Sanna Marin – Instagramo eros politikė

Sanna Marin/ Vida presss nuotr.
Sanna Marin/ Vida presss nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
2020-01-05 09:08
AA

Beveik mėnuo Suomija turi naują ministrę pirmininkę: nei amžius, nei lytis, nei mažas vaikas, nei šeima, kurioje išaugo, nesutrukdė Sannai Marin (34) tapti jauniausia vyriausybės vadove pasaulyje.

Ji – vienais metais jaunesnė už ankstesnį jaunųjų vadovų sąrašo lyderį Ukrainos ministrą pirmininką Oleksijų Hončaruką ir penkeriais – už Naujosios Zelandijos vyriausybės vadovę Jacindą Ardern. Kaip ir Jacinda, Sanna turi dukrą – Emmai netrukus sukaks dveji. Dar viena detalė, patvirtinanti matriarchato pergalę kai kuriose šalyse: Marin vadovaujamoje penkių partijų koalicijoje ketvertas lyderių – irgi damos. Ir tik viena iš jų – Suomijos švedų liaudies partijos vadovė Anna-Maja Henriksson (55) – vyresnė nei trisdešimt penkerių.

Suomija nuolat pirmauja kasmetiniame lyčių lygių galimybių sąraše, kuris pristatomas Pasauliniame ekonomikos forume. Socialdemokratė Marin – trečioji moteris vyriausybės vadovo poste. Negana to, po šiais metais vykusių rinkimų beveik pusė šalies parlamento narių yra jaunesni nei keturiasdešimt penkerių, aštuoniems dar nėra nė trisdešimties. Pati Marin vadovauja Socialdemokratų partijai, kurios tipiški rinkėjai maždaug dukart vyresni už ją. Beje, „moterų valdžia“ išrinkta aktyviai – parlamento rinkimuose balandį balsavo 73 procentai rinkėjų. Marin vyriausybė ketina toliau įgyvendinti drąsius, ambicingus ir aktualius planus: didinti išlaidas socialiniams reikalams ir infrastruktūros plėtrai, iki 2035-ųjų visiškai įveikti Suomijos anglies dioksido taršą.

Sanna Marin / „Scanpix“ nuotr.

Politikė pabrėžė nespekuliavusi nei amžiumi, nei lytimi – labiau rūpi rinkėjų pasitikėjimas ir priežastys, atvedusios į politiką. Iki aukštojo posto ji užėmė prozišką transporto ir komunikacijų ministro kėdę, nuo dvidešimt septynerių vadovavo antro pagal dydį Suomijos miesto Tamperės tarybai: jau tada reportažai iš gana audringų posėdžių atkreipė dėmesį į Marin gebėjimą valdyti situaciją ir susitelkti į reikalų esmę.

Ji pati baigusi administravimo mokslus Tamperės universitete ir iki šiol su šeima čia šiame mieste gyvena. Gyvenimo draugas – informacijos technologijų specialistas, verslininkas Markusas Räikkönenas (34), jiedu kartu nuo mokyklos laikų. Praėjusiais metais Marin instagrame pasidalijo vestuvinės suknelės nuotrauka ir iš to 80 tūkstančių jos sekėjų (tada jų buvo gerokai mažiau) padarė atitinkamas išvadas. Tiesa, oficialių vestuvių nuotraukų socialiniuose tinkluose nebuvo, nors Sannos paskyra aktyvi ir gana atvira – ji dalijosi net fotografija, kurioje maitina dukrą krūtimi, ir neketina ištrinti paskyrų užėmusi naują postą.

Jaunos, modernios ir ambicingos: naujoji Suomijos vyriausybės vadovė Sanna Marin su trimis ministrų kabineto narėmis (iš kairės) – švietimo ministre Li Andersson, už šalies finansus atsakinga Katri Kulmuni ir vidaus reikalų ministre Maria Ohisalo

Klausiama apie pasaulio spaudos dėmesį dėl amžiaus politikė grakščiai išsisuko – girdi, dabar susirūpinusi praktiniais dalykais ir neturinti laiko domėtis tuo, kas rašoma. O rašoma ne tik apie amžių – nors antraštė apie jauniausią pasaulyje ministrę pirmininkę garantuotai pritraukia spustelėjimų. Visus (na, gal išskyrus santūriuosius suomius, beveik neturinčius bulvarinės spaudos) domina ministrės pirmininkės vaikystė su dviem mamomis. Istorija ne tokia pikantiška kaip danų modelio Josephine Skriver, kuri buvo pradėta pagalbinio apvaisinimo būdu (norėdama susilaukti kūdikio, mama išspausdino skelbimą vietiniame gėjų ir lesbiečių lygos žurnale – ieškojo homoseksualaus vaikino, svajojančio tapti tėčiu). Sanna buvo dar maža, kai tėvai išsiskyrė. Kaltos buvo tėčio bėdos dėl alkoholio. O po kurio laiko mamos gyvenime atsirado partnerė.

Sanna Marin pernelyg neafišuoja, tačiau ir neslepia asmeninio gyvenimo – instagrame daug jos nuotraukų su mylimuoju Markusu ir dukrele Emma

Net tolerantiškoje Suomijoje ši padėtis nebuvo visai įprasta: Marin sako, kad atviriau apie „vaivorykštės“ šeimas tapo įmanoma prabilti tik XXI amžiuje. O mokykloje jautėsi nematoma – bijodama būti pasmerkta nedrįso niekam pasakotis, kaip gyvenanti, nors būtent šeima atskleidė jai lygybės, žmogaus teisių, sąžiningumo svarbą ir išugdė tokią, kokia yra.

Vaikystė iš dalies lėmė ir politikės prioritetus: didžiausiam Suomijos dienraščiui „Helsingin Sanomat“ Marin pasakojo, kad šeima buvo neturtinga ir jei ne stipri gerovės valstybė ir švietimo sistema, ji nebūtų galėjusi pasiekti sėkmės ir žengti į priekį. Iš čia ir jos rūpinimasis socialine sistema, siekis mažinti atskirtį, net dalykiškumas. Paauglystėje Sanna pati užsidirbdavo kišenpinigių – iš pradžių kepykloje, paskui – prekybos centro kasoje, vėliau dalydama nemokamus žurnalus. Ir apskritai yra ne tik jauniausia pasaulio premjerė, bet ir pirmoji savo giminėje baigusi universitetą!

„Darbai Suomijoje nebus baigti per ketverius metus, bet šalis gali patobulėti. Mes dėl to stengiamės. Noriu sukurti visuomenę, kurioje kiekvienas vaikas galės tapti kuo panorėjęs, o visi žmonės galės gyventi ir senti oriai“, – rašė ji tviteryje, kai buvo paskirtos naujos pareigos. Ambicingi tikslai verti, kad laikytum kumščius. O prireikus per kitus rinkimus galima susigrąžinti dešiniojo sparno Suomijos partiją, pralaimėjusią ne tokiu jau dideliu skirtumu...