Senų laikų dvelksmas interjere

Architektė-interjero dizainerė Dovilė Jurgelėnaitė / M. Bobino nuotr.
Architektė-interjero dizainerė Dovilė Jurgelėnaitė / M. Bobino nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Interjero dizaino galimybės – neribotos. Todėl, kuriant savo namus, dažnai tenka pasukti galvą, kokį stilių rinktis. Traukiantį akį modernų interjerą ar prabangią klasiką? O gal jūsų asmenybę geriau atskleistų vintažo ar Provanso stilius? Apie pastaruosius – visame pasaulyje populiarius interjero dizaino stilius – kalbamės su architekte-interjero dizainere Dovile JURGELĖNAITE.

Kaip apibūdintumėte vintažo ir Provanso interjerus?

Vintažas ir Provansas – interjerų stiliai iš praeities; tai, kas sena naujoje šviesoje, turinčių vertę istorinių daiktų prikėlimas naujam gyvenimui. Tai šiltų ir jaukių namų stiliai, priešprieša populiariam minimalizmui, mat baldai ir interjero detalės – rankų darbo, vienetiniai ar pagaminti nedideliais kiekiais.

Vintažu negalima vadinti visko, kas pagaminta anksčiau nei šiuolaikinė mada. Svarbus jo bruožas – meninė daikto vertė ir kokybė. Provansas – Prancūzijos kaimo stilius su jam būdingais vietos meistrų rankų darbo baldais ir interjero elementais, dvelkiančiais senovės dvasia. Seno baldo ar kitos interjero detalės išlikusi gera būklė tik patvirtina jo kokybę. Šiuos stilius įvertins tie, kuriems svarbus jaukumas, unikalumas, tradicijos, daiktų vertė ir jų charakteringumas. Vintažiniu priimta laikyti tokį daiktą, kuriam 30–100 metų, o Provanso baldas gali būti kur kas senesnis, antikvarinis. Tačiau šiais laikais vintažo ar Provanso interjerą gali susikurti ir tie, kurie nemėgsta naudotų daiktų, nenori gaišti laiko blusų turguose, o trokšta viską įsirengti naujai. Šiuo metu kuriama daug naujų vintažo ar Provanso įkvėptų, meniškai sendintų daiktų, labai populiarūs įvairūs sendinimo efektai: kinivarpų pragraužtos grindys, surūdiję paviršiai, medinių baldų nutrinti dažai ar suskeldėję paviršiai.

Kokios detalės jiems būdingos? Spalvos, formos, daiktai?

Vintažo ar Provanso interjere būtinai atsiras natūralaus medžio senų arba sendintų baldų, išpieštų, ornamentuotų ar drožinėtų rankomis. Sienų spalvos – prislopintos, švelnios, pastelinės. Beje, net jeigu tai balta, ji bus šilto atspalvio, nes šaltas jau dvelktų modernumu. Tapetai – marginti, su gėlių ornamentais, pablukusių spalvų. Labai svarbus akcentas – senas raštuotas, tarsi nublukusių spalvų kilimas.

Taip pat tokioms erdvėms būdingas didelis apsiblausęs veidrodis senoviniais rėmais, išraiškingas sietynas, siuvinėti, nėriniuoti audiniai, staltiesės, pagalvėlės. Svarbu ir paveikslai, senos metalinės žvakidės, įrėmintos nuotraukos. Provanso interjerui būdingi tradiciniai Prancūzijos kaimo motyvai: vynuogės, alyvuogės, levandos.

Kokios erdvės jiems tinkamiausios – namas ar butas?

Vidaus erdvės turėtų sietis su namo išore ir aplinka. Naujo gyvenamojo kvartalo, naujos statybos moderniame name šių stilių interjeras „nesuskambės“ ir netgi gali kvailai atrodyti. Tačiau jei namas yra klasikinis, apdailai naudojamos klinkerinės plytos, šviesus tinkas ar akmens apdaila – visai kas kita. Vintažo ar Provanso stiliai taip pat puikiai tiktų senamiestyje, nes būtų išsaugota tos vietos nuotaika, pastato išorei jie būtų artimi savo istorine verte.

Kokie žmonės dažniausiai renkasi vintažo ar Provanso stiliaus interjerą? Ieškantys ramybės ar kažko įdomesnio?

Pagal tai, kaip žmogus rengiasi, dažnai galima pasakyti, koks interjeras artimas jo širdžiai. Vintažo ar Provanso stiliaus interjerą renkasi klasikos mėgėjai, paprastai jie žavisi senais automobiliais ir didžiuojasi iš kartos į kartą perduodamais daiktais. Tai – romantikai, sentimentalūs žmonės, trokštantys sukurti nostalgijos kupiną vaizdą, atkurti vaikystės prisiminimus ir jausmus.

Ar šiuos interjero stilius galima vadinti madingais? Ar dažnai tenka kurti tokio stiliaus interjerą?

Jau seniai pastebėjau, kad drabužių dizaino ir interjero dizaino mados yra glaudžiai susijusios. Atsižvelgiant į tai, ką diktuoja garsūs madų namai, vėliau galima pajusti ir interjerų pasaulyje. Tačiau interjerų mados keičiasi ne taip greitai kaip drabužių. Vis dėlto tikėtis, kad šiuolaikinis interjeras neatrodys morališkai atgyvenęs po penkerių metų, sunku. Manau, šie stiliai savyje slepia ir gilesnę idėją, todėl šiuo metu jie ypač išpopuliarėjo su augančiu žmonių sąmoningumu, noru sumažinti vartotojiškumą. Vintažą ir Provansą siečiau su didėjančia ekologijos svarba – kam gaminti naują baldą, jei galima panaudoti turimą?

Siūlyčiau eksperimentuoti ir vintažo ar Provanso stilius derinti su šiuolaikinėmis moderniomis interjero detalėmis, baldais. Tokiu būdu gaunamas eklektiškas interjeras: modernioje aplinkoje akcentuojami seni daiktai įgauna dar daugiau šarmo.

Vintažo ar Provanso elementus galite labai paprastai pritaikyti savo interjerui. Tam užtektų radinių tėvų ar senelių palėpėje. Tikrai kiekvienas rastų. Na, jei ne seną baldą, tai lagaminą, vazą, paveikslą, žvakidę ar lovatiesę.