Santykių ekspertas Šarūnas Mažuolis pataria: pašlijo santykiai, ką daryti?

Pašliję santykiai / Fotolia nuotr.
Pašliję santykiai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Ką daryti, kai antroji pusė tave ignoruoja, kai santykiai neteikia džiaugsmo, o namie jautiesi lyg svečias?..

Klausimas Šarūnui

Sveiki, gyvenu su drauge. Kartu esame jau penkeri metai. Auginame trejų metukų sūnų. Kartu gyvena jos brolis. Pastaruoju metu mūsų santykiai išvis pašlijo. Ji sako, kad aš nuobodus, buityje vis kas nors užkliūva, vyksta nuolatinis apsižodžiavimas. Ji mieliau laiką leidžia su broliu nei su manimi, o aš namuose nerandu sau vietos. Savo namuose jaučiuosi kaip svečias. Negaliu nei atsipalaiduoti, nei būti savimi. Nežinau, ką daryti. Pradėjau galvoti apie išsikraustymą. Ką daryti?

 

Santykių ekspertas Šarūnas Mažuolis
Santykių ekspertas Šarūnas Mažuolis / Gedmanto Kropio nuotr.

Pirmas klausimas, kuris kyla skaitant jūsų laišką: kokie jūsų santykiai buvo praėjus kokiam pusmečiui nuo susipažinimo iki dabar? Tai nėra griežta taisyklė, tačiau paprastai vyrai daug sunkiau susivokia santykiuose ir kas iš  tikrųjų juose vyksta. Jei moteris nemoka įvardyti, kas yra ne taip, arba vyras nekreipia dėmesio, ką apie santykius kalba moteris, prasideda rimtos problemos.

Vaiko gimimas taip pat nepagaili iššūkių, nes labai dažnai moteris neišlaviruoja tarp vaiko ir vyro. Tada pastarasis visam laikui nukeliauja į antrą planą. Tačiau jei jūsų mergina nemažai laiko praleidžia su broliu, gali būti, kad vaikas nėra pagrindinė santykių prastėjimo priežastis.

Iš moters pusės didžiausia problema būna ta, kad ji savo nepasitenkinimą išreiškia kaltinimais ir priekaištais. Nei vyras, nei moteris nebūna kupini entuziazmo keisti savo elgesio girdėdami tik tai, ką jie daro ne taip ir kas su jais yra blogai. Už kiekvieno tokio priekaišto ir nepasitenkinimo slypi norai ir pageidavimai. Deja, netinkama norų išraiška žaloja tiek abu partnerius, tiek santykius.

Bėda ta, kad žmonės taip jau įpratę, t. y. matyti tai, kas yra blogai, ir net sau aiškiai nepasakyti, ko norėtų, kad būtų gerai. Jūsų mergina elgiasi lygiai taip pat, nes didelė tikimybė, kad ji pati nežino, ko iš tikrųjų nori, ir niekada net nebandė išsiaiškinti. Tam reikia šiek tiek darbo ir, pirmiausia, žinojimo, kad žmogaus psichika veikia būtent taip. Jei ji nestudijuoja psichologijos ir nesidomi kažkuo panašiu, vargu ar suvokia, kas vyksta, kodėl ji taip jaučiasi, kodėl taip elgiasi su jumis.

 

Pirma, ką turėtumėte padaryti, tai sąžiningai peržvelgti visus penkerius drauge praleistus metus ir prisiminti, kur ir kokiais būdais jūsų draugė rodė nepasitenkinimą jūsų santykiais. Kur ji jus kaltindavo, kur priekaištaudavo, kas galbūt „amžinai“ nepatikdavo? Žinoma, nemalonu tai girdėti ir prisiminti, tačiau taip galėsite susidaryti aiškesnį vaizdą, kas iš tikrųjų vyksta jūsų santykiuose ir kokie jie, ar kada nors buvo geri, ar visą laiką kildavo panašių trukdžių.

 

Kitas žingsnis – suvokti, kad po kiekvienu tokiu nepasitenkinimu slypi neįgyvendinti norai ir poreikiai. Jei ji priekaištauja, kad esate nuobodus, tai, ką ji iš tiesų sako, yra: „Aš noriu, kad mes dažniau nuveiktume ką nors smagaus.“ Deja, netinkama išraiška įvaro į kampą ir jus, ir jūsų draugę, nes ji negauna to, ko nori, o jūs būnate apkaltintas.

 

Trečias žingsnis – suvokti, kad jei ji negaus to, ko nori iš jūsų, galiausiai susiras kitur. Panašu, kad jos brolis puikiai tam pasitarnauja. Meilė ir atsidavimas gražu tik knygose, o realybėje vienas iš santykių pagrindų veikia pagal principą „aš tau – tu man“. Jei jaučiatės kaip svečias, o draugė daugiau laiko praleidžia su broliu, vadinasi, jūsų abiejų poreikiai yra apriboti ir užgniaužti.

Nereikia antrosios pusės suprasti žvelgiant per savo prizmę. Užtenka žinoti, kad jai ar jam tai yra svarbu. Giliausi ir pagrindiniai žmogaus poreikiai yra pagarba, šiluma, artumas, noras būti pripažintam, kad būtų priimtas toks, koks yra.

Ketvirtas, pats smagiausias žingsnis – pasikalbėti apie tai su drauge. Neįmanoma nurodyti, kaip tiksliai pradėti ir tęsti tokį pokalbį, nes kiekviena pora ir situacija yra labai unikali. Svarbiausi aspektai – tai vidinis nusiteikimas, žinojimas, ko norite (t. y. susitvarkyti santykius), ir nusiteikimas, kad pokalbis gali būti nemalonus. Nežinau nei jūsų nei merginos temperamento ir kaip jūs sprendžiate konfliktus, tačiau jei tvirtai pasiryžote išspręsti šią problemą – pokalbis vienur ar kitus vis tiek nuves. Pagrindinis jūsų tikslas – išsiaiškinti, ko jūsų mergina iš tiesų nori. Leiskite jai kalbėti, kiek ir apie ką ji nori. Svarbiausia, kad ir kas būtų sakoma, pasistenkite išlikti ramus ir tęskite pokalbį. Ji žino, kas yra ne taip su santykiais, ir ko jai trūksta, tik gali būti, kad niekada sau to tiksliai neįvardijo. Greičiausiai teks nuryti dozę kaltinimų ir nepasitenkinimo, reikės pakentėti, jei norite, kad situacija išsispręstų.

Išsiaiškinkite taip, kad būtumėte tikras, jog supratote ir žinote, į kurią pusę toliau judėti. Paprašykite jos kalbėti ir papasakoti apie tai, ko ji nori, o ne kas buvo ar yra blogai. Pasakykite, kad jums svarbūs jūsų santykiai, kad matote, jog kažkas yra negerai, ir norite, kad abu būtumėte laimingesni. Yra išimčių, bet paprastai moterys labiau linkusios tvarkyti santykius ir bendradarbiauti nei vyrai.

 

Paskutinis žingsnis  –  tiksliai ir aiškiai apsibrėžti, ko jūs norite ir ko jums trūksta. Trumpam palikite ramybėje, kas yra ne taip, ir pasakykite sau, kaip norėtumėte, kad būtų, ko jums reikėtų santykiuose, kad jaustumėtės gerai savo namuose ir su savo drauge. Daugeliui vyrų sunku kalbėti apie savo norus ir poreikius, bet padėsite jai, jei nors kiek papasakosite, ko jūs trokštate ir ką jums tai duotų. 

Laviruoti tokiuose pokalbiuose pačiai porai ne visada pavyksta. Kyla tik dar daugiau nesusipratimų, barnių, kaltinimų ir abu lieka nieko nepešę – tik dar labiau komplikuoja savo santykius. Tokiais atvejais, jei santykiai išties svarbūs, pravartu apsilankyti pas specialistą. Tačiau gali būti, kad jūsų draugei užteks pamatyti nuoširdžias jūsų pastangas sutvarkyti santykius ir sulauksite iš jos stipraus palaikymo.

Šiek tiek apie norus ir poreikius. Svarbiausia, ką teks suvokti, kad jūsų abiejų norai ir poreikiai gali labai skirtis. Galite visiškai nesuprasti, kodėl viena ar kita jai yra svarbu. Kita vertus, suvokti nėra jūsų pareiga. Paprastas pavyzdys: nemažai moterų mėgsta romantiką ir švelnius pokalbius, o didžiajai daliai vyrų tai atrodo kaip beprasmis laiko švaistymas; nemažai vyrų dievina sportą, o moterys niekaip nesuvokia, kuo jis toks ypatingas. Nereikia antrosios pusės suprasti žvelgiant per savo prizmę. Užtenka žinoti, kad jai ar jam tai yra svarbu. Giliausi ir pagrindiniai žmogaus poreikiai yra pagarba, šiluma, artumas, noras būti pripažintam, kad būtų priimtas toks, koks yra. Kažkam tarpusavio šiluma ir pripažinimas reiškia apkabinimą, kažkam atvirus pokalbius ir t. t.

Atraskite tai, kas yra jūsų, ir padėkite savo draugei atrasti savo, o tada pildykite vienas kito poreikius, kiek tik galite, kad vėl rastumėte ryšį ir draugystę bei taptumėte vienas kitam svarbūs.

Dar vienas aspektas dėl draugės brolio. Gali tekti rimtai pakalbėti dėl jo gyvenimo su jumis, jei jaučiate, kad brolio buvimas jums trukdo jaustis laisvai. Moterys linkusios remti ir rūpintis savo artimaisiais. Galbūt, padėdama broliui, ji galėjo persistengti nustumdama jus į antrą planą ir ignoruodama jūsų poreikius.

Jei jokie pokalbiai ir bandymai atkurti santykių pusiausvyrą nepadės, paskutinis variantas yra kaip tik tas, apie kurį šiuo metu galvojate – kuriam laikui išsikraustyti, pagyventi atskirai ir pažiūrėti, ar tai pajudins santykius į vieną ar kitą pusę.

Tekstas Vaigos Leveckytės

 

DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@zlg.lt. Santykių ekspertas Šarūnas Mažuolis mielai atsakys.