„Senoji mokykla: The Show“: suvienyti repo gerbėjai Vilniuje šėlo lietuvių diktuojamu ritmu
Klysta tie, kurie sako, kad repo kultūra Lietuvoje – leisgyvė. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį sostinės menų fabrike „Loftas“, kur vyko „Senoji mokykla: The Show“ renginys, šėlę vakarėlių liūtai visi kaip vienas paliudys: repas šalyje gyvas ir liaudį išjudina taip, kad ilgainiui darosi sunku įkvėpti.
Bene audringiausią savaitgalio vakarėlį, subūrusį tūkstantinę minią dalyvių, įkvėpė dokumentinis filmas „The Show (1995)“, pasakojantis apie, rodos, didžiausią dešimtmečio koncertą, į vieną sceną subūrusį svarbiausius hip hopo kultūros atstovus.
„Senoji mokykla: The Show“ yra 90-ųjų Niujorko hip hopo scenos atspindys Lietuvoje“, – taip renginį afišavo organizatoriai. Nemelavo – „svajonių miestu“ daugelio vadinamo Niujorko dvasia „Lofte“ tvyrojo nuo vėlyvo vakaro iki pat ankstyvo ryto. O ir 90-ųjų dvasia iš esmės atspindėta: tiek „Lofte“ aidėjusiais „oldschool“ tipo kūriniais, tiek vizualizacijomis, puošusiomis menų fabriko sienas ir suteikusiomis renginiui margumo.
Ritmingas vakarėlis skeltas į tris dalis. Pirmoji – diskžokėjų ir vokalistų pasirodymai, antroji – gyvo garso grupės ir atlikėjų koncertas, trečioji – intriga: „Senoji mokykla Oldstars“ pasirodymas, per kurį beveik visi scenoje kaip solistai stoję atlikėjai susivienijo ir atliko bendrai parašytus kūrinius.
Kaip ir įprasta mokykloje, apie pertraukas ir vėl prasidėjusias „pamokas“ publikai pranešė „mokyklinis“ skambutis.
Scenoje – vien lietuviai
Nors anksčiau „Senosios mokyklos“ renginių ciklo organizatoriai į koncertus gerbėjus viliodavo garsiais užsienio atlikėjų vardais – „Senosios mokyklos“ koncertuose dalyvavo tokios hip hopo žvaigždės kaip „Killa Kella“, „The Alcoholics“, „Slum Village“ ir kiti – šįkart priimtas drąsus sprendimas: į sceną lipo vien lietuviai.
„Senoji Mokykla“, žinia, yra vienas iš didžiausių repo muzikos judėjimų Lietuvoje. Anksčiau pabrėžti tai bandėme prisijungdami užsienio svečius ir padarydami vieną šaunų vakarėlį. Šį kartą galbūt rizikuojame, tačiau scenoje pasirodys vien lietuviškos „Senosios Mokyklos“ legendos ir naujokai“, – dar prieš renginį sakė vienas iš organizatorių Manfredas Bajelis.
„Aktų salės“ sceną mokykla virtusiame „Lofte“ mindė „MC Messiah“, „Shidlas“, „Despotin’ Fam“, Svaras & Mamania, „Dee & Kamy“, „JBC (Broo & Midget)“, „Tie Geresni“, „Cherry On Top“, „Dada“, „Senoji Mokykla Old Stars“, „The Big Bang Band“ ir „DJ Swix“, pagal jų diktuojamus ritmus šoko ir „mokytojai“, ir „mokiniai“.
Kas nerizikuoja, tas negeria šampano, o šio kiekvienas, renginį organizavęs, vakarėliui pasibaigus galėtų išgerti po butelį – apie „Senąją mokyklą: The Show“ čia apsilankę kalbės dar ilgai. Lietuvybės idėją renginio metu pabrėžė ir atlikėjai – kreipė dėmesį į tai, kad lietuviai repuoja lietuviams. Lietuviškai.
Į vidų pateko ne visi
Vakarėliui einant į pabaigą scenoje sugūžėję visi čia pasirodę atlikėjai negailėjo pagyrų ir padėkų vienas kitam, tačiau gražiausius žodžius skyrė publikai, kuri susirinko išties milžiniška: į taktą trypė ir aukštyn iškeltomis rankomis mojavo per tūkstantis skirtingo amžiaus repo gerbėjų – ir jaunimo, ir vidutinio amžiaus.
Spalvingai pasipuošusios ir hip hopo kultūrą apranga atspindinčios minios „Lofte“ būta tiek daug, kad net po vidurnakčio prie įėjimo į menų fabriką driekėsi vidun patekti norinčiųjų eilė. Nepaisant to, kad lauke šąlančiųjų kišenėse gulėjo dar senų seniausiai į koncertą nupirkti bilietai, kainavę kelias dešimtis litų, prie durų budėję apsaugininkai pripažino esą bejėgiai – į vidų įleisti negali, nes visi ten paprasčiausiai netilps.
Tačiau ne vien hip hopu vakaras „Lofte“ dvelkė – antai menų fabriko kieme įrengtame rūkomajame ir gryną orą, ir cigarečių dūmą užgožė marihuanos kvapas. Suktinius su narkotinėmis medžiagomis čia suko per keliasdešimt ryškesnes vakarėlio spalvas pamatyti norėjusių jaunuolių, į juos kreipti dėmesio ar, juolab, imtis drausminti neketino niekas.
Kad „pamokos“ baigėsi scenoje susirinkę atlikėjai „mokiniams“ pranešė paryčiais. Vis dėlto šėlioti nusiteikę vakarėlio dalyviai skirstytis neskubėjo: į „mokyklinę diskoteką“ juos kvietė vietoje „afterparty“ surengę diskžokėjai.