Ryškiausias Davido Bowie vaidmuo kine – „Skalvijos“ ekrane
Beveik prieš mėnesį pasaulį palikęs Davidas Bowie gerokai praturtino ne tik muzikos, bet ir kino pasaulį. Kine jis sukūrė per 20 vaidmenų, kurių svarbiausias ir, kaip teigia dainininko gerbėjai, daug asociacijų su paties atlikėjo asmenybe keliantis ateivio vaidmuo britų režisieriaus Nicolaso Roego filme „Žmogus, kuris nukrito į žemę“ („The Man Who Fell to Earth“, 1976).
Iki šiol juostos kūrėjas sako negalintis įsivaizduoti kito aktoriaus, kuris būtų labiau tikęs šiam vaidmeniui. Kita vertus, ne aktoriaus ir ieškota: „Man reikėjo ne aktoriaus, o žmogaus, kuris būtų unikalus, autentiškas“.
Juosta bus rodoma „Skalvijos“ Kino klasikos vakaruose kiekvieną vasario sekmadienį (7, 14, 21 ir 28 d.). Seansus lydės filmo kontekstą praplečiantys kino kritikų pristatymai.
„Žmogus, kuris nukrito į žemę“ – vienas garsiausių ir labiausiai apdovanotų išskirtiniu vizualumu ir kino kalba garsėjančio Nicolaso Roego filmas. Beje, su šio kūrėjo darbais Lietuvos žiūrovai buvo supažindinti prieš dvejus metus, kai į Nicolaso Roego filmus pakvietė Europos šalių kino forumas „Scanorama“.
Įtaigos kupini Nicolaso Roego filmai nuosekliai tyrinėja žmogaus tapatybę, tamsiausias jos puses, mūsų supratimą apie vienas kitą. Jie nesileidžia įspraudžiami į vieną tradicinį žanrą, laviruoja tarp siaubo ir fantazijos, mokslinės fantastikos ir asmenybės dramos, bet išvengia žanriniam kinui būdingų klišių.
Toks yra ir „Žmogus, kuris nukrito į žemę“, kuriame žiūrovai neras filmams apie ateivius būdingų stereotipų. Tai didelis ne tik filmo autoriaus, bet ir pagrindinį vaidmenį meistriškai suvaidinusio Davido Bowie nuopelnas: nuo pat filmavimų pradžios jis komandą stebino savo panirimu į ateivio Tomo Niutono pasaulį.
Tomas atrodo kaip tikras žmogus, ir jaučia kaip tikras žmogus, tačiau tikroji jo užduotis yra išsiaiškinti, ar Žemė tinkama įsikurti jo tolimosios planetos gyventojams, pritrūkusiems vandens. Bandydamas suprasti žmonių gyvenimą, Tomas patenka į žemišką priklausomybių nuo valdžios, pinigų, alkoholio ir sekso liūną.
Nicolasas Roegas pasakoja filmavimų metu netgi iš tiesų pradėjęs manyti, kad Bowie yra iš kitos galaktikos: „Jo socialinis elgesys buvo neįprastas. Jis atrodė vienišas, izoliuotas, kaip ir jo vaidinamas Niutonas. Davidas daug giliau įėjo į Tomo charakterį, daug daugiau atidavė savęs, nei galėjome išreikšti scenarijuje“.
Tiesą sakant, net ir dainininko sutikimas imtis vaidmens nepriminė įprastų susitikimų su aktoriais. Davidu Bowie režisierius susidomėjo po vienos TV laidos – muzikantas ryškiai skyrėsi nuo kitų scenos žvaigždžių, gebėjo nuolat keistis. Ilgai nelaukęs Nicolasas Roegas nuskrido su juo susitikti į Niujorką, pakeliui repetuodamas savo pasiūlymą. Atvykus jam teko laukti atlikėjo net 7 valandas, o kai galiausiai šis pasirodė, išsyk pareiškė sutinkąs imtis vaidmens Nicolasui Roegui net nespėjus prasižioti.
Kino kritikų teigimu, „Žmogus, kuris nukrito į žemę“ išskirtinis ne tik savo vizualumu, montažu ar Davido Bowie vaidyba, bet ir drąsa palikti neatskleistas paslaptis, įžiebti mįslingas nuojautas. Galiausiai, nepaviršutinišku bandymu aiškintis, kas ir koks yra Žmogus. Juk ne veltui ir filmo pavadinime akcentuojamas būtent jis.
Juosta sukurta pagal JAV rašytojo Walterio Tevio to paties pavadinimo romaną, sulaukusį gerų vertinimų.
Beje, Lietuvos žiūrovai nustebs filme radę netikėtą užuominą apie Lietuvą. Kaip ši atsirado, tiksliai nežinoma. Spėjama, kad kūrėjams rūpėjo paminėti mažai žinomą pasaulio vietą.