras Andrasas Šifas, amerikietis Džordžas Li, Arkadijus Volodos, Jefimas Bronfmanas, Aleksandras Kantorovas, jaunasis latvis Daumants Liepins, norvegas Leifas Ove Andsnesas, japonas Mao Fujita, gana retai koncertuojanti portugalė Marija Pires. 

Smuikais grieš Danielis Lozakovich, Renaudas Capuconas, šešiolikmetis izraelietis Yoav Levanon, violončele – Miša Maiskis. Vokalo mylėtojams festivalis pasiūlys klausytis baritono Matthias Goerne, boso-baritono Bryno Terfelio, tenoro Klauso Floriano Vogto, boso Giunterio Groissbocko, sopranių Rene Fleming, Christine Goerke, britų vokalinio seksteto „King's Singers“.