Savaitgalį svečių laukiantis Pakruojo dvaro festivalis žadins svečių uosles: gėlių natas išsaugojo amžiams
Nors vasara skaičiuoja paskutines akimirkas, Pakruojo dvaro gėlių, meno ir meilės festivalis savo svečius vis dar džiugina ikoniškais, milžiniško dydžio, akinančio grožio ir magiško aromato gėlynais bei jais nuklotomis žiedų kompozicijomis. Kalendoriui perisiritus į rugsėjį, čia užsukę svečiai galės pasimėgauti tebesitęsiančiais vasaros aidais, kurie lankytojus žadins ne tik per vaizdus, bet ir kvapus. Vieną jų – Šekspyro aprašytą „Vasarvidžio naktį“ – nuo šiol su savimi bus galima turėti netgi ištisus metus.
Šimtametėje parfurmerinėje gimsta ypatingų istorijų ir gamtos palytėti kvapai
Kaip pasakoja aromaterapiautė ir dvaro parfumerė Justina Šyvokienė, išskirtiniai kvapai ir parfumerija dvare skaičiuoja šimtmečius, mat dar 19 a. čia gyvenę ir valdę kilmingieji von der Roppai pakvietė garsųjį prancūzų parfumerį Žaką pasisvečiuoti Pakruojyje. Šis sužavėtas dvaro atmosferos ir aplinkoje esančių gamtos turtų, ėmėsi naujų aromatų ir grožio produktų gamybos. Šiandien Žako laboratorija atkurta ir veikia taip kaip ir jos pirmtakė – svečius vilioja svaigiais kvapais, meistriškai sujungdama šimtametes parfumerijos tradicijas, gamtos žolynų magiją ir šių dienų tendencijas.
Dvare kuriami kvapai, anot J.Šyvokienės, yra nišiniai, autentiški, kuriami senuoju būdu: iš natūralių eterinių aliejų, absoliutų ir esencijų. Svečiai greitai lieka pakerėti ne tik pačių kvapų, bet ir juos lydinčių istorijų, mat jos kūrybos procese – taip pat neatsiejamos.
„Kiekvienas kvapas turi savo istoriją – pavyzdžiui, apie koketuojančią grafaitę ar medžioklės dieną. Ši patirtis įkvėpė kurti ir dar vieną autentišką aromatą – festivalio kvapą. Parfumerijoje tai gana įprasta praktika: savo aromatą turi prekybos centrai, oro linijos ar bankai. Girdėdami mūsų svečių pasakojimus, kad dvare nuolat sklinda natūralūs gėlynų kvapai, kuriuos, jei galėtum, rodos, su savimi pasiimtum, nutarėme taip ir padaryti. Taip parfumerinėje gimė unikalus, ypatingas „Vasarvidžio nakties“ pavadinimu paženklintas kvapas, geriausiai atskleidžiantis Šekspyrišką festivalio temą ir nuotaiką“, – su pasididžiavimu pasakoja J.Šyvokienė.
Kviečia į sensorinę pažintį su festivaliu
Pasak jos, festivalio kvapas yra šių metų gėlynuose skleidžiamų aromatų ir miško didybės kompozcija. Jo natose pasitinka ryto rasos lašai, gaivūs citrusai, levandos, sausa mediena, persimaišo kiparisų ir balzaminės sakų natos, švelniai juntamos aviečių užuominos. Visas natas lankytojai kviečiami užuosti ne tik parfumerinėje, bet ir atrandant jų daleles aplinkoje,
„Šiais metais festivalį galima patirti įvairiai: ne tik ragauti skonius, liesti senove alsuojančias šimtametes sienas, išmėginti bajoriškas pramogas, bet ir pasitelkti...uoslę. Tai tikrai unikali sensorinė patirtis, dovanojanti grožį akims ir visam žmogaus kūnui“, – įsitikinusi aromaterapiautė ir dvaro parfumerė.
Braidant gėlėtomis festivalio gatvelėmis, ji svečius kviečia išdrįsti nusiauti batus, basomis bristi per žolę, pasimėgauti ant gėlynų krentančia dulksna, jos kuriamu magišku aromatu. Tokią akimirką, anot dvaro atstovės, derėtų užsimerkti, mėgautis šiluma, pajusti šiltą vėja plaukuose ir užuosti visus gamtos dovanojamus kvapus.
„Šį savaitgalį išgyvename ypatingą vasaros ir rudens sankirtą, tad ir aplinkoje susimaišo paskutinis vasaros lengvumo dvelksmas bei jį pasitinkantis rudens alsavimas. Šiltas vėjas supustys festivalio gėlynų kvapus, tad lankytojų, vaikščiojančių po dvaro sudus, neabejotinai laukia natūrali aromaterapinė patirtis. Na, o norintiems po nosimi jausti „Vasarvidžio nakties“ aromatą, derėtų ne tik nepraeiti pro parfumerinę, bet ir pasinaudoti čia siūlomomis festivalio kvapu puoštomis vėduoklėmis. Jų pagalba kiekvieną jūsų žingsnį lydės paslaptingas Šekspyriškas dveksmas ir magiška jo istorija“, – intriguoja J.Šyvokienė.
Pakruojo dvaras – ne tik didžiausias Lietuvoje dvaro kompleksas, tačiau ir viena iš 18 patraukliausių kultūrinio turizmo vietovių Europoje, Lietuvos „Metų turizmo objektas 2018, 2019, 2021, 2022“. Čia kasmet vyksta unikalūs gėlių ir šviesos festivaliai, yra atkuriamos XIX a. pr. – XX a. pr. dvaro gyvenimo patirtys bei akimirkos.