Rytis Zemkauskas išleido knygą, įkvėptą laidos „Pasivaikščiojimai“

Rytis Zemkauskas / TV1 nuotr.
Rytis Zemkauskas / TV1 nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Prieš trejus metus legendiniu tapusio „Snobo kino“ pradininkas Rytis Zemkauskas pirmąkart patraukė pasivaikščioti su įkvepiančiomis meno ir kultūros asmenybėmis. Dabar TV1 laida „Pasivaikščiojimai“, pakeitusi televizijos veidą ir pakvietusi pokalbiais mėgautis neskubant, atgyja knygos puslapiuose. Ji siūlo dvidešimt istorijų, kuriose nekasdieniai pašnekovai – nuo kunigo iki paauglių mylimo dainininko – dosniai dalijasi mintimis apie gyvenimą, kūrybą, didelius atradimus ir mažas silpnybes.

„Ši knyga siūlo dvidešimt būdų atsipalaiduoti. Sudėjus šiuos pašnekesius į vieną pasakojimą, išeina tai, ką galima pavadinti istorija apie mūsų laikus. Apie šiuolaikinę Lietuvą. Tai knyga apie šviesiąją jos pusę. Perskaičius ją, optimizmo mūsų šalyje turėtų tapti daugiau“, – žada laidos ir knygos autorius R. Zemkauskas.

Laida „Pasivaikščiojimai“ orientuota į įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmones, tad, anot R. Zemkausko, ir knyga turėtų „įtikti“ plačiai auditorijai. Ji skirta ne tik kultūros ar meno gurmanams, bet ir visiems, pasiilgusiems įkvepiančių, žaismingų, o kartais kandžių, kaip ir pats gyvenimas, pokalbių. Tai knyga ne tik tiems, kurie vakarais mėgaujasi rimtąja literatūra ar intelektualiu nekomerciniu kinu, bet ir tiems, kurie nevengia pasklaidyti gyvenimo būdo žurnalų puslapių.

„Pasivaikščiojimai“ – vienas iš itin retų atvejų Lietuvoje, kai televizijos laida tampa literatūra. Įprasčiau, kai televizijoje ar filmuose atgimsta tai, kas prieš tai būna parašyta knygose.

Ryčio Zemkausko knygos „Pasivaikščiojimai“ viršelis
Ryčio Zemkausko knygos „Pasivaikščiojimai“ viršelis / Asmeninio albumo nuotr.

„Tai yra nuostabu, nes rizikinga. Jei iš anksto būtų viskas aišku ir nuspėjama, nebūtų prasmės leisti knygos! Ši knyga yra nuotykis, į kurį noriu pakviesti visus knygų mylėtojus. Gana vargti, leiskime mus įkvėpti! Mes pripratę, kad literatūra tampa vaizdu, o čia įvyksta atvirkštinis procesas – televizinis pašnekesys virsta tekstu. Taip kažkada atsitiko su Frosto ir Niksono pokalbiais – jie virto pjese, pjesė virto legenda, o legenda – net meniniu filmu. Bent jau aš pats dabar skaitau šiuos „Pasivaikščiojimus“ ir tarsi girdžiu juos pirmą sykį“, – sako R. Zemkauskas.

Knygoje galima rasti tai, ko iki šiol Lietuvos žiūrovams nebuvo leista išvysti – kas „netilpo“ į laidą, ką teko iškirpti, kas buvo pasakyta už kadro. Kartu ši knyga yra ir ištraukos iš keturių metų televizinio gyvenimo. Rytis Zemkauskas „autobiografiniuose“ knygos pasažuose tarp pasivaikščiojimų kalba apie televiziją, kolegas ir savo pasivaikščiojimų filosofiją, kuri pravers kiekvienam norinčiam ištrūkti iš amžino dienų ir rūpesčių rato.

„Man dažnai rašo mūsų emigrantai, kurie „Pasivaikščiojimus“ žiūri internetu ir dėkoja, kad pagaliau pamatė kažką pozityvaus mūsų televizijų padangėje. Tad šią knygą skirčiau viso pasaulio lietuviams, nes dvidešimt knygos herojų suteikia dvidešimt progų padidžiuoti savo šalimi kad ir kur jūs būtumėte“, – sako knygos autorius.

Improvizuotuose „Pasivaikščiojimų“ pokalbiuose iškilios asmenybės pasirodo ne tik netikėtose vietose, bet ir nelauktai atsiskleidžia, prabyla apie tikrąjį, nesumeluotą save. Pavyzdžiui, su dainininke Jurga Šeduikyte šnekėtasi plaukiojant valtimi ežere.

„Dalykas, kurio aš neturiu, link kurio bandau eiti, nors sunkiai sekasi, yra paprastas bendravimas su žmonėmis. Tiesą sakant, ir dainas rašau ne dėl to, kad kitiems būčiau didi ar graži, bet kad vyktų pokalbis“, – knygoje „Pasivaikščiojimai“ atsivėrė garsi dainininkė.

Knygoje skaitytojai ras dar daugiau pašnekovų ir kartais smagių, kartais skaudžių jų atsivėrimų. Režisie­rius Os­ka­ras Kor­šu­no­vas, kai jam bu­vo pen­kio­li­ka, su bi­čiu­liu į tea­trą įsmuk­da­vo ap­si­me­tęs ne­ma­to­mu. Ope­ros so­lis­tė As­mik Gri­go­rian sa­ko, kad jau­čia­si lyg val­ka­ta be­na­mė, o poe­tas An­ta­nas A. Jo­ny­nas – tar­si ap­gau­di­nė­jąs ki­tus. Kal­bi­nin­kė Ire­na Sme­to­nie­nė, vai­kys­tė­je kal­bė­ju­si žemaitiškai, bend­ri­nę lie­tu­vių kal­bą pui­kiai iš­mo­ko „iš pyk­čio“. Bo­go­tos me­ras An­ta­nas Moc­kus tvar­ką mies­te įve­dė pa­si­tel­kęs pa­nto­mi­mos ak­to­rius. Dainininkas Mantas Jankavičius norėtų savo muziejaus. O kai kurios šviesaus atminimo aktoriaus Vytauto Šapranausko pokalbio detalės tampa pranašiškomis.

Temos: