Santykių ekspertai Mažuoliai pataria. Kas labiausia trukdo šeiminiam gyvenimui ir darnai?

Santuoka. / Fotolia nuotr.
Santuoka. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-08-29 17:00
AA

Santykiai šeimoje gali būti vieni komplikuočiausių santykių žmogaus gyvenime. Rinkdamiesi antrą pusę, paprastai laukiame šilumos, romantikos, artumo, tačiau neretai šitos viltys nepasiteisina. Kas trukdo sukurti darnius santykius ir šeimą?

Taip pat skaitykite: Santykių ekspertai Mažuoliai pataria. Kaip sugyventi skirtingų charakterių ir pomėgių žmonėms?

Netinkamas partnerio pasirinkimas. Norint sukurti darnius santykius, reikalingas žmogus, kuris yra tinkamas tokiems santykiams ir kuris taip pat jų nori. Priežasčių pasirinkti netinkamai gali būti daug:

  • patys esame nesubrendę santykiams, tad pritraukiame tokį patį nebrandų partnerį,
  • neturime pakankamai žinių, kaip teisingai pasirinkti, ir renkamės pasitelkdami tuo, ką išmokome iš filmų, žurnalų, meilės romanų ir t. t.,
  • ieškome ne žmogaus darniems santykiams, o atributikos, t. y. renkamės pagal ūgį, išsilavinimą, kilmę, aprangos stilių, o ne pagal charakterį ir tinkamumą mums bei santykiams,
  • ieškome aistros, romantikos, savo fantazijų įgyvendinimo ir sumaišome tai su meile bei perspektyviais santykiais,
  • esame nusivylę santykiais, tad pasirenkame daug nesvarstę ir neįvertinę partnerio tinkamumo,
  • neturime žinių, kokie yra darnūs santykiai ir nemokame pamatyti pavojų rodančių ženklų, nežinome, koks partnerio elgesys yra tinkamas, o koks – griauna porą.

Žmogaus brandumas gerokai padidina šansus sukurti darnius santykius. Koks yra brandus žmogus?

  • Tai žmogus, kuris prisiima visą atsakomybę už savo gyvenimą ir jo patirtis. Jis neieško kaltų, tačiau taip pat nesitaiksto su netinkamu elgesiu jo adresu.
  • Brandus žmogus nėra priklausomas nuo žmonių bei jų nuomonės. Jis yra laisvas išeiti iš ten, kur jam nepatinka, ir būti ten, kur jam tinka. Gyvenimo partneris brandžiam žmogui yra artimas draugas, mylimas žmogus, tačiau ne laimės šaltinis, be kurio jis negali gyventi.
  • Brandus žmogus geba susitvarkyti su savo emocijomis ir moka prisiimti visą atsakomybę už jas.
  • Brandus žmogus nekaltina, neteisia ir nesistengia pakeisti savo antrosios pusės. Jis kelia klausimus, ieško atsakymų ir stengiasi rasti geriausius sprendimo variantus abiem. Tačiau toks žmogus nepamina savo interesų, nenuolaidžiauja ir neišduoda savęs. Jis moka išlaikyti balansą tarp savo ir kito žmogaus poreikių.
  • Brandus žmogus, skaitydamas šį sąrašą, tikrina save, o ne ieško įrodymų, kad jo antra pusė yra nebrandi.

Galima surasti „tobulą“ žmogų santykiams, tačiau jei viduje vyrauja chaosas, jei nemokame tvarkytis su emocijomis, jei nuolat ieškome atpirkimo ožių, jei nešiojamės galybę nuoskaudų ir jaučiamės nuskriausti gyvenimo, darnių santykių tikėtis neverta.

Darnių santykių tikimybė išauga tose porose, kurių partneriai moka būti vieni, kuriems kitas žmogus nėra būtinybė laimei ir išgyvenimui. Tokie žmonės mažiau reikalauja vienas iš kito ir nesijaučia priklausomi nuo antrosios pusės. Jų nekausto skyrybų baimė, tad jie gali kur kas efektyviau spręsti poroje iškilusias problemas, kalbėtis apie jas, ieškoti geriausių sprendimo variantų, kurie tenkintų abu partnerius.

Taip pat skaitykite: Santykių ekspertai Mažuoliai: Kas svarbiausia poroje, jei norite sulaukti auksinių vestuvių?

Darnius santykius kuria žmonės, kurie moka pasirūpinti tiek kito žmogaus poreikiais, tiek savo. Bet koks nukrypimas per daug į save ar per daug į kitą išbalansuoja bendravimą, ir po kurio laiko pora pradeda jausti pasekmes. Persistengęs dėl antrosios pusės partneris pradeda jaustis nuskriaustu, negaunančiu atgal tiek, kiek davė, patekusiu po antrosios pusės padu ir t. t. Tas, kuris labiau žiūri savęs, sulauks partnerio nepasitenkinimo, didėjančių konfliktų arba skyrybų.

Problemų poroje nutylėjimas yra vienas didžiausių pavojų santykiams. Nustumtos ir ignoruojamos problemos kaupiasi bei didėja. Tai, kas šiandien atrodo mažmožis, po poros metų gal išaugti į rimtus konfliktus keliančią problemą. Krizė santykiuose prasideda su pirma nutylėta problema, tačiau jos pasekmes pora paprastai pajunta tik po metų ar kelių, kada krizė būna pasiekusi dugną. Savalaikis problemų kėlimas ir sprendimas tol, kol pora ras abiems tinkamą atsakymą savo situacijai, yra vienintelis būdas išsaugoti santykių darną ir šiltus jausmus vienas kitam.

Pora / Vida Press nuotr.

Gimus vaikui, po kurio laiko pradeda klibėti santykiai tų žmonių, kurie per daug dėmesio skiria atžaloms ir per mažai vienas kitam. Pora, kuri susikuria tik tam, kad pagimdytų bei užaugintų vaikus, paprastai išsiskiria vaikams užaugus ir sukūrus savus gyvenimus. Porai, kuri nori ir išėjus vaikams gyventi darniai, reikia išmokti nukreipti dėmesį nuo vaikų vienam į kitą ir į santykius. Vakarai, savaitgaliai ar atostogos be vaikų nėra nusikaltimas šeimai. Tai stiprina tėvų santykius ir sukuria saugią šeimyninę atmosferą, kurioje vaikai gali augti bei mokytis darnių santykių pagrindų, stebėdami savo tėvus.

Taip pat skaitykite: 50 gyvenimo tiesų, kurias motina privalo įskiepyti dukrai

Kuo daugiau partneriai vienas iš kito reikalauja, tuo mažiau šansų jiems gyventi darnoje. Neretai partneriai turi susikūrę savo fantaziją, kaip atrodys kiekvieno šeiminis gyvenimas ir ką jie gaus iš savo antrosios pusės. Puiku, jei šios fantazijos sutampa ir jos yra paremtos pakankamai sveiku santykių modeliu. Problemos prasideda tada, kada fantazijos stipriai skiriasi, kada jos neatitinka realybės ir yra pasiimtos iš filmų ar romanų, kada reikalavimai antrajai pusei dideli, o jų įgyvendinimą partneriai bando pasiekti prievarta ir konfliktais.

Santykių darna prasideda nuo žmogaus vidinės darnos. Galima surasti „tobulą“ žmogų santykiams, tačiau jei viduje vyrauja chaosas, jei nemokame tvarkytis su emocijomis, jei nuolat ieškome atpirkimo ožių, jei nešiojamės galybę nuoskaudų ir jaučiamės nuskriausti gyvenimo, darnių santykių tikėtis neverta.

Santykių žinių studijavimas gali padėti tiems, kurie yra pasimetę tarp visuomenėje nustatytų standartų, išmokę žalingo santykių modelio iš tėvų ir yra pasiruošę studijuoti šias žinias tam, kad pažintų save ir savo santykius, o ne tam, kad rastų kuo dar galima apkaltinti savo partnerį.


Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių, nesugebate atsikratyti pavydo ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@ji24.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys į įdomiausius laiškus.

P. S. LABAI PRAŠOME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!