„Scanoramos“ finišas: M.Stonytės filmo „Švelnūs kariai“ premjeroje – garsūs svečiai

„Scanoramos“ uždarymo ceremonijos svečiai / Pauliaus Peleckio nuotr.
„Scanoramos“ uždarymo ceremonijos svečiai / Pauliaus Peleckio nuotr.
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
A
A

Sekmadienio vakarą Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pakvietė į iškilmingą festivalio uždarymo ceremoniją, kurios metu buvo paskelbti tarptautinės konkursinės trumpametražių filmų programos „Naujasis Baltijos kinas“ laureatai ir įvyko nacionalinė režisierės Marijos Stonytės debiutinio dokumentinio filmo „Švelnūs kariai“ premjera. Lapkrčio 15 –21 dienomis dalis festivalio programos filmų persikels į namų kino platformą kinas.scanorama.lt.

„Šiais metais „Scanorama“ išsikėlė tikslą grįžti į tikruosius savo namus ir susigrąžinti buvusias saugias profesinio bei žmogiško bendravimo teritorijas. Mums pavyko – turtinga festivalio programa buvo pristatyta šalies kino teatruose, o filmų kūrėjai sulaukė deramos pagarbos ir žiūrovų dėmesio. Džiaugiuosi, kad festivalį tradiciškai užversime lietuvių režisieriaus kūriniu ir geriausiu tarptautinės konkursinės trumpametražių filmų programos „Naujasis Baltijos kinas“ filmu. Šiais metais uždarymo programa kaip niekada jaunatviška ir simboliškai liudijanti naujojo lietuvių kino gyvybingumą. Debiutuojanti režisierė Marija Stonytė du kartus nuskynė „Naujojo Baltijos kino“ laurus ir grįžo į „Scanoramą“ kaip brandi, savitą balsą turinti dokumentinio kino kūrėja“, – teigė festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

„Scanoramos“ uždarymo ceremonijos akimirka / Pauliaus Peleckio nuotr.
„Scanoramos“ uždarymo ceremonijos akimirka / Pauliaus Peleckio nuotr.

Konkursinės trumpametražių filmų programos „Naujasis Baltijos kinas“ nugalėtojai

Iškilmingos uždarymo ceremonijos metu tradiciškai buvo paskelbti ir tarptautinės konkursinės trumpametražių filmų programos „Naujasis Baltijos kinas“ laureatai. Šiais metais programoje dalyvavo 19 filmų iš 9 Baltijos jūros regiono šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Vokietijos ir Rusijos. Nugalėtojai pretendavo į 5000 eurų piniginį prizą geriausiam visos programos filmui (įsteigė Europos šalių kino forumas „Scanorama“) ir 3000 eurų piniginį prizą geriausiam lietuvių režisieriaus filmui (įsteigė Lietuvos kino centras).

Šiais metais „Naujojo Baltijos kino“ žiuri vadovavo vienos svarbiausių Skandinavijos kino mugių „New Nordic Films“ vadovė Gyda Velvin Myklebust (Norvegija). Jai talkino kino kritikė, Kanų ir Venecijos kino festivalių trumpametražių filmų programų sudarytoja ir kino žurnalistė Nanako Tsukidate (Prancūzija, Japonija) ir kino režisierė bei prodiuserė Alina Gorlova (Ukraina), festivalyje pristačiusi ir savo filmą „Ši liūtis niekada nesibaigs“ (2021).

Geriausiu programos „Naujasis Baltijos kinas“ trumpametražiu filmu buvo paskelbta Sauliaus Baradinsko juosta „Techno, mama“ (2021). „Apdovanojimas įteiktas filmui, kuriame kamera talentingai ir meistriškai atskleidžia veikėjų emocinius impulsus, tikroviškai parodo, kaip neapykanta žaloja žmogų. Nuolatinis meilės ir smurto persipynimas sukuria šokį, kuris įsuka filmo „Techno, mama“ herojus“, – teigė žiuri pirmininkė Gyda Velvin Myklebust.

Geriausio lietuviško trumpametražio filmo titulas atiteko Andriaus Žemaičio juostai „Alizava“ (2021). Pasak žiuri pirmininkės, tai poetiškas filmas, perkeliantis į sapno būseną, kurioje cikliškai atsikartoja įvykiai, laikas sustoja it grįžta atgal. Apdovanojimas jam įteikiamas už meistrišką darbą su kompozicija ir mizanscenomis, unikalią režisieriaus stilistiką bei drąsą laikantis savo vizijos.

Saulius Baradinskas / Pauliaus Peleckio nuotr.
Saulius Baradinskas / Pauliaus Peleckio nuotr.

Karo lauko ir kasdienybės kovos

Režisierė Marija Stonytė, du kartus tapusi konkursinės trumpametražių filmų programos „Naujasis Baltijos kinas“ laureate, kviečia iš netikėtos perspektyvos pažvelgti į karo reiškinį jo tikrojoje teritorijoje ir kasdieniame gyvenime. Pagrindinės filmo veikėjos, trys merginos iš skirtingų Lietuvos miestų, nusprendžia tapti pradinės karo tarnybos savanorėmis. Devynis mėnesius joms tenka treniruotis ir gyventi izoliuotoje karo bazėje su keliais šimtais vyrų. Triesto ir Guangdžou kino festivaliuose pristatytoje juostoje režisierė klausia, kuo jos taps, kai romantika ir jaunatviškas maksimalizmas išblės. Merginų akistata su savimi atskleis, kad realybė taip pat primena karą, o tikroji kova vyksta jų viduje.

Šiais metais Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyko lapkričio 4–14 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Lapkričio 15–16 dienomis vyks festivalio filmų pakartotiniai seansai. Lapkrčio 15 –21 dienomis dalis festivalio programos filmų persikels į namų kino platformą kinas.scanorama.lt.