S. Ferragamo muziejus vilioja garsenybėmis

S. Ferragamo muziejaus paroda "Marilyn" / Museo Salvatore Ferragamo nuotr.
S. Ferragamo muziejaus paroda "Marilyn" / Museo Salvatore Ferragamo nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2012-07-16 23:03
AA

Vienas gražiausių ir įdomiausių mados muziejų Italijoje – garsiojo batų dizainerio Salvatore Ferragamo kūrybos ir palikimo muziejus Florencijoje. Jei domitės mada, išties verta jį įtraukti į lankytinų sąrašą.

1995-aisiais S. Ferragamo šeimos nariai Arno upės pakrantėje esančiuose istoriniuose Palazzo Spini Feroni rūmuose, kuriuose nuo 1938 metų dirbo dizaineris, įkūrė muziejų – norėjo, kad neįtikėtina italo S. Ferragamo sėkmės istorija nenugrimztų praeitin ir nebūtų užgožta naujų įmonės produktų. Keturiose muziejaus salėse eksponuojami žymiausi dizainerio sukurti batų modeliai (iš viso muziejaus archyvas turi apie 10 000 modelių, sukurtų per 40 metų nuo kūrėjo gyvenimo JAV iki mirties). Muziejus taip pat turi XVIII–XIX amžiaus batų ir XX amžiaus drabužių ir rankinių kolekcijas. Taip atskleidžiama inovatyvi S. Ferragamo mąstysena ir jo sprendimų svarba tarptautiniame mados pasaulyje.

Be nuolatinės ekspozicijos S. Ferragamo muziejus didžiuojasi rengiamomis proginėmis parodomis ir kultūriniais projektais (įmonė tęsia mecenato tradicijas ir remia garsųjį Peggy Guggenheim muziejų Venecijoje). Dar 1987 metais JAV buvo surengta paroda, pristatanti S. Ferragamo kūrybinį laikotarpį Holivude. Vėliau sekė parodos, skirtos fotografui Bruce’ui Weberiui, japonų grafikui Tanakai Ikko, aktorei Audry Hepburn, režisieriui Wimui Wendersui, Bazo Luhrmanno filmui „Australija“, kuriam S. Ferragamo įmonė siuvo apavą. Viena garsiausių parodų – Greta Garbo. Il mistero dello stile (lietuvių k. „Greta Garbo. Stiliaus misterija“). Pirmą kartą Salvatore ir G. Garbo susitiko Holivude, kur dizaineris jai siuvo aukštakulnius. Vėliau, G. Garbo atvykus į Florenciją, jų keliai darsyk susikirto. Beje, ši paroda atsirado aktorės proanūkio Craigo Reisfieldo dėka, mat jis norėjo papasakoti ne tik apie dviejų įžymybių pažintį, bet ir parodyti G.Garbo fenomeną kino pasaulyje, jos stiliaus pajautą pirmą kartą publikai pateikdamas Holivudo žvaigždės garderobą.

O prieš kelias savaites duris atvėrė bene visą muziejaus ekspozicijų plotą užėmusi paroda Marilyn, skirta Holivudo ir popkultūros dievaitei Marilyn Monroe. Paroda surengta neatsitiktinai: rugpjūčio mėnesį bus minimos 50-osios aktorės mirties metinės. Nors S. Ferragamo niekada asmeniškai nesutiko M. Monroe, savo autobiografijoje jis rašė: „Moteris galėčiau suskirstyti į tris tipus: pelenes, veneras ir aristokrates. Marilyn, be abejonės, yra Venera – labai graži, kerinti, pasitikinti savimi ir tuo pačiu be galo paprasta, nuoširdi.“ Beje, M. Monroe dievino italų dizainerio aukštakulnius.

Bene 50 porų pačių gražiausių batelių galima išvysti parodoje – nuo patogių žemakulnių iki raudonos spalvos Swarovski kristalais puoštų aukštakulnių. Ypač daug dėmesio skiriama žvaigždės apdarams, tiksliau – vakarinėms suknelėms, kurios eksponuojamos salėje su didžiuliu ekranu – čia rodomos filmų ištraukos, kuriose matomos ekspozicijoje esančios suknelės. Ne išimtis – kremo spalvos deimantais nusagstyta vakarinė suknelė, kuria pasipuošusi M. Monroe su gimtadieniu pasveikino JAV prezidentą Johną F. Kennedy. Įdomu, kad dauguma popkultūros dievaitės apdarų priklauso privačioms kolekcijoms arba aukcionuose juos įsigijo už įspūdingas sumas.

Į parodos lankytojus M. Monroe žvelgia iš gausybės nuotraukų, kuriose aktorė įamžinta filmavimo aikštelėje, nuoga, su savo vyrais, kelionėse, ramybės akimirkomis namuose. Visose jose dominuoja nepamirštama šios nepaprastos moters šypsena – plati ir nuoširdi.

Tekstas D. Smagurauskaitės