Gruodžio 25-ąją Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio SEL koncerto atgarsiai skamba iki šiol. Internete plintantys vaizdai iš renginio, kuriame nebuvo dėvimos medicininės veido kaukės, sukėlė pykčio bangą. Pirmadienio duomenimis, policija sulaukė penkių pranešimų apie galimus pažeidimus koncerto metu. Į šią situaciją sureagavo ir dvigubais ribojimų standartais nusivylę žinomi žmonės.
Pirmąją Kalėdų dieną koncertą Kaune surengusi grupė SEL dar prieš renginį žadėjo, kad jis bus rekordinis. Koncerto išvakarėse pranešime spaudai teigta, kad tai bus didžiausias renginys, šiais metais vykęs Kauno „Žalgirio“ arenoje. „Mane informavo, kad šiais metais mūsų koncertas bus rekordinis, tiek žmonių nesilankė jokiame čia vykusiame renginyje ar sporto rungtynėse. Tai įkvepia ir skatina dar labiau tobulėti“, – pranešime spaudai džiaugėsi Egidijus Dragūnas.
Kauno „Žalgirio“ arenos aprašyme nurodoma, kad koncerte, kai scena yra arenos gale, iš viso gali tilpti iki 17 tūkst. žiūrovų. Tad, panašu, SEL kalėdinis šou išties buvo rekordinis – renginio akimirkose socialiniuose tinkluose matyti sausakimša arena.
Tiesa, ši minia ne visiems kėlė susižavėjimą, priešingai – iššaukė nusivylimą: „Kur kaukės? Kodėl leidžiama burtis tokiam kiekiui žmonių, kai mokyklų renginiams taikomi griežti apribojimai?“ Keletas skundų jau pasiekė ir policiją.
Policija sulaukė penkių pranešimų
Dėl SEL koncerto 15min susisiekė su policijos atstovais. Kauno apskrities VPK Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Vaitkevičienė portalą patikino, kad koncerto dieną iš arenos skundų dėl galiojančių reikalavimų nesilaikymo negavo, tačiau sekmadienį, dieną po renginio, per epolicija.lt platformą sulaukta dviejų pranešimų, o pirmadienį – dar trijų. Tad iš viso gauti penki skundai.
„Gyventojai surašė, jog koncerte nedėvimos kaukės, nesilaikoma atstumų ir šiuo metu galiojančių reikalavimų“, – 15min sakė Kauno policijos atstovė spaudai. Anot jos, dabar renkama informacija ir tikslinamos aplinkybės, o vėliau bus pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Atsakomybė numatyta LR administracinių nusižengimų kodekso 526 str. 3 dalyje, kur išdėstyta, kad fiziniams asmenims už minėtus pažeidimus gresia baudos nuo 500 iki 1500 eur, o juridiniams – nuo 1500 iki 6000 eurų.
Gali griežtėti taisyklės
Tuo metu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento specialistė Justina Petravičienė 15min patvirtino, kad žinia apie tai, jog SEL koncerto metu galimai nebuvo laikomasi nurodytų reikalavimų, pasiekė ir juos.
„Šiuo metu mūsų kolegos Kaune pradėjo tyrimą, aiškinasi aplinkybes ir situaciją“, – sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė. Pašnekovė pridūrė, kad jeigu po tyrimo paaiškėtų, jog tokios įtemptos pandeminės situacijos metu iš tiesų nebuvo laikomasi reikalavimų, neturėtume nustebti dėl griežtėjančių taisyklių.
„Tada jau būtų kalba apie tai, kad tam tikri renginiai negali vykti. Nuo mūsų elgesio priklauso, kokia bus epidemiologinė situacija. Bet kokius reikalavimų nesilaikymus, kai sukeliama rizika sau ir aplinkiniams, vertinu neigiamai“, – tęsė J.Petravičienė.
Susisiekti su koncerto organizatoriais kol kas nepavyko. Telefonu atsiliepęs vyras Žmonės.lt tikino, kad numeris klaidingai nurodytas ir bilietų sistemoje, ir internete pateikiamuose kontaktuose.
Bet kodėl aš, kaip ir tūkstančiai kitų tėvų, negaliu nueiti į savo vaiko eglutės koncertą mokykloje? Kai klasėje net 20 vaikų nėra?
Kodėl tokie dvigubi, trigubi standartai?
Praūžus SEL koncertui, televizijos laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė feisbuke pasidalijo atviru įrašu, kuriuo sutiko pasidalinti ir su portalo Žmonės.lt skaitytojais. Žurnalistė piktinosi visuomenėje vyraujančiais dvigubais standartais.
„Ar aš kvailė, kad nesuprantu? Todėl prašau man paaiškinti!
Kai kiekvieną dieną žiniasklaidoje politikai, medikai, visuomenininkai gąsdina mirtimis ir susirgimų skaičiais, o antraštės žada beveik apokalipsę; kai bent jau Vilniaus eglutės išžiebimą prašyta stebėti per TV, o per Naujuosius miesto valdžia ragina likti namuose ir nesibūriuoti prie jos; ir apskritai eglė, sako, bus užgesinta, suprantu, kad situacija yra rimta. Labai rimta.
Kai pešamasi dėl privalomo skiepo, testo iš savos kišenės, o tėvai negali net nulinuko ar pirmokėlio pirmojo Kalėdų koncerto pažiūrėti, jo gimtadienio proga nors tortą vaikui ir jo klasei nupirkti, kai klasėje nė 20 vaikų nėra (saugumo taisyklės). Ką ten vaikų koncertai: nuo pat rugsėjo pradžios su vaiku iki durų, bučkis, pasiimsiu prie durų, net spintelės negaliu pamatyti ( na, dzin, spintelė, vaikas savarankiškesnis, ir dzin tortai gimtadienio proga – mažiau cukraus, daugiau sveikatos) – aš suprantu!
Ir staiga socialiniuose tinkluose linksmų ir laimingų žmonių besidalinami vaizdai iš vakar vykusio Sel koncerto. Tūkstančiai be kaukių! Nuostabi muzika, nuostabi nuotaika! Nuostabūs ir laimingi žmonės. Net pavydu tokio fantastiško koncerto ir tos emocijos! Bet kodėl aš, kaip ir tūkstančiai kitų tėvų, negaliu nueiti į savo vaiko eglutės koncertą mokykloje? Kai klasėje net 20 vaikų nėra? Online!
Dar peržiūriu repertuarą iki Naujako – koncertas po koncerto. Bet kodėl aš negaliu pažiūrėti savo vaiko eilėraščio apie Senelį? Kodėl tokie nesuvokiami dvigubi, trigubi standartai?
Nepasakokite man apie jokias skirtingų ministerijų skirtingas taisykles! Ir apie jokius griežtesnius ribojimus, prašau, tada užsičiaupti! O, šiaip, ir jus su šventomis Kalėdomis“, – rašė ji.
R.Mikelkevičiūtė portalui Žmonės.lt atskleidė, kad jos įrašas sulaukė gausybės tėvų, kurių vaikai negalėjo mėgautis šventėmis darželiuose ar mokyklose, komentarų.
„Aš esu tris kartus paskiepyta, tai manęs niekaip nenurašysi prie antivakserių minios, bet pažiūrėkite į komentarų skaičių. Juose tėvai dalinasi savo patirtimi, kad per šventę šalo su vaikais lauke, nes nebuvo leista Kalėdų Senio atsivesti. Aš ne prieš koncertus, aš prieš nesuprantamus dvigubus standartus“, – portalui Žmonės.lt sakė televizijos laidų vedėja.
Apmaudo dėl tokios situacijos neslepia ir dainininkė Justė Arlauskaitė-Jazzu. Kalbėdama su portalu Žmonės.lt Jazzu stebėjosi, kad kol vieni atlikėjai uoliai paiso įvestų karantino taisyklių, kiti elgiasi neatsakingai.
„Man neišneša protas, kaip galima būti tokiu neatsakingu... Kalbu apie kiekvieną žmogų, kuris buvo tame renginyje be kaukės, o ypač liūdna dėl organizatorių, nes jie turėjo suvaldyti minią, užtikrinti saugumą...
Man toks elgesys yra mažų mažiausiai keista, kai du metus gyvename su pandemija. Visi liūdime dėl nevykstančių koncertų, liūdime, kad esame apriboti, bet juk vis vien kantriai stengiamės dėl geresnio rytojaus. O čia, pasirodo, ne visi nori prisidėti prie to koronaviruso suvaldymo. Juk dėl tokio tipo renginių po to ir vėl kentėsime visi iki vieno – ir tie, kurie rengia koncertus, ir tie, kurie nori į juos nueiti...
Bet ką kalbėti apie atlikėjus, ypač liūdna dėl medikų. Plyšta širdis, kiek jie turi pakelti... Nežinau, kodėl žmonės nenori pradėti nuo savęs, nes būtent čia ir yra ta vieta, kur reikia pradėti nuo savęs. Juk užsidėti kaukę nėra sudėtinga“, – Žmonės.lt kalbėjo Jazzu.