„Sekstingas“, arba Atsiųsk man ką nors nepadoraus...

Geros dienos pradžia / Vida Press nuotr.
Geros dienos pradžia / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-01-31 21:20
AA

Šiuolaikinės technologijos kasdien į mūsų gyvenimą įneša šį tą naujo. Dar visai neseniai naujiena atrodė „Tinder“ pažinčių ir pasimatymų programėlė, o šiandien nieko nuostabaus eilėje banke ar pašto skyriuje išvysti ką nors, rutiniškai pirštu braukaliojantį per telefono ekraną: patiko – į dešinę, nepatiko – į kairę.

Tik kalbininkai vis dar beviltiškai atsilieka nuo priekin lekiančio technologijų progreso. Vos spėjo sugalvoti pavadinimus „tapšnoklis“ ar „skreitinukas“, naujažodžius kojomis užtrypė į priekį besiveržiantys kiti terminai ir pavadinimai. Vos spėjo posėdyje nubalsuoti, kad galima rašyti žodį feisbukas be kabučių, į duris ėmė belstis „snapčatas“: „Ei, o ką darysite su manimi?“

Beje, apie šią programėlę, kuri leidžia greitai dingstančias žinutes, nuotraukas ar vaizdo įrašus adresuoti tiesiogiai savo draugams, pusiau juokais, pusiau rimtai buvo teigiama, kad ji, kaip neseniai rašė „Verslo žinios“, aktualiausia žmonėms, siunčiantiems savo antrosioms pusėms intymias nuotraukas, kurios dingsta iš virtualiojo pasaulio vos jas peržiūrėjus.

„Snapchat“ programėlė, žinoma, seniai peržengė intymumo ribas, tačiau pakalbėkime būtent apie šį pomėgį – erotinių žinučių siuntinėjimą savo partneriams. Kadangi išmanieji telefonai jau seniai tapo daugelio mūsų gyvenimo dalimi, jie įsiveržė ir į miegamuosius, papildė flirto priemonių arsenalą bei seksualinio pobūdžio žaidimus.

Anglakalbiai net turi terminą „sekstingas“, kas lietuviškai būtų „seksualių žinučių rašymas“. Taip, mūsų kalbos puoselėtojų laukia milžiniškas darbas kuriant pavadinimus, juolab prigyja toli gražu ne visi naujadarai.

Programėlės moterims / Vida Press nuotr.

Palikime ramybėje kalbinius reikalus ir pašnekėkime apie skirtingų lyčių problemas. Ar kartu su technologijomis spėja keistis mūsų mąstymas ir nuostatos, vyrų ir moterų įpročiai? Ar tas flirtas keičiantis nepadoriais vaizdeliais yra abipusiškai lygiavertis? Pasirodo, žmonės taip greitai, kaip telefonai, neprogresuoja.

Reiškinys, kai partneriai siuntinėja vienas kitam erotines žinutes ar nuotraukas, vis labiau populiarėja. Telefonu gautas tokio pobūdžio tekstas gali akimirksniu sužadinti seksualines fantazijas ir norą kuo greičiau pasimatyti. Jis gali įkaitinti ir nuteikti karštam vakarui. Gali netgi atskleisti slapčiausias antrosios pusės mintis ir troškimus. Šiais vaizdinės informacijos plitimo ir kalbos paprastėjimo laikais kai kam daug lengviau parodyti nuotrauką kaip užuominą, nei žodžiais nupasakoti, apie ką svajoja.

Iš moterų tradiciškai tikimasi, kad jos bus vyro aistros patenkinimo objektas. Apie jų pačių pasitenkinimą paprastai neužsimenama.

Žmonės dažnai iš intymių ryšių tikisi ne tik paties akto, bet ir ilgos jaudinančios preliudijos. Tam puikiai tinka erotinės žinutės. Deja, paveldėtos vidinės merginų nuostatos ir vaikinų lūkesčiai kamuolį šiame žaidime dažnai muša į vienus vartus. Paprastai iš moterų tikimasi, kad jos bus tarsi pasyvi, gundanti, besisiūlanti pusė. Vyrai – priešingai: agresyvi, puolanti, imanti pusė. Jie gali užversti savo partneres necenzūruotomis kūno dalių (tiesą pasakius – vienos dalies) nuotraukomis. Nes iš moterų tradiciškai tikimasi, kad jos bus vyro aistros patenkinimo objektas. Apie jų pačių pasitenkinimą paprastai neužsimenama.

Neseniai Didžiojoje Britanijoje atlikti tyrimai atskleidė, kad bent kartą erotinę žinutę yra siuntę 59 proc. 20–26 metų žmonių. Bet kai kurioms merginoms, ypač jaunoms, kurios dar tik pradeda savo seksualinius atradimus, rodyti partneriams erotines savo pačių nuotraukas yra pernelyg didelis stresas. „Jie nori, kad parašytum apie savo būseną, bet kartu trokšta lytiškai susijaudinti, – prisipažino 23 metų A. – Jeigu to, ko iš tavęs tikimasi, negali nusiųsti, staiga tampi neįdomi, neseksuali ir nuobodi. Tarsi neturėtum parodyti nieko, dėl ko jis galėtų greičiau baigti. Vienas vaikinas pasakė, kad buvau jam tik „laiko švaistymas“, nes nesiunčiau nieko įdomaus ir jo primestame žaidime nedalyvavau.“

Jos bendraamžė O. sako, kad moterys ir vyrai dažnai susikuria skirtingus vaidmenis ir lūkesčius. „Pajutau tą labai aiškiai, kai siųsdavau erotines žinutes vaikinams. Jie neretai sutrikdavo, nes pas mus labiau įprasta, kad vyras yra sujaudinamas, galų gale pasitenkina ir tada seksas baigtas. O moterys išmokytos būti pasyvios, manyti, kad tai vyrai turi jų siekti, ir net nesistengia apsikeisti vaidmenimis.“

Programėlės moterims / Vida Press nuotr.

Nuostatos, egzistuojančios realiame gyvenime, perkeliamos ir į virtualųjį. Tad įsitraukusios į erotinius žaidimus, kai keičiamasi tokio pobūdžio žinutėmis ar nuotraukomis, moterys dažnai į save ima žiūrėti vyrų akimis, nerimauja, kaip jos jiems atrodys, o asmeninius poreikius nustumia į antrą vietą. Jos savotiškai cenzūruoja savo elgesį ar troškimus, kad vyrai, su kuriais miega, nepradėtų laikyti jų nimfomanėmis, pernelyg desperatiškomis ar seksualiai ištroškusiomis.

Įprotis laikyti save užkariautojais ir tais, kurie būtinai turi imtis iniciatyvos, vyrams leidžia net virtualiai nueiti per toli, tarkim, užversti aistros objektą nepadoriomis savo nuotraukomis nė nepasidomėjus, ar partnerei tai priimtina. Kaip juokiasi ne sykį tokio merginimo sulaukusi A., ji jau galėtų surengti erotinę nešvankių vaizdelių parodą, kurioje dominuotų vienintelė vyro kūno dalis. Dauguma tų paveikslėlių buvo atsiųsti nepasiteiravus, nori ji jų ar ne. „Tokia „Tinder“ karta. Aišku, su „Snapchat“ tai padaryti dar paprasčiau, nes kai nuotraukos dingsta po kelių sekundžių, atrodo, kad nebus jokių pasekmių.“

Panašus elgesys realioje situacijoje galėtų būti prilygintas seksualiniam priekabiavimui, bet erotinių žinučių, vaizdelių siuntėjai tarsi randa pateisinančių aplinkybių. Ir kai kas netgi mano, kad toks vis dažnesnis vyrų elgesys jau tampa problema. „Atrodo, kad vaikinai nesupranta, jog jų siunčiami nuogybių vaizdeliai yra visiškai nepateisinamas seksualinis priekabiavimas“, – stebisi A.

Iš kitos lyties pozicijų situaciją vertinantis 26 metų D. mano, jog vyrai dažnai tiesiog būna įsitikinę, kad moterims patinka siųsti savo erotines nuotraukas, nors jam asmeniškai taip neatrodo. „Aš tik kartą paprašiau merginos nepadoraus kadro, nes šiaip manau, kad to reikalauti gana šiurkštu, nebent mergina pati pasisiūlytų. Ir jausčiausi visiškas narcizas, jei imčiau jai siuntinėti savo erotinius vaizdelius neprašytas. Neįsivaizduoju, kodėl turėčiau taip elgtis.“ Jo nuomone, tokie dalykai kyla iš populiarėjančio narcizų kartos įpročio visur ir visada darytis asmenukes, o vis nešvankesnės nuotraukos palaipsniui gali nuvesti ir iki pornografinių puslapių.

Programėlės moterims / Vida Press nuotr.

Gyvenimiškus ir skaitmeninius santykius stiprina abipusė pagarba bei pasitikėjimas.

Bet yra ir geroji šio reiškinio pusė, nes daug kas priklauso nuo atskiros situacijos. Jeigu tokios nuotraukos jus „užveda“, leidžia pasijusti seksualioms, – puiku! Tokios žinutės ar vaizdai gali būti poros susitarimo dalykas. Ir kai tai vyksta be jokio spaudimo, „lipimo per save“, kai nuotraukos ar dviprasmiški žodžiai žadina vien teigiamus jausmus, kai aplinkybės nekelia nerimo, įsitraukti į tokį erotinį vizualinį žaidimą gali būti visai smagu. Svarbiausia, kad jis būtų pagrįstas abipuse pagarba ir savanoriškumu.

Skaitmeninis bendravimas jau tapo visos pasimatymų kultūros dalimi. Neaišku, kaip toliau virtualiajame pasaulyje rutuliosis moterų ir vyrų santykiai, bet dabar daug kas į juos perkeliauja iš realybės. O gyvenimiškus ir skaitmeninius santykius stiprina abipusė pagarba bei pasitikėjimas. Prie šių vertybių kol kas dar niekas nepaspaudė mygtuko „Delete“.