Šanchajuje gyvenantis Mindaugas Skrupskelis: „Mano aplinka –„kauknešių“ būriai“

Mindaugas Skrupskelis/Asmeninio archyvo nuotr.
Mindaugas Skrupskelis/Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-04-03 13:33
AA

Kinijoje nuo pat COVID-19 viruso atsiradimo pradžios gyvenantis bei kiekvieną dieną aktualijas, susijusias su pasauline pandemija, sekantis architektas Mindaugas Skupskelis socialiniame tinkle veda dienoraštį. Vyras nušviečia apie padėtį viruso atsiradimo vietoje bei visame pasaulyje. Šiuo metu Mindaugas padeda į Lietuvą atgabenti medikams reikalingos įrangos, bendradarbiauja su gimtosios šalies specialistais.

Šiandien pranešta, kad koronaviruso atvejų pasaulyje patvirtinta daugiau, nei milijonas, o mirusių nuo infekcijos – 50 tūkstančių. M. Skrupskelis pastebi, jei šį tendencija tęsis – antrąjį milijoną skaičiuosime dar po savaitės. Po savaitės padvigubės ir mirusiųjų skaičius.

Iš Mindaugo Skrupskelio dienoraščio (Kinija):

Visgi yra ženklų, kad šalyse kuriose paskelbtas karantinas, banga plokštėja. Italijoje naujų užsikrėtimo atvejų kas dieną registruojama šiek tiek mažiau.

Tačiau tendencija yra tokia, kad visame pasaulyje užsikrėtimų skaičius vis dar sparčiai dvigubėja.

Dar sparčiau pasaulyje dvigubėja žmonių mirusių nuo COVID-19 skaičius.

Lietuvoje beveik 20% visų užsikrėtusiųjų COVID-19 yra medikai. Į mano siūlymą padėti įsigyti apsaugos priemonių, kreipiasi daug sveikatos apsaugos darbuotojų, kurie kas dieną eina į karo lauką beginkliai. Jie apmoka už šias priemones iš savo kišenės, nes nori saugiai tęsti darbą ir padėti kuo gali Lietuvai.
Vilniuje koronaviruso infekcija patvirtinta 39-iems medikams, Klaipėdoje – 36-iems, Ukmergėje – 25-iems, Kaune – 10-čiai, dar trys medikai su COVID-19 gydomi Panevėžyje.

Apsaugos priemonių pirkimas yra komplikuotas ir šiuo metu tapo mano darbu pilnu etatu su viršvalandžiais, įskaitant ir savaitgalius. Įtraukiau visus vietinius kurie gali padėti, nuo kolegų iki draugų, visa mano aplinka šiomis dienomis patapo „kauknešių“ būriai.

Yra trys esminiai etapai kuriuose gali labai nepasisekti: finansiniai srautai, prekių įsigijimas, prekių išsiuntimas. Visuose jau patyriau pamokų, bent jau dabar žinau, kad iš vieno bankomato reikia išgryninti kaladę banknotų ir įdėti į kito banko kortelę(turtuoliams Kinijoje turėtų būti sunku), kad negalima pasitikėti gamyklomis kurios vis žada rytoj, išmokau kaip susekti paklydusią siuntą ir grąžinti atgal. Tikriausiai verslininkams tai yra kasdienybė, man visa tai nauja. Neramiai stebime keliaujančias siuntas. Kiekvieną sykį joms pasiekus adresatą, man yra šventė.

Teko susipažinti su prekėmis kurių niekada nesapnavau, kad teks pirkti.

Nuo kvėpavimo palaikymo aparatų iki mėgintuvėlių. Vakar mergina, padedanti Ispanijai, mane informavo, kad pagaliau rado kur įsigyti maišų kūnams: „Sakyk, jei prireiks, duosiu kontaktą.“
Pajutau kaip ant manęs vėl užgriuvo dangus. Aš geriau dešimt kartų intensyviau pirksiu kaukes, nes nenoriu, kad man kada reiktų paprašyti tų kontaktų.

* * *

Kinijoje prasideda „Qingming“ savaitgalis panašus į mūsų Vėlines. Čia vadinama Tyraus šviesumo šventė – skirta švęsti bundantį gyvenimą, bet tuo pačiu ši diena skirta mirusių protėvių garbinimui ir jų kapų tvarkymui. Šią dieną žmonės eina į kapus, meldžiasi prie artimųjų antkapių, šluoja ir tvarko kapus, aukoja maisto, arbatos, alkoholio, į dangų leidžiami aitvarai ir fejerverkai. Taip pat deginami netikri popieriniai pinigai, kad protėviai anapusiniame gyvenime jų nepritūktų.

Kinijoje palaikai kremuojami, nevisos urnos yra laidojamos, dažnai pelenai yra išbarstomi, todėl šeimos skiria laiko iškyloms gamtoje ir kaimaviečių lankymui.

Deja, daugelis žmonių šiomis dienomis neturės galimybių pagerbti protėvių įprastai, pavyzdžiui Šanchajuje kapinės liks uždarytos lankytojams. Net ir kapinių lankymas šiomis dienomis persikėlė į virtualią erdvę. Žmonės gali užsakyti tokių kapo tvarkymo paslaugų, kaip smilkalų uždegimas, gėlių padėjimas, tai atliks ir jiems transliuos kapų prižiūrėtojai. 

Rytojus Kinijoje taip pat paskelbtas visuotiniu gedulu.
Simboliška, kad rytojaus data yra 04-04, skaičius keturi kinų kalba skamba taip pat kaip mirtis. Šio skaičiaus kinai taip vengia, kad jūs jokiame pastate nepateksite į ketvirtą aukštą, tokio mygtuko lifte net nėra.
Rytoj 10 valandą ryto visoje šalyje COVID-19 aukos bus pagerbtos trimis minutėmis tylos. Visoje šalyje ir jos diplomatinėse atstovybėse aplink pasaulį bus iki pusės stiebo nuleistos vėliavos, tylą nutrauks gaudžiančios sirenos. Prie oro pavojaus sirenų gausmo prisijungs, ištisiniai automobilių garsinai signalai, traukiniai, laivai.

DAUGIAU AKTUALIJŲ GALITE SKATYTI MINDAUGO SKRUPSKELIO FEISBUKO PUSLAPYJE.