Rytis Zemkauskas – MO muziejuje: kam priklauso viešosios erdvės?

Diskusija MO muziejuje: protestuoti ar keisti? / Irmanto Gelūno nuotr.
Diskusija MO muziejuje: protestuoti ar keisti? / Irmanto Gelūno nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-10-19 14:37
AA

Jau antrą dieną MO muziejuje tęsiasi atidarymo renginių maratonas. Šiandien lankytojai kviečiami į diskusijas su garbiais Lietuvos žmonėmis. Apie politinį meno vaidmenį šiandien kvietė pakalbėti rašytoja Paulina Pukytė ir VDU docentas, kultūros laidų kūrėjas, žurnalistas Rytis Zemkauskas.

Diskusija buvo skirta menui ir jo vaidmeniui viešosiose erdvėse, VDU docentas, kultūros laidų kūrėjas Rytis Zemkauskas jau pradžioje pokalbio kėlė daugumai gyventojų ramybės neduodantį klausimą: „Kas yra viešosios erdvės užsakovas ir kaip mes ją dalijamės?“

Tikriausiai reikia paminėti, kad šiomis dienomis vieša erdvė ir jos panaudojimas kelia neramumų. MO muziejus yra puikiai tinkamas tokio tipo diskusijoms. Kadaise vietoje MO stūksojo Lietuvos kino teatras, kurį norėta pakeisti komercinės funkcijos pastatais. Su MO muziejumi ir jo projektu atsirado daug įtampos, Vilniuje iki šiol jos netrūksta. Dažnai sprendžiama, kas turėtų užpildyti žymias miesto aikštes ir neišnaudotas jo erdves.

Paulina Pukytė, 11-osios Kauno bienalės kuratorė, šiandien diskusijos metu prieštaravo Ryčiui Zemkauskui, kuris pastebėjo, kad dažnai šiuolaikiniam menui ir jo objektams trūksta paaiškinimo. Moteris kalbėjo apie tai, kaip menas turėtų būti suprantamas ne tik iš estetinio požiūrio kampo, kad ne visuomet derėtų jį aiškinti.

Diskusija MO muziejuje: protestuoti ar keisti? / Irmanto Gelūno nuotr.

Taip pat diskusijos metu netrūko Lietuvoje ir jos miestuose esančių meno objektų aptarimo. Kas turėtų būti atsakingas už šiuos projektus? Verslininkai, turintys galimybę investuoti? Žmonės, kuriems priklauso viešoji erdvė ar menininkai, išmanantys savąją sritį?

Abi opozicijos išsakė savo nuomones pasitelkdami pasaulyje ir Lietuvoje plačiai aptarinėjamus objektus.


Diskusija MO muziejuje: protestuoti ar keisti? / Irmanto Gelūno nuotr.

Buvo minimas skandalingasis „Vytis“, Lietuvos verslo alėja ir verslo skveras, pagal fotografo Antano Sutkaus nuotrauką iš bronzos išlieta skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo statula „Prieš vėją“, esanti Nidoje.

R. Zemkauskas diskusijoje įžvelgė svarbą Lietuvos visuomenei perduoti meno skleidžiamą žinią, jį įprasminti. Tuo tarpu Paulina Pukytė teigė, kad menas pats turi galią save paaiškinti. Jo nesuprantantys – tikriausiai yra nepakankamai kompetentingi iš vis kažką sakyti.

Taigi, kam priklauso Lietuvos viešosios erdvės? Diskusijos įrašas – iš MO muziejaus.

Diskusija MO muziejuje: protestuoti ar keisti? (20 nuotr.)
+14