Santykių ekspertas Šarūnas Mažuolis pataria: partneris pakėlė ranką, ar jį palikti?
Klausimas Šarūnui: su vaikinu (draugaujame beveik dvejus metus) labai smarkiai susibarėme ir per barnio įkarštį jis man sudavė per veidą. Sureagavau labai skaudžiai. Iškart išsikrausčiau iš mūsų bendrai nuomojamo buto pas mamą ir jau antra savaitė su juo visiškai nebendrauju. Jis nuolat skambina, rašo trumpąsias žinutes, elektroninius laiškus. Nežinau, kaip toliau elgtis: ar jam atleisti ir suteikti dar vieną šansą, ar nebe. Juk sakoma, jei pakėlė ranką vieną kartą – pakels ir kitą. Be to, mūsų santykiai labai audringi. Dažnai pykstamės. Mano vaikinas greitai užsidega. Ar verta išsaugoti tokius santykius?..
Sveiki! Pirmas dalykas, kuris krito į akis, buvo jūsų klausimas „Ar verta išsaugoti tokius santykius?..“. Vien šiame klausime yra dalis atsakymo, nes vargu ar jis kiltų, jei būtumėte tikra, kad norite juos išsaugoti. Iš karto išsikraustyti ir nebendrauti po to, kas nutiko, buvo teisingas žingsnis. Taip parodėte jam, kad gerbiate save ir neleisite peržengti neleistinos ribos. Be abejo, yra tikimybė, jog mušti linkęs vyras, šiuo atveju neturintis ribų pojūčio, įsiūčio apimtas, pakels ranką dar kartą. Ypač jei jo tėvas buvo linkęs grubiai elgtis su mama (gali būti, kad ir sūnus perėmė šį elgesio modelį).
Atminkite, kad tai, koks jis yra dabar, greičiausiai liks visam gyvenimui. Nesakau, jog, bėgant laikui, žmogus negali pasikeisti, padaryti išvadas. Žinoma, gali, jei dirbs su savimi, tobulins savo charakterį, eis dvasingumo keliu ir pan. Ar verta ant tokios tikimybės statyti kortas, spręsti teks jums pačiai. Gerai pagalvokite ir tuo atveju, jei turite vilties kaip nors pakeisti jį – tai sukels tik pasipriešinimą.
Jūsų santykiams nėra nė dvejų metų, nesate įsipareigoję teisiškai – šiame etape dar tik bandote vienas kitą kaip galimą gyvenimo partnerį. Peržvelkite tuos drauge praleistus metus, ir ateities santykių perspektyva bus daugmaž panaši.
Dar vienas klausimas, o kaip būna, kai nesipykstate? Ar jis patenkina jūsų poreikius? Ar tie taikos laikotarpiai atsveria konfliktines situacijas? Kaip sprendžiate problemas ir susitvarkote esant kritiškesnėms gyvenimo situacijoms? Kiek meilės ir gėrio yra jūsų santykiuose? Ar tai tas žmogus, su kuriuo norėtumėte auginti vaikus ir kurti šeimą?
Ar verta jam suteikti dar vieną šansą – tai tik jūsų sprendimas. Jei nesate iki galo apsisprendusi, norite dar kartą pabandyti ir kitomis akimis pažvelgti į santykius bei atsakyti sau į aukščiau pateiktus klausimus – pamėginkite. Tik pirmiausia nuspręskite, ką ketinate daryti, ir tik tuomet bendraukite su juo.
Ar verta jam suteikti dar vieną šansą – tai tik jūsų sprendimas. Jei nesate iki galo apsisprendusi, norite dar kartą pabandyti ir kitomis akimis pažvelgti į santykius bei atsakyti sau į aukščiau pateiktus klausimus – pamėginkite. Tik pirmiausia nuspręskite, ką ketinate daryti, ir tik tuomet bendraukite su juo. Aiškiai ir konkrečiai išdėstykite savo sprendimą. Labai svarbus dalykas – nekelkite balso ir nesivelkite į konfliktą. Ramiai, bet tvirtai laikykitės savo sprendimo ir žiūrėkite, kaip santykiai rutuliosis toliau.
Per dvejus metus jūsų santykiai turėtų būti apsinešę nemažu nuoskaudų sluoksniu. Be jokios abejonės, ir paskutinis konfliktas nebus lyg niekur nieko užmirštas. Jei norite, kad toliau kuriami santykiai nesiristų žemyn, o konfliktai ir pykčiai nenustelbtų dar likusios meilės, reikės įdėti nemažai pastangų. Jums abiem. Jei nuoširdžiai mylite savo vaikiną, jei jis bus pasiruošęs bendradarbiauti, daryti viską, kad užgydytumėte santykių žaizdas, jei būsite pasiruošę mokytis, galbūt apsilankyti pas specialistus ar nueiti į specialius santykių kursus ar seminarus, turite šansą sukurti kažką tvirtesnio, gilesnio ir patikimesnio. Tačiau tam reikės jo noro, sutikimo ir nuoširdžių pastangų, o iš jūsų pusės – gebėjimo ramiai ir nuolat jam priminti savo norus, prašyti (ne reikalauti!) padirbėti gerinant santykius ir sprendžiant iškilusias problemas. Be abejo, ir pačiai derėtų padirbėti su savo reakcijomis, ieškoti būdų, ką pati galite pakeisti savyje.
Tarp partnerių poroje susidaro vienokia ar kitokie elgesio ir santykių įpročiai, kuriuos galima keisti ir tobulinti tiesiog keičiant savo elgesį. Tai vienas iš metodų tvarkyti santykius, kai nebėra ko prarasti. Apgalvokite, ką galite pradėti daryti tokio, ko jūsų vaikinas tikisi mažiausiai. Tai neturi liesti jo paties – tiesiog keiskite savo nusistovėjusį elgesio modelį. Pavyzdžiui, jei esate linkusi veltis su juo į konfliktą, kai jį pagauna emocinis įkarštis, išmokite išlikti rami ir nesileisti į barnius. Kuo tai baigsis? Galite sužinoti tik išbandžiusi galimus variantus. Jei ryšitės vaikinui suteikti dar vieną progą, gali būti, kad taip atrasite naujų būdų, kaip spręsti konfliktus.
Pyktis porai yra normalu. Todėl nepasiduokite iliuzijai, kad tai netinkamas žmogus tik dėl šio kriterijaus, nes ieškoti to vienintelio gali tekti visą gyvenimą. Galiausiai tai gali pasirodyti kaip iliuzija. Kita vertus, jei abu esate ekstravertai, itin karšto būdo, pagal porų santykių dinamikos modelį nesate labai suderinama pora. Tačiau šis modelis yra tik vienas iš poros suderinamumo kriterijų ir toli gražu ne pagrindinis.
Kitas svarbus aspektas nuolat besipykstantiems – atrasti būdų, kaip šalinti pykčio perteklių ir nuoskaudas. Vyrams neretai labai padeda sportas ir dvasinės praktikos, moterims – kuo daugiau poilsio, savęs palepinimas ir moteriškos dvasinės praktikos (judesio, garsų terapijos ir t. t.). Žinoma, tai individualu. Tiesiog ieškokite ir atraskite. Sėkmės!
Tekstas Vaigos Leveckytės
DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@zlg.lt. Santykių ekspertas Šarūnas Mažuolis mielai atsakys.