Saugus eismas: ką verta žinoti?
Rytoj prasideda rugsėjis, kai gatvėse vėl gerokai suintensyvės eismas, pasipils tūkstančiai mokinukų, studentų, darželinukais vedinų tėvelių. Taigi neprošal prisiminti pagrindines saugaus eismo taisykles.
Atšvaitai apsaugos tamsoje
Ar žinojote, kad Lietuvoje daugiausia žmonių gyvybių eismo įvykiai nusineša rugsėjo–lapkričio mėnesiais, o iš 240 vidutiniškai per metus mūsų šalyje žūstančių pėsčiųjų daugiau kaip pusė po automobilio ratais pakliūva tamsiuoju paros metu? Daugelio nelaimių būtų galima išvengti, jei tamsiu paros metu nešiotume atšvaitus ar žibintus. Abejojate? Tiesa ta, kad tamsoje ar esant blogam matomumui dėl prastų oro sąlygų (lyjant, sningant) neapšviestu keliu einančius žmones vairuotojai dažniausiai pastebi tik transporto priemonei visai prie jų priartėjus. Jei turėsite atšvaitą ar žibintą, vairuotojas jus pastebės iš maždaug penkis kartus didesnio atstumo nei be atšvaito. To pakaks, kad jis sulėtintų greitį, o prireikus ir sustotų.
Atšvaitų įvairovė labai didelė. Galite rasti pakabinamų (kietų ir minkštų), lipdukų (juos lengva priklijuoti ant mokyklinių kuprinių, rankinių), juostų (dar kitaip vadinamų spyruoklinių atšvaitų. Lengvai spragtelėjus, atšvaitas-juosta apsivynioja aplink ranką ar koją), atšvaitų-žaisliukų (populiarūs tarp vaikų. Paprastai segami prie mokyklinių kuprinių). Atšvaitais prekiaujama spaudos kioskuose, prekybos centruose, automobilių dalių ir juos gaminančių įmonių parduotuvėse.
Kaip naudoti atšvaitą?
⇒ Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų matomas iš visų pusių.
⇒ Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele, segtuku prisekite prie drabužio (pavyzdžiui, kišenės) dešinėje pusėje, kad jis švytuotų kelių aukštyje.
⇒ Atšvaitu-juostele apvyniokite drabužių rankovę (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos sritį.
⇒ Atšvaito paviršiaus plotas turi būti gana didelis (apie 16 kv. cm), kad transporto priemonės žibintų šviesos galėtų jį apšviesti.
⇒ Jeigu turite tik vieną atšvaitą, jį pritvirtinkite (prisekite) prie drabužių dešinėje pusėje.
Nešioti atšvaitus nesunkiai galima įtikinti tiek įnoringus paauglius, tiek savo stiliumi itin besirūpinantį jaunimą. Daiktų dizaineris Martynas Kazimierėnas skelbia, kad atšvaitai – naujas itin madingas aksesuaras. Dar pernai jis sukūrė stilizuotus aksominius atšvaitus. Žmonių, nešiojančių dizainerio kurtus atšvaitus, galima sutikti net Stokholme, Londone, Berlyne, Niujorke ir Tokijuje.
Saugos diržai gelbsti nuo žūties
Statistika rodo, kad susidūrimo atveju apvirtusiame automobilyje diržu prisisegusio vairuotojo tikimybė išgyventi padidėja 5 kartus, patyrus smūgį iš priekio – 2,3 karto, o gavus smūgį į šoną – 1,8 karto. Be to, užsegtas saugos diržas nuo žūties išgelbėja 40–60 proc. vairuotojų ir keleivių.
Važiuojant transporto priemone su įrengtais saugos diržais, būtina juos užsisegti tiek vairuotojui, tiek keleiviams, sėdintiems ir priekinėse, ir galinėse sėdynėse.
Kaip taisyklingai užsisegti?
⇒ Užsegtas saugos diržas turi juosti pečius ir dubenį, o ne kaklą ir pilvą. Diržas ir jo tvirtinimo konstrukciniai elementai turi būti tvarkingi.
⇒ Vežamus ant galinės automobilio sėdynės 3 metų ir vyresnius vaikus leidžiama užsegti saugos diržu, skirtu suaugusiesiems. Tačiau saugos diržas turi būti užsegtas taisyklingai: juosiamas per petį ir per juosmenį, o ne kaklą ir pilvą.
⇒ Jaunesnius kaip 3 metų vaikus privaloma vežti ant galinės automobilio sėdynės tik specialiose jų ūgiui ir svoriui pritaikytose kėdutėse.
Kaip saugiai pereiti gatvę?
⇒ Susiraskite pereiti skirtą vietą – pėsčiųjų perėją arba sankryžą. Ateikite iki jos ir sustokite. Įsitikinkite, ar gerai matote abi gatvės puses.
⇒ Stovėkite toliau nuo šaligatvio ar važiuojamosios dalies krašto.
⇒ Pirmiausia pažiūrėkite į kairę, tada – į dešinę ir gerai įsiklausykite.
⇒ Praleiskite važiuojančias transporto priemones. Jei jos nebevažiuoja, dar kartą pažiūrėkite į kairę ir eikite per gatvę.
⇒ Niekada aklai nesekite paskui kitus. Dažnai nutinka taip, kad žmonės, nematydami besiartinančių transporto priemonių, eina per gatvę degant raudonam ar geltonam šviesoforo signalui.
⇒ Kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu eikite tik prieš transporto važiavimo kryptį, t. y. kairiąja kelio puse.
Prisiminkite! Eidami neapšviestu kelkraščiu (važiuojamosios dalies kraštu) tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalote neštis šviečiantį žibintą, vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegęs matomoje vietoje atšvaitą.