Savaitgalis Amsterdame. Ką įdomaus nuveikti?
Kai pirmąjį vakarą rudenėjančiame Amsterdame sėdint lauko kavinėje, ant kelių susirangė kavinės katė, pro šalį kanalu plaukė laivai ir laiveliai, kvapą gniaužė saldūs vaflių ir kitokie ne tokie „nekalti“ kvapai, pamaniau – bus puikus savaitgalis atsipalaidavusiame ir niekur neskubančiame Amsterdame. Tad ką veikti Olandijos sostinėje? Štai mano sąrašiukas.
BŪTINA PAMATYTI
► Van Gogho muziejus
Neatsitiktinai šis muziejus atsirado mano sąrašo pirmojoje vietoje. Šių metų viduryje duris atvėręs atsinaujinęs vieno žymiausių pasaulyje menininko muziejus tikrai vertas ne tik pusantros valandos eilės prie kasų, bet ir 15 eurų už bilietą.
Erdviose salėse demonstruojami daugiau nei du šimtai Van Gogho tapybos darbų ir eskizų, o šalia jų – Corot, Gauguino, Toulouse-Lautreco paveikslai. Įdomios ir specialios nedidelės ekspozijos, kuriose supažindinama su XIX a. tapybos instrumentais, prietaisais, padedančiai sukurti taisyklingą perspektyvą, ypač išdidinti paveikslų fragmentai, restauravimo procesas ir daugybė kitų įdomybių. Na o įspūdingiausi, be abejo, energija ir siautulingomis spalvomis alsuojantys olandų genijaus paveikslai.
► Rijksmuseum
Nyderlandų nacionalinis meno ir istorijos muziejus nepraslysta pro mano akis, o ir eilė čia kiek trumpesnė negu prie Van Gogho muziejaus. Čia įmanoma užsimiršti ir praleisti ištisą dieną, besižvalgant po prieblandoje skendinčias sales ir jose saugomus gražiausius visų laikų nyderlandų dailininkų sukurtus paveikslus. Neįtikėtina, tačiau publikai demonstruojama tik maždaug 8000 meno ir istorijos objektų iš vieno milijono saugomų muziejaus archyvuose! Įspūdingu talentu, kruopštumu ir grožio suvokimu pakeri Rembrandtas, Halsas, Vermeeris, Steenas ir daugybė kitų dailininkų.
► Ekskursija laivu
Po intensyvios dienos muziejuose, geriausias būdas atsipalaiduoti ir pailsinti kojas – pasiplaukioti laivu po Amsterdamo kanalus. Paprasčiausias, bet ne prasčiausias būdas – ekskursiniai laivai, kurių apstu netoli centrinės geležinkelio stoties. Tačiau kur kas įdomiau – su draugų kompanija išsinuomoti valtį ir patiems pasidairyti po gražiausius ar nuošaliausius Amsterdamo vandens kelius! Tai padaryti visai nesunku, nes trumpesnei nei 15 metrų ilgio valčiai ir lėtesnei nei 20 mazgų nereikia jokio specialaus leidimo ar pažymėjimo. Tad nenuostabu, kad vakarėjant, kanaluose pasirodo daugybė kiek neužtikrintai manevruojančių turistų,vakarieniaujančių ir besigrožinčių miestu iš valties.
► Anos Frank namas
Kai būdama paauglė skaičiau „Anos Frank dienoraštį“, nė neįtariau, kad namas, kuriame ji praleido dvejus ilgus metus vis dar stovi. Taigi Anos Frank namas tapo viena iš būtinų aplankyti vietų Amsterdame (jei tik nepavargsite laukti ilgose eilėse prie lankytinų objektų).
► Pasivažinėjimas dviračiu
Dar viena dėmesio verta pramoga Amsterdame – pasivažinėjimas dviračiu. Kartu su šimtais kitų keliautojų ir tūkstančiais nutrūktgalvių olandų išsinuomoti dviratį dar paprasčiau nei valtį - nuomos punktų daugybė, o ir kainos panašios. Na o apžiūrėti Amsterdamą ir kiek nuošalesnes jo vietas dviračiu tikrai patogu, smagu ir daug greičiau nei pėsčiomis.
► Raudonųjų žibintų kvartalas
Na ir dar viena manojo savaitgalio Amsterdame sąrašo pramoga – legendinis raudonųjų žibintų kvartalas, į kurį užsukti privalu jau saulei leidžiantis, kai į darbą suguža paties įvairiausio plauko moterys ir vyrai (taip taip, ir pastarieji!). Įsižiebus šviesoms, šiai zonai priklausančios kelios gatvės prisipildo smalsuolių. Nors ši zona nėra tokia pavojinga, kaip gali pasirodyti, tačiau vertingus daiktus vis dėlto būtina saugoti. Ir nepamirškite – fotografuoti ar filmuoti čia draudžiama.
► The Bulldog
Tai – viena iš legendinių laisvojo Amsterdamo vietų, pirmoji miesto coffee shop arba kavinė, kurioje buvo galima nusipirkti marihuanos. Dabar čia galima įsigyti ne tik kvaišalų, bet ir suvenyrų ir kavinės atributikos, ir ne tik – aplinka vis dar mena septintąjį dešimtmetį, o eksponatai net pasakoja kelias nepaprastas istorijas iš anų laikų.
► Jordaan kvartalas
Su dviračiu išmaišiusi atokiausias Amsterdamo gatveles galiu drąsiai teigti – man gražiausias – Jordaan kvartalas. Teigiama, kad kvartalo pavadinimas „Jordaan“ kilo iš prancūžiško žodžio „jardin“ ir reiškia sodą. Gal ir tiesa, mat dauguma šio rajono gatvių ir kanalų pavadinti gėlių ir medžių vardais. Jordaan gatvės ir kanalai dvelkia žaluma, ramybe ir prabanga, užsukti kviečia modernaus meno galerijos, dizaino parduotuvėlės ir nedidelės užeigos, staliukus pastačiusios tiesiog ant šaligatvių. Būtent Jordaan kvartale stovi tapytojo Rembrandto namas, kuriame jis praleido paskutiniuosius savo gyvenimo metus (o ir palaidotas jis netoliese, Westerkerk bažnyčioje). Beje, daugumos namų fasade galima rasti specialius skiriamuosius ženklus, išlikusius nuo senų laikų ir reiškiančius ten gyvenusios šeimos verslą (pvz., kiaulė reiškia mėsininkus).
► Bloemenmarkt
Šiame gėlių turguje galite susipažinti su šimtais egzistuojančių tulpių spalvų ir formų ir čia pat nusipirkti jų svogūnėlių (tikiuosi, kad manosios violetinės pilnažiedės kitą pavasarį sudygs). Bet į gėlių turgų verta užsukti ne vien dėl tulpių sėklų. Šis turgus – tai vienintelis išlikęs Amsterdamo turgus ant vandens. Atviros parduotuvėlės įsikūrusios kanalo vandenyje plūduriuojančiuose nameliuose.
► Vondelpark
Dviračiu atvažiavusi ir kelias valandas praleidusi judriame parke tikrai nesigailėjau. Čia gausybė miestiečių tingiai išsidrėbia tiesiog ant žolės ir pietauja, dalinasi paskutinėmis naujienomis, vedžioja šunis ar tiesiog snaudžia. Net ir neturint knygos ar pašnekovo, čia tikrai nenuobodu – atsisėdus prie tvenkinio galima stebėti keistuolius vietos paukščius ir prie jų karts nuo karto sėlinančius šunis.
► EYE arba Akis
Tai futuristinis, akį primenantis pastatas ant vandens, kuriame įsikūręs Olandijos kino institutas. Į EYE tenka keliauti keltu, mat jis – kitoje geležinkelio stoties pusėje, atskirtas plačia vandens juosta. Nedidukas, bet vikrus keltas motociklininkus, dviratininkus ir pėsčiuosius vos per kelias minutes nemokamai nugabena į kitą krantą (kryptis – Veer Buiksloterweg). Pirmoji pramoga dar nepasiekus „akies“ – tai milžiniškos raidės „IamSterdam“, šalia kurių ir ant kurių tiesiog privalu įsiamžinti (be to, čia ir turistų daug mažiau, negu prie analogiško užrašo šalia Rijksmuseum). Muziejuje sukauptas gausus archyvas: nuo pirmųjų nebyliųjų filmų iki paskutinių skaitmeninių Holivudo darbų. Be šios įspūdingos kolekcijos, muziejuje galima pamatyti filmų plakatų kolekciją, nuotraukas iš filmavimo aikštelių, pasiklausyti garso takelių ir daugybę kitų su kino industrija susijusių objektų.
► Nemo
Ne ne, tai ne žymusis patrakėlis žuviukas – tai dar vienas neįprastų formų pastatas, primenantis laivą, kuriame įsikūręs mokslo centras. Penkiuose pastato aukštuose, įsikūrusios ekspozicijos pakerės ir didelius, ir mažuosius turistus. Čia galima išbandyti fizikos ir mechanikos dėsnių veikimo principus, dalyvauti specialiuose užsiėmimuose, stebėti atliekamus bandymus ir patiems juose dalyvauti (galite sužinoti, kaip atrodysite po 30 metų, kodėl esate panašūs į tėvus arba senelius, kaip patiems išsivalyti vandenį, kaip atsiranda žaibas, kas dedasi jūsų smegenyse bučiuojantis ir šimtus kitų įdomiausių dalykų).
► Vėjo malūnai
Nors Zaanse Schans malūnai ir nėra Amsterdame, juos traukiniu galima pasiekti vos per 20 minučių, tad lankantis Olandijos sostinėje tikrai verta skirti tam kelias valandas.
Tad vos išlipusią iš traukinio, mane pasitinka keistai malonus kvapas. Kiek pauostinėjusi suvokiu, kad tai – verdamo šokolado aromatas (vėliau paaiškėja, kad fabrikas visai šalia). Iki malūnų žingsniuoju pasakų kaimeliu – taip iš tiesų atrodo žengiant idealiai sutvarkyta gatvele, iš vienos pusės remiama nykštukų namelių, o iš kitos – kanalų, pievų ir besiganančių avių.
Vos tik ištrūkstu iš šio idealaus pasaulio, išvystu sparnais mojančius malūnus, pastatytus dar XVII amžiuje. Neįtikėtina, tačiau vienas iš jų vis dar veikia. Nepatingėkite ir apžiūrėkite bent vieną iš vidaus, o pasiekę paskutinį, pasinaudokite vienos olandų porelės teikiama paslauga į kitą krantą grįžkite jų valtele!
Po Amsterdamą klajojo ir įspūdžius aprašė Dalia Smagurauskaitė