Šarūnas Bartas pristatė naujausią savo filmą – „Sutemose“

Šarūno Barto filmo „Sutemose“ premjera/ Pauliaus Peleckio nuotr.
Šarūno Barto filmo „Sutemose“ premjera/ Pauliaus Peleckio nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-11-28 21:10
AA

Ketvirtadienio vakarą kino centre „Forum Cinemas Vingis“ pristatytas naujas režisieriaus Šarūno Barto kino filmas apie pokarį „Sutemose“. „Istorinės temos nėra lengvos“ , – sako dešimtąjį vaidybinį kino filmą sukūręs režisierius ir kviečia diskutuoti apie sudėtingą pokario laiką ir žmogaus vietą jame. Netikėtas sutapimas, kad filmas Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti lapkričio 29-ąją. Lygiai prieš 62 metus tą dieną buvo nužudytas Lietuvos partizanų vadas, generolas Adolfas Ramanauskas-Vanagas. Prieš prasidedant filmui, legendinio partizano atminimas pagerbtas tylos minute.

 

Premjeros vakare dalyvavo daug žymių kultūros ir meno žmonių – profesorius Vytautas Lansdbergis, istorikas, rašytojas Tomas Venclova, rašytojas Rolandas Rastauskas, dainininkė Alina Orlova grupės „Garbanotas“ vokalistas Šarūnas Joneikis, kino režisierė Giedrė Žickytė, kino kritikė Izolda Keidošiūtė, aktoriai Gražina Baikštytė, Nijolė Narmontaitė,  Airida Gintautaitė, Andrius Bialobževskis ir daugybė kitų.

Filmo „Sutemose“ scenarijų Šarūnas Bartas rašė drauge su rašytoja ir dramaturge Aušra Giedraityte. „Mes pasakojame apie pokario žmones, atsidūrusius tikrame kare. Tas laikas daugeliui kainavo gyvybes“, – sakė Šarūnas Bartas.

„Šis filmas yra ne tik pasakojimas apie sudėtingą laiką, bet ir poezija“, – po premjeros kalbėjo filmo prodiuserė Jurga Dičkuvienė.

 

Šarūno Barto filmo „Sutemose“ premjera/ Pauliaus Peleckio nuotr.
Šarūno Barto filmo „Sutemose“ premjera/ Pauliaus Peleckio nuotr.

„Sutemose“ – vienos šeimos istorija partizaninio karo metais. Ūkininkų Pliaugų (aktoriai Arvydas Dapšys ir Alina Žaliukaitė-Ramanauskienė) vienkiemyje gyvena 18-metis jų įsūnis Untė (aktorius Marius Povilas Elijas Martynenko). Dieną ūkyje šeimininkauja stribai, o naktį pasirodo partizanai. Pliaugos juos šelpia kuo tik gali, o Untė dirba miško brolių – partizanų ryšininku. Vieną dieną pastebėjęs, kad miestelyje buriasi sovietų pajėgos, vaikinukas žinią nuneša partizanams.

Rašytojui ir aktoriui Mariui Povilui Elijui Martynenko tekęs vienas pagrindinių vaidmenų filme visada ir liks pirmuoju jo vaidmeniu ilgo metro vaidybiniame kine. Elijas sako, kad tai buvęs jo pirmasis prisilietimas prie tikro kino.

Untė – jaunas kaimo vaikinukas, pasiturinčio ūkininko įsūnis, kurį šis priima, kaip savą, o jo žmona laiko svetimu, gerai žino slaptus takelius iš ūkio į mišką. Didžiulės jo akys stebi tai, kas vyksta aplinkui.

„Kurdamas vaidmenį perėjau visą jausmų amplitudę“, – sakė Marius Povilas Elijas  Martynenko, įkvėpimo savo personažui ieškojęs partizanų Liongino Baliukevičiaus-Dzūko, Justino Lelešiaus-Grafo dienoraščiuose. Filmuotis kaimo aplinkoje jam nebuvo naujiena – metus praleidęs vienuolyne, jis sako mokėjęs elgtis ūkyje ir miške.

Ūkininką Pliaugą filme suvaidinęs aktorius Arvydas Dapšys teigia šiame filme gavęs ne tik išskirtinį vaidmenį, bet ir nepaprastos patirties. Po premjeros jis sakė, kad „Sutemose“ yra filmas apie  gyvenimą ir žmones, kurių sprendimams įtaką darė prieštaringos situacijos. „Niekas labai ir nepasikeitė, – sakė Arvydas Dapšys, – šiomis dienomis mes lygiai taip pat spardome tuos, kurie parkrinta, lygiai taip pat išgyvename politinio aferizmo laikus. Tačiau mūsų prigimties tai nekeičia“.

Kartu su pagrindiniais aktoriais filme vaidina Valdas Virgailis, Vita Šiaučiūnaitė, Rytis Saladžius, Salvijus Trepulis, Erika Račkytė. Filmo operatorius – Eitvydas Doškus.

Filmo gamybos partnerės – Prancūzija, Serbija, Portugalija, Čekija ir Latvija.

Šarūno Barto filmas „Sutemose“ į Lietuvos kino ekranus atkeliauja jau šiandien, lapkričio 29 dieną. Jį pamatyti turės galimybę net 43 miestų ir miestelių gyventojai. Daugiau informacijos apie filmo rodymus – sutemose.lt

Filmo gamybą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.

Šarūno Barto filmo „Sutemose“ premjera (61 nuotr.)
+55